1 MAYIS EMEK HAKKIYLA DEĞERLENDİRİLDİĞİNDE BAYRAM OLUR!

1 MAYIS EMEK HAKKIYLA DEĞERLENDİRİLDİĞİNDE BAYRAM OLUR!

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı İshak Çelebi, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle yayınladığı mesajda “Emek ne zaman meta olmaktan çıkar da değerli, saygın, muhterem görülür ve hakkıyla değerlendirilirse işte o zaman 1 Mayıs bayram olur.” dedi.

 1 Mayıs'ın geçmişteki acı hatıraların geride bırakılarak geleceğe umutla bakılan bir gün olarak toplumdaki yerini alması gerektiğini belirten DES Genel Başkanı İshak Çelebi açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü" nün aynı zamanda, çalışma hayatının temel sorunlarının ele alındığı, sendikal hak ve sosyal güvenlik sistemindeki sorunlara çözüm arandığı bir zemin olması gereklidir. Anlamına uygun olarak, bir bayram havasında kutlanması konusunda tüm kesimlerin sorumluluk içinde hareket etmesi, geçmişteki acı hatıraların geride bırakılarak geleceğe umutla bakılan bir gün olarak toplumdaki yerini alması gerekir.

Ülkemizde ve dünyada çalışanlar maalesef emeğinin karşılığını alamamaktadır. Mevcut finansal sistemde emek metalaşmıştır, hakkıyla değerlendirilmemektedir, muhterem ve saygın görülmemektedir.  İnsanca çalışma koşullarına henüz kavuşamamış yüz binlerce emekçimiz var. Çalışanların tümünün özgürce örgütlenmesinin önündeki engellerin kaldırılması gerekiyor. Özellikle sendika yasasının İLO normlarında yeniden düzenlenmesine büyük ihtiyaç var. İş kazası haberleri bazen cinayet boyutuna ulaşıyor. Ülke olarak bunlara dur demeliyiz. Çalışanlarına, emekçilerine adaletli, eşitlikçi ve saygılı davranmayan bir devlet hiçbir alana adaleti, eşitliği ve saygıyı sağlayamaz. Çalışanların, emekçilerin değerli, saygın ve muhterem görüldüğü bir Türkiye ve Dünya istiyoruz. Bunlar sağlanırsa 1 Mayıs o zaman gerçekten bayram olacaktır. Emeğin hakkıyla değerlendirildiği, işçiliğin ve ücretli çalışmanın kölelik olmaktan çıktığı bir ülke ve finansal sistem inşa etmeliyiz. 

Bütün işçi ve emek kuruluşlarının kardeşlik havasında 1 Mayıs’ı birlikte kutlayacakları günler temennisiyle tüm çalışanlarımızın, işçilerimizin, emekçilerimizin ve bunlar için çalışan kuruluşlarımızın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutluyoruz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.