AES’TEN ZORUNLU HİZMET EK PUANI AÇIKLAMASI

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ zorunlu hizmet ek puanı ile ilgili açıklamalarda bulundu. ÖĞRETİCİ açıklamasında zorunlu hizmette çalışan tüm öğretmenlerin ek puan alması gerektiğini ifade etti. Açıklamaları şöyle;

Sendikalar 24.02.2020, 17:13
AES’TEN ZORUNLU HİZMET EK PUANI AÇIKLAMASI

Bilindiği üzere MEB Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 40. maddesine göre zorunlu hizmet görevini yerine getirmek üzere atanan öğretmenlere; zorunlu hizmet görevini tamamladıktan sonra, zorunlu hizmet bölgesinde çalışmaya devam ederse, ilk yıl  %25, ikinci yıl için %50, üçüncü ve sonraki yıllar için %100 artırımlı ek puanlar verilmektedir. Ancak durum o kadar adaletsiz ki; artırımlı ek puan sadece “zorunlu hizmet görevini yapmak üzere atanan” ibaresinden dolayı zorunlu hizmete tabi, zorunlu hizmeti yapmak üzere zorunlu hizmete tabi kuruma atanmış, zorunlu hizmet süresini bu kurumda tamamlayan öğretmenlere verilmektedir. Zorunlu hizmetini başka bir kurumda veya bölgede tamamlamış, atama ile başka bir zorunlu hizmet bölgesine tayin olmuş, zorunlu hizmeti affa uğramış, zorunlu hizmet görevi yapmak için atanmamış olması durumlarından dolayı öğretmenler artırımlı hizmet puanı alamamaktadır. Bu durum zorunlu hizmete tabi okullarda yıllardır çalışanları mağdur etmekte, aynı okullarda çalışmalarına rağmen sonradan atananlar, yıllardır zorunlu hizmette çalışan öğretmenlerin puanlarını geçmektedirler. Bu durumun düzeltilerek ek puan zorunlu hizmet bölgesinde çalışan tüm öğretmenlere verilmelidir.

                                                                       Anadolu Eğitim Sendikası Basın Sekreterliği

Yorumlar (3)
Deniz 1 ay önce
Ilk defa bur sendika bu konuya değindi tebrik ederim
Can 1 ay önce
Çok haklı bir talep. İl veya ilçe içinde başka bir okula geçince ek hizmet puanı son buluyor. Bir nevi öğretmen ilk atandığı okulda çakılı kalıyor sırf bu puanı alabilmek için okulda kalıyor ve motivasyonu ve verimliliği düşüyor. Yani aslında bu uygulama tersine etki yapıyor.
Muallim. 1 ay önce
Çok haklısınız ancak meb bunu düzeltmez. Önce istedikleri kişiler puanları toplasın tayin olsun sonra düzeltir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@