60 Günü Geçen Hatalı Ödemeler Alınamaz

60 Günü Geçen Hatalı Ödemeler Alınamaz

60 Günü Geçen Hatalı Ödemeler Alınamaz

 Adıyaman’ın Sincik İlçesi Haciyan İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı iken Bakanlık onayı ile 2005 yılından itibaren Sincik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde Şube Müdürü olarak geçici görevlendirilen üyemiz hakkında düzenlenen soruşturma raporunda, üyemize 2005-2009 tarihleri arasında ödenen geçici görev yolluklarının geri alınması yönünde getirilen mali teklif doğrultusunda söz konusu bedel toplamı olan 7.366,67 TL’nin yasal faiziyle birlikte tahsili amacıyla düzenlenen işlemin iptali talebiyle Eğitim-Bir-Sen olarak Kocaeli 1. İdare Mahkemesi’nde açtığımız dava karara bağlandı.

Söz konusu işlemi iptal eden mahkeme, kararında şu ifadelere yer verdi: “Danıştay İçtihadı Birleştirme Kurulu kararında belirtilen ilkeler karşısında geçici görev yolluklarının ödenmesinde davacının hilesi, hatası ve gerçek dışı beyanı olmadan davalı idarenin kendi tasarrufu ve kusuru ile 10.12.2005-10.10.2009 tarihlerinde davacıya yapılan geçici görev ödemelerinin, hatalı ödemenin yapıldığı ilk tarihten itibaren altmış günlük dava açma süresi içerisinde geri alınması gerekirken son ödeme de dahil olmak üzere bu süre geçirildikten sonra geçici görev yolluklarının davacıdan istenilmesine ilişkin işlemde hukuka uyarlık görülmemiştir. Öte yandan hukuka aykırı bulunan işlem nedeniyle de söz konusu bedelin davacıdan tahsil edilmesi halinde tahsil tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte davacıya iadesi gerekmektedir.” 


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.