45 m2'de 90 öğrenci...

45 m2'de 90 öğrenci...

45 m2'de 90 öğrenci


'4+4+4'ün yanıtı her semt ve okulda farklı. Kimi okula göre yeni sistem 30-35 kişiyle ders, kimi okul için de laboratuvarlarını kapatıp sınıf yapsa da yine 90 kişilik sınıflar demek. Öğretmenler bir sınıfta 5.5-7 yaşlarında 90 öğrencili 'oyun'a hazırlanıyor...


4+4+4 eğitim sisteminin getirdiği değişiklikler, okullarda yaşanan dönüşüm, özellikle kalabalık nüfuslu, derslik açığı olan okulları vurdu. Bir yanda sınıf mevcudu 90 olmasın diye laboratuvarlarını kapatan okullar, diğer yanda ideal olan kişi sayısı 30-35’i yakalayabilenler. Radikal , kentin en başarısız, derslik açığı çok okullarının bulunduğu Sultangazi ve başarı sıralamasında birinci olan Beşiktaş ’taki okullarda 4+4+4 ’ün getirdiği dönüşümü yerinde inceledi.


Tahtaya yapışık ders


100 binle kentin en kalabalık öğrenci nüfusuna sahip ilçelerinden Sultangazi’de yeni sistem yeni dertler demek. Yaşanan sıkıntıyı rakamlar daha net ortaya koyuyor. 1982’den kalma 18 derslikli ve yaklaşık 1600 öğrencili Gazi ılköğretim Okulu, yoluna hem ilkokul hem ortaokul olarak devam ediyor. Bu yıl 293 zorunlu kayıt olacak, 150 de isteğe bağlı yani 60-66 aylık çocuklar gelecek. ısteğe bağlı olsa da varoşlarda ailelerin tümü bir an önce çocukları okula başlasın istiyor. ıki rakamın toplamı geçen sene kaydolan öğrenci sayısının iki katı. Zaten 45-50 mevcutlu sınıflarla eğitim verilen okulda eğitimcilerin en büyük sorunu öğrenci sayısının artması ama dersliğin olmaması. Eğitim-Sen 4 No’lu şube ışyeri Temsilcisi Bülent Kirsiz çaresizce anlatıyor:


“Her sınıfa 24 sıra sığıyor, daha fazlası zaten sığmaz, çocuklar tahtayla birleşik oturacak. ılkokul için dokuz derslik gerekirken var olan ise beş. Bu durumda sınıf mevcudu 90’ı bulacak. Geçen sene derslik yok diye müzik sınıfını kapattık. Bu sene de fen laboratuvarını, teknoloji tasarım atölyesini kapatabiliriz. Ancak yine de yetmiyor. 90 kişilik sınıfta 5 - 7 yaş öğrenci bir arada olacak. Hatta geçen sene kaydını ertelemiş 80 ayın üstü çocuklar da bu sınıflarda olacak. Bakanlık 60-66 ay çocukları bir sınıf yapabilirsiniz diyor ama yer yok ki. Bu sistem çıktığında en çok ‘5-6-7-8 sınıf öğrencileri ile küçük öğrenciler ayrı binalarda okuyacak’ denmesine sevindik. Ama o da bizim okullar için hayata geçemiyor ki.”


Aslangazi ılköğretim Okulu’nda durum daha da kötü. 3 bin mevcutlu okulun bu yıl 460 zorunlu, 183 de isteği bağlı kaydı var. ılkokulun kullanacağı sadece sekiz sınıf var. Yani sınıf başına 80 öğrenci ediyor. MEB ’in istediği gibi en fazla 35 kişilik sınıflar olması için sadece 1,2,3 ve 4. sınıflara 17 derslik lazım. Eğitimciler, isteğe bağlı kayıt yaptıracak velileri çocuklarını bu yıl okula vermemeleri için ikna etmeye çalışıyor. Öğretmenler “30-40 metrekarede 80 kişinin olduğu bir sınıfta oyunla nasıl eğitim yapılsın” diye soruyor.


Atatürk Çiftliği ılköğretim Okulu’nun durumu ‘iyi’ olarak nitelendiriliyor. Ancak kötünün iyisi. 42 kişilik sınıflar 60’a çıkacak. 329 zorunlu, 132 isteğe bağlı kayıtları var. 1. sınıfta sekiz derslikleri var ama üç derslik daha gerekiyor. Burada da en yakın çözüm fen laboratuvarını, iş eğitim sınıfını derslik yapmak. Üstelik bu yıl kademeli olarak sınıflara göre ders saatleri artacak. 6,7 ve 8. sınıflar 30 saat ders görürken 5. sınıflar 36 saat ders yapacak. Sabahçı-öğlenci okullarda bu da sorun. Çünkü öğlenci olan 1,2,3,4. sınıf öğrencileri geldiğinde 5. sınıfın dersi henüz bitmediği için sınıf boşalmayacak. 5. sınıf çıkmayınca diğer öğrenci nereye gidecek?


