12 yıllık zorunlu eğitim için 110 bin öğretmene ihtiyaç duyulacak

12 yıllık zorunlu eğitim için 110 bin öğretmene ihtiyaç duyulacak

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Meclis Toplantısında konuşan Genel Başkan Gürkan Avcı, 12 yıllık zorunlu eğitim için 110 bin öğretmene ihtiyaç duyulacak


12 Yıllık Zorunlu Eğitimi Destekliyoruz
110 BİN CİVARINDA YENİ ÖĞRETMENE İHTİYAÇ DUYULACAK


Küresel güç ve bölgesel aktör haline gelen Türkiye'nin yaşamakta olduğu birçok sorunun altında yatan nedenin eğitimsizlik olduğunu, bu sorunları çözmek için önce eğitim sorununu çözmek gerektiğini kaydeden Gürkan Avcı, “Dünya ortalamasına baktığımızda zorunlu eğitim süresinin 10 ila 11 yıl arasında olduğunu görüyoruz. Çocuk ve gençlerimizin eğitimiyle ilgili bugün ne yaparsak, gelecekte de onun meyvesini alırız. Bugün Türkiye nüfusunun ortalama eğitim süresi 6 yıldır. Ortaöğrenimde okullaşma oranımız ise yüzde 69’dur. Gelecekte ne görmek istiyorsak bugünden tespit etmeliyiz, bu ancak eğitime destek vermekle gerçekleşir. Japonya’daki depremlerde okullar çocukların başına yıkılmıyor. Bunlar mucizeyle değil, eğitime verilen önem ve destekle oluyor. Japonya’nın en önemli gayrimenkulü eğitimdir.  Zorunlu eğitimin kaliteli ve verimli hale getirilerek 12 yıla çıkarılmasını istiyoruz. Hükümet bilimsel, nitelikli ve eşitlikçi 12 yıllık kesintisiz eğitim hedefi için genel bütçeden eğitime ayırdığı payı artırarak, fiziki altyapı gereksinimini ve ihtiyaç duyacağı 110 bin civarındaki öğretmenin planlamasını da hatırlamaya başlamalıdır. ” dedi.


ÜCRETSİZ DERS KİTABI YETMEZ


Maddi imkansızlıklar nedeniyle zorunlu eğitime katılamayacak dar gelirli ailelerin çocuklarının ders kitapları dışında bazı eğitim harcamalarının da devletçe karşılanması gerektiğini ve başarılı olanlarının ise ücreti devlet tarafından ödenmek suretiyle özel okullara gönderilmesini istediklerini söyleyen Gürkan Avcı, Türkiye'nin özgür, bilimsel ve özgün bir eğitim sistemi inşa etmesi gerektiğinin altını çizerek, 12 yıllık zorunlu eğitim için gerekli altyapı hazırlık çalışmalarının hızlandırılması ve stratejisinin oluşturulması gerektiğini belirtti. Avcı, Zorunlu eğitimin 4+4+4 şeklinde kesintili ve kademeli hale gelmesi durumunda çocukların kabiliyetine uygun dersleri seçebileceği bir müfredatın oluşturulması ihtiyacı doğacağını da söyledi.


EĞİTİM YÖNETİMİNDE PERFORMANS SİSTEMİNİ DESTEKLİYORUZ


Milli Eğitim Bakanlığı’nın merkez ve taşra bürokrasisinde ve okul idareciliklerinde performans sistemi uygulaması başlatıyor olmasını desteklediklerini ve performansa dayalı demokratik eğitim yönetişimine geçilmekte geç kalındığını söyleyen Avcı, “Öğretmenlerimiz mevcut yönetici atama ve terfi sisteminde önünü görememekle birlikte, çalışarak, üreterek, kendini geliştirerek görevde yükselmeyi bir hayal olarak düşünmekteydi. Eğitim yöneticilerinin, siyasilerin ve nüfuzlu kişilerin referansıyla yahut yazılı sınavla tespit etmenin sağlıklı olmadığını biliyoruz. Bilgisayar dahi kullanmasını bilmeyen, gençlerin psikolojik gelişim evrelerinden, iç dünyalarından, pedagojiden bihaber, statükocu yönetici fotoğrafının çağdaş eğitim sisteminde yeri yoktur. Bakan Ömer Dinçer, çalışan, başarılı, yeniliğe açık, kendini geliştiren, vizyon sahibi, eğitim lideri yöneticilerinin iş başına getirilmesi konusunda seri adımlar atmalıdır” diyerek sözlerine son verdi.HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.