Zorunlu Kesintili 12 yıllık eğitimde hesap hataları!

Zorunlu Kesintili 12 yıllık eğitimde hesap hataları!

“Temel Eğitim Genel Müdürü Funda KOCABIYIK, Trt Haber’de 40 bin öğretmen atamasının yapılacağını ve 17 Eylül itibarıyla öğretmenlerin sınıflarında hazır olacağını açıkladı.”



40 bin öğretmen atamasının norm kadrolar ışığında hangi branştan ne kadar açık olduğu belirlenmesine bağlı olduğunu, MEB İnsan Kaynakları Genel- Müdürlüğü’nün planlamasının ardından açıklanacağını, şu an için planlamasının yapıldığını belirtti.

Önce Sınıf Öğretmeni Normları Kesinleşecek Sonra…

Açıklamasından anlaşılacağı üzere sınıf öğretmenlerinin dağılımı tamamlandıktan sonra -yani özür grubu atamaları netleşmesinin ardından- branşlar da değerlendirilecek. Böylece 40 bin atamada branş bazında dağılım netleşmiş olacak.

40 bin Yeni Öğretmen İlk Ders Zili Çaldığında Sınıflarda Olacak!..

17 Eylül ilk ders zili çaldığında öğretmenlerimiz sınıfta hazır bulunacaklar. Sınıf öğretmenlerinin bu yılda ilk atamaları gerçekleşecek velakin önceki yıllara oranla düşüş gösterecek, branş öğretmen alımı artacak…

Genel Müdürün açıklamaları ne anlama geliyor?

Bakanlığın elinde hala öğretmen açığı ile ilgili net bir sayı yok. Hangi branştan ne kadar öğretmen alınacağı hususunun belli olmadığı en yüksek makamlarca deklare ediliyor. Oysa sistem üzerinde öğretmen öğrenci ve derslik sayıları belirli durumda. Mesele iller bazında bu normların dağılımıdır. 40 bin normun branş bazında nasıl dağıtılacağının şimdiye kadar belli olması lazımdı. Ya da yöneticilerin net açıklama yapıyor bu hususta net olması gerekir. 40 bin atama ile ilgili branşları belirleyecek olan İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüdür. Ama İlköğretim Genel Müdürlüğünün de norm fazlası olacak sınıf öğretmenleri ile ilgili bilgisinin olmasını beklerdik.

Yüz binlerce kadrosu bulunan nerdeyse tüm devlet memurlarının üçte birini barındıran MEB de büyük değişikliklere imza atmadan önce pilot uygulamalar yapılmalıydı. Ankara’da uzman yabancı dil bilen kadrolar ile eğitime yön vermek kolay değil. Sınıfı okulu bilmeyen, il ve ilçelerde görev yapmamış yöneticilerin alacağı kararlar uygulamada sıkıntı çıkarmaktadır.

Yeni sistemde sınıf öğretmenleri mağdur olmayacağı yönünde açıklamalar yapıldı. Elde hesap makinesi çarpıp bölme ile eğitim yöneticiliği olmaz. Böyle normda hesaplanmaz. Bunu ancak yukarıda saydığımız özelliklere sahip yöneticiler yapar. Yalnızca sınıf öğretmenleri değil, sınıf öğretmeni branşında ki yöneticilerde zor durumda kaldı. Yeni eğitim öğretim yılı ile birlikte yöneticilerin zihni iyice karıştı. Bir belirsizliktir gidiyor.

Unutmadan şu küçük sorunu da ilköğretim genel müdürlüğünün çözmesi gerekiyor. Aynı binada taşımalı öğretim görecek ilkokul ve ortaokullarda 5. Sınıfların durumu ne olacak? Ders saatleri farklı sınıflar nasıl taşınacak. Bu sorun yazıldı ama ses yok. Bu durumda ki taşımalı okullar nasıl bir yol izleyecek?

Mustafa DÖNMEZ

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.