Alan Değişikliğinde Çerçeve Geniş Tutulmalıdır

Alan Değişikliğinde Çerçeve Geniş Tutulmalıdır

Alan Değişikliğinde Çerçeve Geniş Tutulmalıdır


Öğretmenlerin atama ve alan değişikliği işlemleri, Talim ve Terbiye Kurulu’nun 07.07.2009 tarihli ve 80 sayılı Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Öğretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanlar ile Mezun Oldukları Yüksek Öğretim Programları ve Aylık Karşılığı Okutacakları Derslere İlişkin Esaslarda yer alan hükümler çerçevesinde gerçekleşmektedir. 

Bu kapsamda, söz konusu esasların çizelgesinde öğretmenlerin mezun olduğu yükseköğretim programına bağlı olarak atanabilecekleri alanları ve aylık karşılığı okutacağı dersler belirlenmiştir. 


Bakanlığın 6287 sayılı Kanun sonrası uygulamaya koyduğu 4+4+4 eğitim sistemi dolayısıyla bazı branşlarda ihtiyacın artacağı öngörülmektedir. Yıllardır alan değiştirmek isteyen ama bir türlü değiştiremeyen sınıf öğretmenlerinin farklı alanlardan mezun olanları başta olmak üzere diğer branşlarda da söz konusu karar çerçevesinde alan değişikliği yapabilmeleri sağlanmalıdır. Sınıf öğretmeni olup fen bilimleri/fen ve teknoloji alanı mezunlarının fizik, kimya ve biyoloji öğretmenliklerine; fizik, kimya ve biyoloji alanı mezunlarının fen bilimleri/fen ve teknoloji öğretmenliğine; tarih ve coğrafya alanı mezunlarının sosyal bilgiler öğretmenliğine; sosyal bilgiler alanı mezunlarının tarih ve coğrafya öğretmenliğine; Türkçe alanı mezunlarının Türk Dili Edebiyatı öğretmenliğine; Türk Dili Edebiyatı alanı mezunlarının Türkçe öğretmenliğine; Felsefe grubu mezunlarının felsefe grubu öğretmenliklerine geçişine imkan sağlanmalıdır. 


Yine sınıf öğretmeni kadrosunda olup Talim ve Terbiye Kurulu kararı gereği mezuniyetleri itibarıyla atanabilecek branşa sahip öğretmenlerin mezuniyet alanlarına ve sınıf öğretmenlerinin üniversitede okurken yan alan ya da ikinci dal olarak öğrenim gördükleri alanlara yahut öğrenim gördükleri diğer alanlara, örneğin sınıf öğretmenliği bölümü mezunu bir öğretmenin, varsa yan alan ya da ikinci dalda eğitim gördüğü alana istekleri halinde öncelikle görev yaptıkları eğitim kurumları olacak şekilde il içi ve il dışındaki eğitim kurumlarına atanabilmelerine fırsat verilmeli, aylıksız izinde olanlarda başvurabilmelidir. 


Eğitim kurumlarında yönetici olup branş değişikliği şartları taşıyan yöneticilere de çalıştıkları eğitim kurumlarında yöneticiliklerine dokunulmadan bulundukları kurumlarda kalmalarına imkan sağlanarak branş değişikliği hakkı verilmeli, oluşabilecek muhtemel norm fazlalığı mağduriyeti önlenmelidir. 
Eğitim Birsen

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

3 Yorum