banner476

20 Şube Genel Başkan'a İsyan Edip "Bırak Git" Çağrısı Yaptı

Sağlık Sen'de Beklenen Oldu 20 Şube Genel Başkana İsyan Etti ve Bırak Git Çağrısı Yaptı

Sendikalar 24.08.2020, 15:19
20 Şube Genel Başkan'a İsyan Edip "Bırak Git" Çağrısı Yaptı

En son seçimle işbaşına gelen ve muhalif olduğüu için Genel Merkez tarafından anti demokratik bir yöntemle Şanlıurfa Şube başkanının görevden alınması bardağı taşıran son damla oldu. 

Şanlıurfa Şubesi 20 ye yakın şubenini verdiği destekle bu gün yaptığı açıklamayla  Sağlık Sen Genel Başkanı Semih DURMUŞ ve Yönetimini anti demokratik uygulamalrı ve lüks harcamlar ve maaşlar nedneiyle istifa etmeye davet etti.

Sağlık Sende sular durulmuyor.

İşte Şanlıurfa Şube Başkannın bugün düzenlediği basın açıklaması ile yaptığı "Bırak Git" Çağrısı: 

 Katliamların, zulmün, haksızlıkların ve türlü belaların baş gösterdiği bu kokuşmuş çağda, büyük bir vefa ve dik duruş örneği gösterip, şahsıma, yönetim kuruluma, Sağlık Sen Urfa Teşkilatına ve tüm sağlık çalışanlarına desteklerini esirgemeyen, Ülkemizin dört bir yanından teşrif ederek bizleri memleketimizde onurlandıran , mazlumun, masumun ve mağdurun umudu ERBAİN grubunun kıymetli Başkanları, çok değerli sağlık çalışanları, güzide basınımız; hepinizi saygıyla, sevgiyle, alnım açık, başım dik ve gür bir seda ile selamlıyorum. 

            Öncelikle ülkemizin içinde bulunduğu bu zorlu süreçte, COVİD 19 Pandemisinde kahramanca mücadele eden tüm sağlık çalışanlarımıza, sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. Malumunuz üzere Sağlık çalışanları her türlü imkansızlığa rağmen bu amansız salgına karşı, eşi benzeri olmayan bir başarıya imza atıyorlar. Birlikte olmanın gurur ve mutluluğunu yaşarken, hastalarımıza Rabbimden şifa, hayatını kaybeden başta sağlık çalışanlarımıza ve vatandaşlarımıza da Allahtan rahmet diliyorum. Tüm dünyayı saran COVİD 19 hastalığı ile mücadelenin en ön saftaki üyeleri olan sağlık çalışanlarımız için bir arada ve dayanışma içinde olduğumuzu göstermesi açısından da bu günün anlamının farkındayız. 

            Değerli arkadaşlar; 

            “İnsanı ilgilendiren her şey bizi ilgilendirir” anlayışıyla, erdemliler yolculuğuna başlayan Memur-Sen, Türkiye’nin en büyük Konfederasyonu olmasının yanında, bağlı sendikalarıyla birlikte “Çağın Erdemliler Hareketi” sıfatıyla yürüttüğü soylu mücadelenin gereği olarak; insanı, insan onurunu, şerefli ve haysiyetli bir yaşam tarzını, haksızlıklara karşı hakkı, özgürlükleri ve emeği, medeniyetimiz ve medeniyetimizin her bir değerini kendisine ilke edinerek bugünlere gelmiştir. 

            Tam da bu anlamda, bugün burada, "Kim demiş her şeyin bitişi ölüm/ destanlar yayılır mezarımızdan" dizelerinin sahibi Kurucu Genel Başkanımız Merhum Mehmet Akif İnanın, mezarı başında toplanmamızın elbette ki önemli bir sebebi var.

