banner476

AES'in Aday Öğretmenlerle İlgili Talebi Kabul Edildi

Anadolu Eğitim Sendikasının girişimleri sonucunda aday öğretmenlere güzel haber geldi.

Sendikalar 30.05.2015, 00:27 07.02.2016, 00:37
AES'in Aday Öğretmenlerle İlgili Talebi Kabul Edildi
Aday öğretmenlerin merakla beklediği açıklama  Bakan Avcı tarafından Afyon'da yapıldı. Bakan Nabi Avcı'nın" Stajyer öğretmenlerimiz var onlar Ağustos'taki eş durumu tayinine müracaat edebilecek miyiz? diye soruyorlardı. Ağustos tarihi itibariyle sürecini tamamlamış olan yani adaylık sürecini bitirme aşamasına gelenler bu imkandan yararlanabilecekler" açıklaması 2014 Eylül ayında  atanıp eş durumu isteyecek öğretmenler arasında  büyük bir sevinçle karşılandı. 

Konuyla ilgili talep Anadolu Eğitim Sendikasından gelmişti. İşte AES'in konuyla ilgili 26 Mayıs 2015 tarihinde bulunduğu girişim ve yaptığı açıklama:

MEB'DEN ADAYLIK İŞLEMLERİNİN YAZ ÖZÜR DURUMU ATAMALARINA YETİŞTİRİLMESİNİ İSTEDİK

Aday öğretmenlerin performans ile  mülakata tabi olmaları için yasa değiştiren Milli Eğitim Bakanlığı 13 ay boyunca  adaylık işlemleri için herhangi bir yönetmelik çıkaramadı.Bu eksikliğin faturası ise 2014 Eylül ataması ile bakanlığımızda göreve başlayan aday öğretmenlere çıkmak üzere. Adaylık işlemlerinde Anadolu Eğitim Sendikası olarak hukuki taraf olup  Danıştay düzeyinde davamızı açmıştık Sorunlu bulduğumuz adaylık işlemlerinden kaynaklanacak her türlü aday öğretmenlerimizi mağdur edecek etkilerine de mücadele etmeyi görev biliriz.Aday öğretmenlerin zamanında adaylığının kaldırılmamasından dolayı aile birliği ve diğer özür durumuna bağlı yer değiştirme haklarının engellenmesinin giderilmesini istedik.

Milli Eğitim Bakanlığı 14 Mart 2014 tarihinde 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu 43. Maddesinde aday öğretmenler için yaptığı yasa  değişikliğini ancak 17 Nisan 2015 tarihinde  yayınladığı MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine eklediği  mevzuat ile hukuki zemine oturtabilmişti.Yasal değişikliği mevzuatına 13 ay boyunca aktaramayan MEB ,2014 eylül ataması ile bakanlığımızda göreve başlayan aday öğretmenlerimizin adaylıklarının vaktinde kaldırılamaması  tehlikesine sebep olmuştur.Bu durumun hukuki sorumluluğu Milli Eğitim Bakanlığımızda olduğunu hatırlatarak Bakanlığın gecikmesinden kaynaklı yaşanabilecek telafisi zor sorunların önüne geçilebilmesini yani Eylül 2014’te bakanlığımıza atanan öğretmenlerin adaylıklarının direkt kaldırılmasını veya mevzuatın hak verdiği gibi sadece yazılı sınav sonucuna göre adaylıklarının kaldırılarak 2015 Yılı Yaz Mazeret durumuna bağlı yer değiştirme başvurabilmelerini talep ettik.
 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@