banner476

Ali Yalçın'dan Toplu Sözleşme Açıklaması

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, çözümlere odaklanmayan toplu sözleşme sisteminin uluslararası normlara uygun hâle getirilmesi gerektiğini söyledi.

Sendikalar 21.10.2017, 21:38
Ali Yalçın'dan Toplu Sözleşme Açıklaması

Memur-Sen Elazığ İl Temsilciliği’nin il divan toplantısında konuşan Ali Yalçın, toplu sözleşmeye değinerek, mevcut kanunun iş çözme odaklı olmadığını, daha fazla yorgunluk ve çözümsüzlük ürettiğini kaydetti. Yalçın, “İşçilerin toplu sözleşme görüşmelerinde yetkili olan konfederasyon dışında muhatap bulunmuyor. Ancak memurların toplu sözleşmesinde yetkili olmayanlar da yasanın merhametiyle masada oturabiliyorlar. Yetkili olmayanlar, kimseye hesap vermeyecekleri için alanı karıştırıyorlar. Bu düzenin değişmesi gerekiyor” dedi.Dördüncüsü geride bırakılan toplu sözleşmenin en başarılı toplu sözleşmelerden biri olduğunu belirten Yalçın, Türkiye’nin içinde bulunduğu sıkıntılı süreçte, alınabilecek en son teklifi gördükten sonra ısrar etmenin kötü niyet taşıyacağını ifade etti. Yalçın, “Biz 11 hizmet kolunda yetkili olduğumuz hâlde tek başımıza hareket edemiyoruz. Yetkisiz olmanın verdiği rahatlıkla manipülasyon yapanlarla emeği ve alın terini korumak ne kadar mümkün” diye sordu.

Toplu sözleşme kanununun değişmesi gerektiğini vurgulayan Yalçın, “Toplu görüşme denilen ve bizim bazen ironi olarak toplu gülüşme dediğimiz kanunun o kaotik hâliyle devam etti. Amir koltuğunda hükûmet, siz de ziyaretçi koltuğunda oturuyordunuz. Siz teklif sunuyorsunuz, hükûmet Bakanlar Kurulu ile görüşüp size geri dönüyordu. Sonra toplu sözleşmeye geçildi. Bu hak geldikten sonra kazanımlar oluşmaya başladı. Ne alındıysa geçen 4 toplu sözleşmede alındı. Daha iyisi olabilir mi, olabilir ama öncelikle bu sistemin değişmesi, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun uluslararası normlara uygun hâle getirilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Yalçın, manipülasyonlara karşı uyarılarda bulunarak, “Şimdiye kadar önemli kazanımlar elde ettik, bunlara yenilerini eklemek için mücadelemiz sürecek. Yeter ki biz ruhumuzu kaybetmeyelim, dik duralım, sağlam duralım. Düne ilişkin ne kadar tortu varsa bir kenara bırakıp geleceğe bakalım” ifadelerini kullandı. 

4/C, 4/B ve taşeron işçilerin sorunları çözüme kavuşturulmalıdır

Taşerona kamuda iş güvencesi çalışmalarının, 4/C, 4/B ve memur işi yapan işçilerin sorunlarına da çözüm üretecek geniş bir konseptte yürütülmesi gerektiğine dikkat çeken Yalçın, şunları söyledi: “Taşeron işçilere ilişkin güvence çalışmaları son derece kıymetli ve yerinde bir çalışmadır. Fakat 4/C’lilerin bu kapsamda kadroya kavuşturulması, 4/B’lilerin taleplerinin de yerine getirilmesi; memur işi yapan ve işçi kadrosunda bulunan çalışanların memur kadrosuna geçirilmesi lazım. Kamuda farklı istihdam biçimlerinin olmasını doğru bulmadık, bulmuyoruz. Aynı işi yapan ve aynı ortamı paylaşanların farklı farklı statülerde bulunması son derece sakıncalıdır. Yaptıkları işle, attıkları imza ve bulundukları konum arasındaki ters orantının ortadan kaldırılması konusunda hükümetten olumlu adım bekliyoruz.” 

İş güvencesi olmazsa olmazımızdır

“İş güvencesi olmazsa olmazımızdır” diyen Ali Yalçın, sözlerini şöyle tamamladı: “Kamuda personel yasasında bazı reformlar yapılabilir ve tartışılabilir. 657, yasalaştığı tarihten bu tarihe fazla değişime uğradı. Bunlar tartışılarak olursa, iş güvencesine dokunmamak esas alınırsa, bu konuda yapılacak her türlü çalışmaya katkıda bulunuruz. Ama iş güvencesi konusunu tartışacağımız konuların içerisine asla almayız.” 

Bahşi: Memur-Sen’in erdemli duruşunu Elazığ’da temsil ediyoruz

Memur-Sen Elazığ İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen 1 No’lu Şube Başkanı İbrahim Bahşi ise, Memur-Sen’in emek ve adaleti savunma konusunda erdemli bir duruş sergilediğini dile getirdi. İlde yetkili olduklarını söyleyen Bahşi, bu noktaya gelinmesinde emek veren, ter akıtan teşkilat mensuplarına teşekkür etti.  

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (14)
Erkan Hoca 3 yıl önce
Neredeyse inanacaktım. Başarılı bir deneme, başarısız bir sendika.
şakacı 3 yıl önce
yav he he
düzce öğretmen 3 yıl önce
yazıklar olsun hala konuşuyor bence bir an önce istifa etmeli
Ali 3 yıl önce
5 yıldızlı otellerde yemekli toplantılar yap devletin memur İçin ödediği paralarla sonra sendikacılık de Allah ıslah etsin
Yaşar Akgün 3 yıl önce
sizin bir yılda kazandığınızı hükümetiniz elimizden bir gecede alabiliyor. şimdi name okuyorsunuz. yok şu yok bu. bir gece bile direnemediniz. gazel okumayın bari!!
Hyt 3 yıl önce
Memurları bu kadar aptal yerine koyan, doğru düzgün bir kazanım elde etmeden önceki dönemlere ait maddeleri yeni elde etmiş gibi bir konfederasyon olmamıştır. Ama bizler müstehakız. Ne yaparlarsa yine de istifa eden kendi varlığını gösteren çok az sayıda memur var.
Kader 3 yıl önce
Boş konuşmak ta üstünüze yok
komedi 3 yıl önce
E sözleşme zamanı gelince odaklansaydın ya seni tutan mı vardı.Dostlar beni pazarda görsün işte.Toplu sözleşmede dik bir duruşla odaklanabilirdiniz memurun sorunlarına.kendinizi boşuna yormayın öğretmenlerin sorunları halen aynı!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@