             Sizlerin de bildiği gibi bundan yaklaşık iki sene önce Şanlıurfada Sağlık-Sen şube seçimimizi gerçekleştirdik. O dönem kamuoyuna da yansıyan bugünün bankacısı, eskinin Genel Başkanı Sayın Mahmut Kaçarın seçimlere doğrudan müdahale etme çabası olmuştu. Ancak seçimi kazanmak bize nasip oldu. Fakat ne hikmetse bu durumu en çok da Sayın Mahmut Kaçar hazmedemedi. Anladığımız kadarıyla Sayın Kaçar, bu demokratik seçimin tepeden inme bir yöntemle ve tam iki sene sonra antidemokratik bir şekilde rövanşını almaya çalışıyor. 

            Değerli arkadaşlar, sağlık-sen tarihinde bir ilk yaşanıyor. Seçimle geldiğim  görev, delegelerin tevdi ettiği yetki hiçe sayılıyor. Şubemize resmen darbe yapılıyor. Sağlık-Sen Şanlıurfa şube başkanı olarak geçen hafta haksız, hukuksuz ve onur kırıcı bir şekilde Sağlık-Sen Genel Merkezi tebliği ile  görevden alındım. Seninle çalışmak istemiyoruz denilerek önce istifa etmem istendi, teşkilatımızın karşı çıkması sonrası da; Çok çirkin ve dayanaksız bir şekilde kısaca hırsızlıkla itham edilerek görevden alındım. Hemen, peşinden söylüyorum. Çamur at izi kalsın mantığıyla hakkımızda ortaya atılan iddiaların hepsi mesnetsiz ve asılsızdır. Hukuki yollara sonuna kadar başvuracak, mahkeme mahkeme dolaşacak ve seçimle geldiğim koltuğa mahkeme kararıyla geri döneceğim inşallah. Çünkü ben hiçbir suç işlemedim. Yüz kızartıcı hiçbir meselem yok. Alnım açık, başım dik elhamdülillah. Sendikamızın maddi-manevi her türlü değerine sonuna kadar sahip çıktım, çıkmaya da devam edeceğim. 

           Birilerine göre suçluyum, çünkü Mahmut Kaçarın alenen desteklediği ekibe karşı seçim kazandım. Neler oluyor neler. Sayın Kaçarın arzu, istek, temenni ve direktiflerine uygun şekilde beni görevden alan  Sağlık Sen Genel Başkanına Memur-Sen Konfederasyonumuzun kurucu genel başkanı merhum Mehmet Akif İnanın memleketi Şanlıurfadan, memleketimden seslenmek istiyorum: Sayın Durmuş, ben kılı kırk yararcasına şubemizin parasına puluna sahip çıktım, asla har vurup harman savurmadım. Buna rağmen benim evime ekmek götürdüğüm maaşıma el koydunuz. Sendikamızın üye aidatlarından gelen gelirine el koydunuz. Saglık çalışanları Covid 19 pandemisinde ek ödeme, kadro, Seyyanen zam gibi sorunlara çözüm beklerken, siz gündem değiştirmek için eleştirel tavrı ve sırf genel başkanlık seçimlerinde size destek vermediği  dolayısıyla bir şube başkanınızı ve yönetim kurulunu tepelemeye mi çalışıyorsunuz? Benimle birlikte bir yardımcıma da aynı mesnetsiz gerekçelerle yöneticilikten süresiz uzaklaştırma cezası verildi.Pandemi sürecinde seyahat kısıtlaması varken ve kanun gereği yazılı savunma hakkı gasp edilen diğer 5 yönetim kurulu üyelerimize sırf Ankaraya gidemedikleri için disiplin cezası verildi.Yetmedi şimdi de şube denetleme kurulu üyelerimize genel merkez disiplin kurulunca soruşturma açıldı.Fakat yanılıyorsunuz!
Ne yaparsanız yapın bizleri yıldıramayacaksınız. Benim hesabını veremeyeceğim tek bir kuruşum yoktur. Siz bizimle uğraşmayı bırakın artık. Artık bizim sizin adınıza hesap  veremediğimiz konularda çıkın, kendi hesabınızı kendiniz verin. 

