10.05.2017, 20:58 1606

Rize Anadolu Lisesi Kapatılmasın (Evimize Dokunmayın)

"Sizden ufak bir ricamız var.
Kamuoyuna duyurduğunuz meslek liselerinin oranının artırılması, akademik liselerin oranının azaltılması çerçevesinde geçekleştirmeyi düşündüğünüz, Rize Anadolu Lisesi’nin kapatılması ve kapanana kadar Rize Ali Metin Kazancı Anadolu Lisesi’ne taşınması yönündeki planınızı tekrar gözden geçirmenizi rica ediyoruz.                   
Okulumuz Rize’nin en köklü Anadolu Lisesi olmakla beraber öğrenim hayatımızı sürdürdüğümüz yıllar içerisinde bize sadece eğitim ve öğretimle sınırlı kalmayan bir manevi destek içerisinde olmuştur.
Okulumuzu kapatmanız bir aileyi dağıtmanız anlamına gelmektedir. Rize Anadolu Lisesi’nde bulunan her birey bu ailenin bir ferdidir. İdarecisinden, öğretmenine, öğrencisinden, kantincisine, memurundan, hizmet görevlisine kadar okulumuz bir bütündür. Sevincimiz bir; hüznümüz birdir. Bize sıcak bir ortam sunan okulumuzun her bir metrekaresi; Rize Anadolu Lisesi’nin her harfi hatıralarla örülüdür."

Bu satırlar Rize Anadolu Lisesi mezunları tarafından Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'a ve Sayın Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ'a yazıldı. Rize'de eğitimin kalitesini artırmak adına sayın valinin aldığı kararın duyulması sonrasında öğrenciler ve okulun eski mezunları sosyal medya üzerinden kampanyalar başlatarak okullarının kapatılmasını engellemek için mücadeleye giriştiler. Bende Rize Anadolu Lisesinin eski bir mezunu olarak bu kampanyaya destek olmak üzere değerli arkadaşlarımın yazmış olduğu bu satırları sizlerle buluşturmak istedim. 

Rize Anadolu Lisesi, Rize'nin en eski Anadolu Lisesidir. Devletimizin aldığı karar doğrultusunda düz liselerin eğitimin kalitesini artırmak amacı ile düz liseleri Anadolu lisesine çevrilmesi kararı alınmadan öncede Anadolu Lisesi olarak eğitim vermekteydi. Rize'nin sayıllı okullarından biri olan Rize Anadolu Lisesi yıllarca bir kolej havasında evitim vererek mezunları ile bir bütün olmuştur. Düzenlediği mezuniyet törenlerine yüzlerce mezunları katılır bir şölen havasında yaşanırdı. Bugün bile km'lerce uzakta olsam da okulumun kapatılacağı haberini almamla orada bugün okulları kapatılmasın diye eylem yapan gençlerle aynı hüzün benide sardı. 

Rize Anadolu Lisesi; idaresi, öğretmeni, hizmetlileri, öğrencileri ve mezunları ile bir bütündür ve alınan bu karar bütün bu kişileri üzmektedir. Çünkü Rize Anadolu Lisesi yalnızca bir okul, bir bina değildir. Rize Anadolu Lisesi, Rize'nin ilk Anadolu Lisesi olması dolayısı ile hem Rize açısından hemde Rize Anadolu Lisesi ailesi açısından çok farklı anlamlar içermektedir. 

Kardeşlerim ve arkadaşlarım adına Sayın Valimizden ricamızdır. Evimizi bize bırakın. 

Kaşif MUTLU

https://www.change.org/p/rize-anadolu-lisesi-ral-kapatilmasin?recruiter=329056294&utm_source=share_petition&utm_medium=facebook&utm_campaign=autopublish&utm_term=mob-xs-share_petition-reason_msg

Yorumlar (3)
Haci 3 yıl önce
Anadolu liseleri kapatılıyorki çocuklar zoraki imamhatiplere yönelsin.işin altında yatan proje bu galiba
rizeli 3 yıl önce
anadolu liselerini kapatmak cahillliktir. asıl kapatılması gerekenler meslek liseleri. başarıyı düşüren liselerdir.
Rize Lisesi 3 yıl önce
rize lisesinde okudum, köklü bir liseydi.... şimdi modern bir görünü
me büründü adı değişti.... arkadaş eğitimi paraya çevirmeyin..... köklü liselerin ismini değiştirmeyin..... ne diyelim eğitimde oecd sonuncusuyuz..... hayırlı olsun....

Gelişmelerden Haberdar Olun

@