24 Kasım Öğretmenlerin Dünyası Anketinden İlginç Sonuçlar Çıktı

24 Kasım Öğretmenlerin Dünyası Anketinden İlginç Sonuçlar Çıktı

Demokrat Eğitimciler Sendikası'nın (DES) 24 Kasım Öğretmenler Günü için Vox Piar Medya'ya yaptırdığı “Öğretmenin Dünyası” araştırması sonuçlandı.

14- 18 Kasım 2012 tarihlerinde Ankara, İstanbul ve İzmir'de 1078 öğretmenle yapılan ve 14 soru içeren araştırmada öğretmenlerin mesleklerine, eğitim sistemine ve geleceğe dair duygu ve düşünceleri soruldu.

 

Dünyaya bir daha gelseniz yine öğretmen olur muydunuz ? sorusuna öğretmenler; Evet  66.2  -  Hayır: 23.5 ,Yanıtsız 10.3 cevabını verdi.

 

 Milli Eğitim Bakanı olsaydınız  Türk eğitim sisteminde ilk yapacağınız icraat aşağıdakilerden hangisi olurdu? Sorusuna cevap veren öğretmenler hayli ilginç bir sonucun çıkmasına neden oldu. Bu soruya cevap veren öğretmenler;

Eğitim sistemini baştan aşağıya  yenilerdim: 14.1

Öğretmen maaşlarını en az 2 katına çıkarırdım: 33.9

Dershaneleri kapatırdım: 25.5

Türk eğitim sistemini İnternetle uzaktan eğitim modeline geçirirdim: 7.1

Mevcut halden memnunum:14.2

Diğer şıklar: 5.2

 

 Anketimizin en ilginç sorularından birisi de “Elinizde imkan olsa, öğretmenlerin sorunlarını en iyi şekilde duyurmak  için aşağıdaki metotlardan hangisini seçerdiniz?” sorusu oldu. Bu soruya alınan cevaplar ise şöyle; 

Öğretmenlerin sorunlarını anlatan bir dizi çevirtirdim: 63.2

Kamuoyunu bilgilendirici basın toplantıları düzenletirdim: 12.1

Haklarımızı korumak için  eylem yaptırırdım:   10.4

Haklarımızı alıncaya kadar genel greve giderim:  5.8

Diğer metotlar: 8.5

 

Anketimize katılan  öğretmenlere, “Öğretmenlerin sorunlarını anlatan bir dizi çektirseniz ,  hangi oyuncuları oynatırdınız” sorusunu da yönelttik. Aldığımız cevaplar ise şöyle oldu.

Bayanlarda ilk üç sırayı alan oyuncular

1-               Meryem Sahra Uzerli (Hürrem Sultan)

2-               Bergüzar Korel,

3-               Beren Saat

 

Erkeklerde ilk üç sırayı alan oyuncular:

1-               Kıvanç Tatlıtuğ

2-               Kenan İmirzalıoğlu,

3-               Halit Ergenç

 

 

14 soruyu içeren ankette  Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in  performansı da sorgulandı. “Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'i nasıl buluyorsunuz” sorusuna  şu cevap alındı,

Laik eğitim sistemine zarar verdi: 22.3

Dürüst buluyorum: 41.3

Hamaset yapmıyor: 32.8

Cevapsız: 3.6

 

Başarılı buluyor musunuz sorusuna;

İcraatlarını beğeniyorum: 57.7

İcraatlarını beğenmiyorum: 28.8

Cevapsız:  13.5

 

Araştırma çalışması sonuçlarını değerlendiren DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, Türkiye'nin öğretmen yetiştirme politikası ve öğretmenlerin ekonomik, özlük, demokratik ve mesleki hakları ile çalışma hayatı memnuniyeti konularında çağdaş ülkelerin demografik göstergelerini biran önce yakalaması gerektiğini kaydederek, “2013 eğitim bütçesinin Cumhuriyet tarihinin en büyük eğitim bütçesi olması memnuniyet verici bir durum olsa da, eğitim sisteminde yapılan reform ve yatırımlar her geçen gün artsa da, eğitim sisteminde başarı öğretmensiz olamaz. Öğretmenlerimizin memnuniyetini ve motivasyonunu artırmamız gerekiyor. Her zaman eğitime öncelik verdiğini söyleyen Başbakan Sayın Erdoğan'dan ve eğitim sisteminde başarılı ve demokratik reformlar gerçekleştiren Milli Eğitim Bakanı Sayın Dinçer'den öğretmenlik mesleğinin onurlandırılmasına  onurlandırmalarını ve başta ücret ve özlük politikaları olmak üzere öğretmenliği tekrar seçkin bir meslek haline getirmelerini bekliyorum. 

 

Bu arada 18. Milli Eğitim Şurasında, tüm öğretmenlere her 24 Kasım öğretmenler gününde bir maaş tutarında ikramiye verilmesi yönünde sendika olarak teklif sunduk ve bu önerimiz oy çokluğuyla kabul edilerek şura kararı haline geldi. Öğretmenlerimizin ikramiyelerinin 24 Kasımda kutlanacak olan ‘Öğretmenler Günü'ne yetiştirilmesini istiyoruz.  


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.