Hesap deyince, hesap yapmayı iyi bilen bankacı Sayın Mahmut Kaçar, siz de lütfen bankanızla ilgilenininiz. Bankanızdaki faiz oranları ile ilgileniniz. Repo ile kredilerle ilgileniniz. Lütfen sizler Türkiyenin bu zor günlerinde sizden beklenen finansal işlere kafa yorunuz. Bakın sizin haricinizde Sağlık-Senin iki eski Genel Başkanı daha var. Bakın onlar nasıl ki kendi işlerinde güçlerindelerse siz de gidin kendi işinize gücünüze bakın. 

              İllaki oyun oynamak istiyorsanız, Sayın Mahmut kaçar, size hodri meydan. Eğer sendikacılığa eski günlerdeki gibi o kadar hevesiniz varsa, kapalı kapılar ardından nüfuzunuzu kullanma gibi kaçak dövüşleri bırakın gelin çıkın karşıma. Önce memuriyete dönün, sendikamıza üye olun ve Şanlıurfa Sağlık-Sen şube başkanlığı için yarışalım. Ve ben boyunuzun ölçüsünü size seçimde vereyim.

           Sağlık Sen Şanlıurfa Şubesi olarak ifade etmek istiyoruz ki bizler hak, emek ve alınteri mücadelemizde zulme rıza göstermeyeceğiz diyerek, başta sağlık çalışanlarının olmak üzere Ülkemizin, milletimizin ve ümmetin derdiyle dertlenirken; Sağlık Sen Şanlıurfa Şubesine reva görülen uygulamalar, emek ve hak mücadelesi veren bir sendikaya, hele de bugün mezarı başında bulunduğumuz ve "Gel kurut bu çağın kargaşasını/ seninle beklenen şimdi şafaktır" dizelerinin sahibi Merhum Genel Başkanımızın kurucusu olduğu Memur Sen ailesine ve Sağlık Sene şeklen de muhtevasıyla da yakışmamıştır.  

            Bugün Şahsıma ve yönetim kurulumuza yapılan bu zulüm, sendikamız içindeki en büyük tehdit unsuru olan mezkur şahsın sergilediği tavır, özelde Şanlıurfadaki sağlık emekçisi kardeşlerimin iradesine ve demokratik tercihlerine,  genelde ise tüm sağlık camiasına ve daha da ötesi kendisinin de halen görev aldığı ve temsil ettiği siyasi iradenin hukukuna kast edişinin açıkça bir göstergesidir.

            Gelinen noktada kurucu değerlerinden uzaklaşmış, sadece kamera önlerinde ve toplantılarda namus ve şeref kelimelerinin anlamını hatırlayan, mobbing ve zülmü kendisine vazife edinmiş liyakatsiz, ve vasıfsız bir yönetim anlayışı da bizi bu açıklamayı yapmaya mecbur etmiştir. 

            Şubelere müdahale edilmeyeceği yönünde tüm teşkilatın önünde  söz veren Sayın Durmuş, bundan bir kaç ay önce de "Döner Sermaye Yönetmeliği Değişmezse Bu Genel Başkan Gider, Yönetmeliği Değiştirecek Adam Gibi Bir Genel Başkan Gelir!" demişti. Şubelere müdahale ediliyor, döner sermaye yönetmeliği ise değişmedi. O halde size düşen gereğini yapmanızdır.

            Kara bir bulut gibi teşkilatımızı kuşatan mezalimin sistematik olarak gerçekleştirme niyetinde olduğu, Sağlık Seni tek elden yönetme arzusuna ve yapılan yanlış uygulamaların meşrulaştırılmasına sessiz kalmayacağımızın bilinmesini istiyoruz. Mazlumların çığlıklarına kulak tıkayan bütün taraflar, seçilmiş bir başkanı yok ederek var olacağını zannedenler büyük bir yanılgı ve gaflet içerisindedir. 

