AKP Teog’da Başarılı Olan Öğrencileri İmam Hatip Liselerine Göndermek İçin Tüm Gücünü Seferber Etti!

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu`nun `AKP TEOG’da Başarılı Olan Öğrencileri İmam Hatip Liselerine Göndermek İçin Tüm Gücünü Seferber Etti!` başlıklı basın açıklaması

Sendikalar 19.07.2014, 12:38 19.07.2014, 12:39
AKP Teog’da Başarılı Olan Öğrencileri İmam Hatip Liselerine Göndermek İçin Tüm Gücünü Seferber Etti!
 AKP`nin dindar nesil yetiştirme projesine atfettiği önem, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen bir yazıyla bir kez daha gözler önüne serildi. 
 
04 Temmuz 2014 tarihli yazıda İl Milli Eğitim Müdürlüğü İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinden, TEOG sınavlarında başarılı olan öğrencilerin İmam Hatip Liselerini tercih etmelerinin sağlanması için azami çaba gösterilmesini ve bu konuda yapılan çalışmaların raporlandırılarak Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü`ne gönderilmesi istenmektedir. Bu kapsamda yürütülecek çalışmalarda okul idarecileri, öğretmenler, okul aile birliği, veli, sivil toplum örgütleri, bazı kukum ve kuruluşlarla işbirliğine gidilmesi gerektiği de vurgulanmıştır. Yürütülecek bu çalışmaların gerekçesi ise "İmam Hatip Liselerinin niteliğini ve akademik başarısını artırmak" olarak ifade edilmektedir.
 
Görünen o ki AKP, tüm farklılığı ile birlikte Türkiye toplumunun bütününden aldığı vergileri ve toplumun bütününe hizmet etmek için örgütlenen kamu gücünü, kendi tekçi ve ayrımcı politikaları için seferber etmeye devam etmektedir. Tekçi, otoriter ve ayrımcı politikalarla girişilen toplum mühendisliğinin cisimleşmiş hali olan "dindar nesiller" projesi için "azami çaba" gösterilmesi bu durumun en açık ifadesidir. Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gönderilen söz konusu yazının sadece Ankara ile sınırlı kalmayacağı ise aşikardır. Türkiye`nin dört bir yanında TEOG`da başarılı olan öğrencilerin İmam Hatip Liselerini tercih etmelerinin sağlanmak istenmesi devlet-parti bütünleşmesinin aldığı boyutu gözler önüne sermektedir. 
 
Ayrıca, dayatmacı, piyasacı ve plansız politikalar aracılığıyla eğitim hizmetinin giderek niteliksizleştirildiği bir dönemde, İmam Hatip Liselerinin niteliğinin ve akademik başarısının böylesine özel ilgi görüyor olması da manidardır. Üstelik bu ilgi, uzun bir dönüşüm sürecinin merkezine yerleşmiş bir ilgidir. AKP, Genel liseleri Anadolu liselerine dönüştürdüğü tabela değişikliği ve sınav sisteminde attığı kimi adımlarla, çocuklarımızı meslek liselerine, imam hatip liselerine ve açık liseye bilinçli bir şekilde teşvik etmenin hesaplarını gütmüştür. Bu dönüşüm esnasında ise eğitimin niteliğini artırmaktan ziyade biçimsel değişikliklere odaklanmış ve dindarlaştırılmış ve işçileştirilmiş nesiller yetiştirme arzusu belirleyici olmuştur.
 
Eğitim Sen olarak belirtmek isteriz ki, bu çabaların ardında, AKP`nin hedeflediği toplum idealine ulaşma arzusu ve bu hedeften sapmalara dair taşıdığı korkular bulunmaktadır. Kaldı ki bu korku haklı bir korkudur. Çünkü eşitlik, özgürlük ve kardeşlik temelinde yükselen toplumsal bir iradenin varlığı sürdükçe, bu korku büyümeye devam edecektir. 

EĞİTİM-SEN
Yorumlar (1)
ziyaretçi 6 yıl önce
ihl.ler ders programlarını değiştirmezse bu zeki çocuklar kaybolup gider çünkü 10. sınıftan sonra matematik ve ders programları okutulmuyor. sonuçta ihl.lerin başarısı hiç bir zaman artmaz

Gelişmelerden Haberdar Olun

@