Yer değiştirmelerde, Danıştay'a temyize gidilemeyecek

Yer değiştirmelerde, Danıştay'a temyize gidilemeyecek

3. yargı paketiyle, uyarma ve kınamaya ilişkin idare mahkemesi kararlarına itirazda, Danıştay'ın temyiz yeri olmaktan çıkarıldığını açıklamıştık. Bunun yanında devlet memurlarını ilgilendiren ikinci görev, vekaleten atama ve görev ve unvan değişikliği içermeyen il içi naklen atamalarda da Danıştay temyiz yeri olmaktan çıkarılmıştır.

 

3. yargı paketiyle 2577 sayılı Kanunun 45 inci maddesinde yapılan değişiklikle;

 

1-Önceden Valilik, kaymakamlık ve yerel yönetimler ile bakanlıkların ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının taşra teşkilâtındaki yetkili organları tarafından kamu görevlileri hakkında tesis edilen geçici görevlendirme, görevden uzaklaştırma, yolluk, lojman ve izinlerine ilişkin idarî işlemler hakkında idare mahkemelerinde verilen kararlar Danıştay’da temyiz edilemiyor iken şimdi ise ikinci görev, vekaleten atama ve görev ve unvan değişikliği içermeyen il içi naklen atamalarda idare mahkemelerinde verilen kararlara da Danıştay’da temyiz yolu kaldırılarak sadece Bölge İdare Mahkemelerine itiraz yolu getirilmiştir.

 

2-Önceden uyarma ve kınama cezaları hakkında ve 9.10.2003 tarihli ve 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun uygulanmasından kaynaklanan uyuşmazlıklarda idare mahkemeleri tarafında verilen kararlar Danıştay’da temyiz edilebiliyor iken şimdi Danıştay’da temyiz yolu kaldırılarak sadece Bölge İdare Mahkemelerine itiraz yolu getirilmiştir.

 

Buna göre yetkili organlar tarafından kamu görevlileri hakkında tesis edilen;

 

1-Geçici Görevlendirme,

 

2-Görevden Uzaklaştırma,

 

3-Yolluk,

 

4-Lojman,

 

5-İzinler,

 

6-İkinci Görev,

 

7-Vekaleten Atama,

 

8-Görev ve Unvan Değişikliği İçermeyen İl İçi Naklen Atamalar,

 

9-Bilgi Edinme Hakkı Kanununun Uygulanmasından Kaynaklanan Uyuşmazlıklar,

 

10-Uyarma ve Kınama Cezaları,

 

11- Tek Hakimle Verilen Kararlar

 

Hakkında idare mahkemelerinde verilen kararlara Danıştay’da temyiz yolu kaldırılarak sadece Bölge İdare Mahkemelerine itiraz yolu getirilmiştir.

 

Ayrıca;

 

1-Önceden İlk ve orta öğretim öğrencilerinin sınıf geçmelerine ve notlarının tespitine ilişkin işlemler hakkında idare mahkemelerinde verilen kararlar Danıştay temyiz edilemiyor iken ilk ve orta öğretim öğrencilerinin kayıt, nakil, ilişik kesme ve disiplin cezalarına ilişkin işlemler ile yükseköğretim öğrencilerinin sınıf geçme ve notlarının tespitine ilişkin işlemler hakkında da idare mahkemelerinde verilen kararlara Danıştay’da temyiz yolu kaldırılarak sadece Bölge İdare Mahkemelerine itiraz yolu getirilmiştir.

 

2-Önceden Kamu Kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının üyeleri hakkında verdiği mesleki faaliyeti sona erdirmeyen her türlü disiplin ve sınav işlemleri hakkında idare mahkemeleri tarafında verilen kararlar Danıştay’da temyiz edilebiliyor iken şimdi Danıştay’da temyiz yolu kaldırılarak sadece Bölge İdare Mahkemelerine itiraz yolu getirilmiştir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.