            Şanlıurfada olan biten her şey ilgililere bir çok kez usulü dairesinde aktarılmış ve durumun vahameti bütün ayrıntılarıyla anlatılmıştır. Bu doğrultuda başta Memur Sen Genel Merkezine ve sosyal taraflara büyük bir görev düşmektedir. Haksız ve hukuksuz yöntemlerle operasyonların çekildiği bir uygulama görmezden gelinmemelidir.  

            Buradan banka yönetimine de sesleniyorum! Bankanızın yönetim kurulu üyesine sahip çıkarak, söz konusu şahsın sizlerin ilgi alanı dışındaki konularda maksadını aşan rol çalma çabalarına müsaade etmeyin. Eski genel başkanın sendikamızla ilgili resmi bir hüviyeti ve hatta bir sendika üyeliği bile söz konusu değildir. 

            Bütün bu yaşananlar karşısında zulme rıza göstermeyen erdemli yolcular olarak sorumluluk almaktan ve sırasıyla gerekenleri yerine getirmekten kaçınmayacağız. Merhum Genel Başkanımızın "Doğ ey güneş erit taştan adamı/ Ve kurut taşları diken elleri." dizelerine kulak vererek bizi yalnız bırakmamak için bugün yanımızda yer alan ve farklı sebeplerle buraya gelemeyen, bununla birlikte sarihen görünmese de gönülden dualarıyla destek verdiğini bildiğimiz şube başkanlarımızın temsil ettiği Erbain grubu olarak, ‘gemi batarken bayrak direğini boyayan kaptan olma’ sevdasını reddediyoruz. Aynı şekilde demokrasi ağacının kökleri yanarken, dallarından meyve toplama derdinde olmaktan imtina ediyor, sendikamızın ve kahraman sağlık çalışanlarının temel sorunlarını çözmeye odaklandığımızı ilan ediyoruz. 

            Memur-Sen’e ve bağlı sendikalarına duyulan güven ve takdirin yüklediği sorumluluğun gereklerini yerine getirmek şöyle dursun, sağlık çalışanlarının talep ve beklentilerini hayata geçirmekten aciz,  hizmet kolumuzdaki kamu görevlisi potansiyelini sendikamızın kapasitesine dönüştürmekten uzak, teşkilatımızın birlik ve beraberliğine zarar veren, sendikal mücadelemizin önceliklerine aldırmayan bir anlayışa hiç bir surette esir olmayacağız.  

            Kendi hedefleri doğrultusunda koca bir camiayı riske atmaktan endişe duymayan, kurumsal yapımıza, ilkelerimize ve değerlerimize kast eden kuklalara, kuklacılara, korsan yönetim zihniyetine ve vesayet odaklarına asla müsaade etmeyeceğiz.

            Bilinmelidir ki; SAĞLIK-SEN, 250 bin üyenin alinterinin teşekkülüdür. Urfada başlayan sendikal hareketimiz, yine Urfada ayağa kalkacaktır. ERBAİN hareketi olarak merhum Mehmet Akif İnan ağabeyimizin mirasına ve 250 bin üyemizin alın terine sonuna kadar sahip çıkacağız.

            Bu duygu ve düşüncelerle; 

            Haksızlığa uğrayan kim varsa bizim tarafımız onun tarafıdır diyerek bizleri yalnız bırakmayan tüm sağlık çalışanlarına ve teşkilat mensuplarımıza selam olsun. 

            Yanımızda olduğunu gönülden bildiğimiz, fakat bugün burada bulunamasa da dualarıyla bize destek olan şube başkanlarımıza ve bütün gönül dostlarımıza da selam olsun. 

            Son olarak, mezarı başında bulunduğumuz hemşehrim ve abim merhum Mehmet Akif İnanı saygı, minnet  ve özlemle anıyor, siz değerli sağlık çalışanlarımıza, kıymetli basın mensuplarımıza  ve misafir olan Erbain grubu Başkanlarımıza katılımlarından dolayı tekrar şükranlarımı sunuyorum.

Kaynak: ajanskamu

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@