Yıldız’ın çözüm önerisi


İstanbul ıl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız’ın kalabalık sınıf sorununa karşıbir fikri var. Yıldız geçen sene 1. sınıfa kaydolan çocuk sayısının 220 bin iken bu yıl 373 bine yükseldiğini belirterek, “Kalabalık okullardaki öğrencilerin bir kısımını valilik izniyle daha az mevcutlu ilçedeki diğer okullara kaydırıp kaydıramayacağımıza bakacağız. Ancak çok uzak olmamalı. Öğren-ciye servis masrafı çıkarsa bunu ne veli ne de devlet üstlenebilir” diyor.


Yiğit’in suçu ne


5. 5 yaşındaki oğlunu Sultangazi’deki Gazi İlköğretim Okulu’na kaydettiren Sevda Erdost, kötünün iyisi için mücadele ediyor. “Kalabalıkta ne kadar eğitim alacak, bari öğretmeni iyi olsun” diyerek, okul yöneticilerinden çocuğunun yeni atanan değil, deneyimli bir öğretmenin sınıfına verilmesini istiyor. Erdost, “İmkânlarımız bu kadar. Yollayabileceğimiz okul da burası. Eşim tekstil işçisi, iki çocuğum var. Maddi imkânlarımız iyi olsa, biz de daha iyi ilçelerde otursak, çocuklarımız daha düzenli, imkânlı okullarda okurdu” diye konuşuyor.


Zaten iyi değildi


Kızını Sultangazi’de okula kaydettiren Esra Özkaynak isyanını böyle dile getiriyor: “Zaten memnun değildik okuldan, 50 kişilik sınıfta oğlum geçen sene sadece okuma yazmayı söktü. şimdi kızım Mervenur’u yazdıracağım. Onun okuyacağı sınıf bu sene 4+4+4 sistemiyle okul başlama yaşı düştüğü için 80-90 kişilik olacak. Üstelik 5 yaşındaki çocukla aynı sınıfta olacak. Öğretmenler onlar küçük diye daha çok ilgilenmek zorunda kalacak. Benim çocuğumun suçu ne, neden yaşıtlarına göre hayata geriden başlıyor?”


‘Zengin’lerin okul acelesi yok


Kentin en başarılı ve sosyo ekonomik düzeyi daha yüksek ilçesiBeşiktaş ’ta ise manzara farklı. Normalde de sınıf mevcutları az, fiziksel altyapıları kuvvetli olan okullar, 4+4+4 ’ten fazla etkilenmeyecek. Örneğin Gayrettepe’deki Şair Nedim İlköğretim Okulu, etüt beslenme okulu iken, ilkokul ve ortaokul olarak dönüştürüldü. 1400 öğrencisi okulun yemekhaneden spor salonuna, bilişim laboratuvarından müzik odasına kadar pek çok imkânı mevcut. Varoşların tersine bölgedeki aileler 60-66 aylık çocuklarını birinci sınıfa değil ana sınıfına yazdırmak istiyorlar. Bu sene kayıt yaptıracak öğrenci sayısı da sadece 100. Bunların içinde isteğe bağlı olup kayıt yaptırmayacaklar da var üstelik. 36 mevcutlu sınıfların durumu değişmeyecek.


Balmumcu Mahallesi’ndeki 100. Yıl Mustafa Kemal İlköğretim Okulu da hem ilkokul hem ortaokul olmuş. 11 derslikli, 770 öğrencili okulda 75 zorunlu, 16 isteğe bağlı kayıt var.


Sınıflar 30-40 mevcutlu olacak. Ancak Sultangazi’deki gibi bu okul da sabahçı -öğlenci olarak eğitim vereceği için 5. sınıfların diğer sınıflardan uzun olan ders saati bitmediği için öğlenci sınıflardan biri için sınıf sorunu olacak. 
Dikilitaş’taki 150 öğrencili Mehmetçik İlköğretim Okulu, sadece ilkokul olarak devam edecek. İsteğe bağlı öğrencilerle birlikte alacağı öğrenci sayısı 80. Sekiz derslikli okulda ek dersliğe ihtiyaç yok.


1. Levent’teki Lütfi Banat İlköğretim Okulu, hem ilkokul hem orta okul olacak. 1. sınıfa kayıt sayısı isteğe bağlılar dahil 72. Toplam 22 derslikli okulda müdür sıkıntı olmayacağı görüşünde. Sınıf mevcutları ise olması gerektiği gibi 30 kişi.


4. Levent’teki İsmail Tarman İlköğretim Okulu 36 derslikli. Hem orta okul hem de ilkokul olacak. İki ayrı binasıyla buna uygun.

Radikal 


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.