Ali Yalçın'dan Toplu Sözleşme Açıklaması

Ali Yalçın'dan Toplu Sözleşme Açıklaması

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, çözümlere odaklanmayan toplu sözleşme sisteminin uluslararası normlara uygun hâle getirilmesi gerektiğini söyledi.

Memur-Sen Elazığ İl Temsilciliği’nin il divan toplantısında konuşan Ali Yalçın, toplu sözleşmeye değinerek, mevcut kanunun iş çözme odaklı olmadığını, daha fazla yorgunluk ve çözümsüzlük ürettiğini kaydetti. Yalçın, “İşçilerin toplu sözleşme görüşmelerinde yetkili olan konfederasyon dışında muhatap bulunmuyor. Ancak memurların toplu sözleşmesinde yetkili olmayanlar da yasanın merhametiyle masada oturabiliyorlar. Yetkili olmayanlar, kimseye hesap vermeyecekleri için alanı karıştırıyorlar. Bu düzenin değişmesi gerekiyor” dedi.


Ali Yalçın'dan Toplu Sözleşme Açıklaması


Dördüncüsü geride bırakılan toplu sözleşmenin en başarılı toplu sözleşmelerden biri olduğunu belirten Yalçın, Türkiye’nin içinde bulunduğu sıkıntılı süreçte, alınabilecek en son teklifi gördükten sonra ısrar etmenin kötü niyet taşıyacağını ifade etti. Yalçın, “Biz 11 hizmet kolunda yetkili olduğumuz hâlde tek başımıza hareket edemiyoruz. Yetkisiz olmanın verdiği rahatlıkla manipülasyon yapanlarla emeği ve alın terini korumak ne kadar mümkün” diye sordu.

Toplu sözleşme kanununun değişmesi gerektiğini vurgulayan Yalçın, “Toplu görüşme denilen ve bizim bazen ironi olarak toplu gülüşme dediğimiz kanunun o kaotik hâliyle devam etti. Amir koltuğunda hükûmet, siz de ziyaretçi koltuğunda oturuyordunuz. Siz teklif sunuyorsunuz, hükûmet Bakanlar Kurulu ile görüşüp size geri dönüyordu. Sonra toplu sözleşmeye geçildi. Bu hak geldikten sonra kazanımlar oluşmaya başladı. Ne alındıysa geçen 4 toplu sözleşmede alındı. Daha iyisi olabilir mi, olabilir ama öncelikle bu sistemin değişmesi, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun uluslararası normlara uygun hâle getirilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Yalçın, manipülasyonlara karşı uyarılarda bulunarak, “Şimdiye kadar önemli kazanımlar elde ettik, bunlara yenilerini eklemek için mücadelemiz sürecek. Yeter ki biz ruhumuzu kaybetmeyelim, dik duralım, sağlam duralım. Düne ilişkin ne kadar tortu varsa bir kenara bırakıp geleceğe bakalım” ifadelerini kullandı.


Ali Yalçın'dan Toplu Sözleşme Açıklaması
 

4/C, 4/B ve taşeron işçilerin sorunları çözüme kavuşturulmalıdır

Taşerona kamuda iş güvencesi çalışmalarının, 4/C, 4/B ve memur işi yapan işçilerin sorunlarına da çözüm üretecek geniş bir konseptte yürütülmesi gerektiğine dikkat çeken Yalçın, şunları söyledi: “Taşeron işçilere ilişkin güvence çalışmaları son derece kıymetli ve yerinde bir çalışmadır. Fakat 4/C’lilerin bu kapsamda kadroya kavuşturulması, 4/B’lilerin taleplerinin de yerine getirilmesi; memur işi yapan ve işçi kadrosunda bulunan çalışanların memur kadrosuna geçirilmesi lazım. Kamuda farklı istihdam biçimlerinin olmasını doğru bulmadık, bulmuyoruz. Aynı işi yapan ve aynı ortamı paylaşanların farklı farklı statülerde bulunması son derece sakıncalıdır. Yaptıkları işle, attıkları imza ve bulundukları konum arasındaki ters orantının ortadan kaldırılması konusunda hükümetten olumlu adım bekliyoruz.”


Ali Yalçın'dan Toplu Sözleşme Açıklaması
 

İş güvencesi olmazsa olmazımızdır

“İş güvencesi olmazsa olmazımızdır” diyen Ali Yalçın, sözlerini şöyle tamamladı: “Kamuda personel yasasında bazı reformlar yapılabilir ve tartışılabilir. 657, yasalaştığı tarihten bu tarihe fazla değişime uğradı. Bunlar tartışılarak olursa, iş güvencesine dokunmamak esas alınırsa, bu konuda yapılacak her türlü çalışmaya katkıda bulunuruz. Ama iş güvencesi konusunu tartışacağımız konuların içerisine asla almayız.”


Ali Yalçın'dan Toplu Sözleşme Açıklaması
 

Bahşi: Memur-Sen’in erdemli duruşunu Elazığ’da temsil ediyoruz

Memur-Sen Elazığ İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen 1 No’lu Şube Başkanı İbrahim Bahşi ise, Memur-Sen’in emek ve adaleti savunma konusunda erdemli bir duruş sergilediğini dile getirdi. İlde yetkili olduklarını söyleyen Bahşi, bu noktaya gelinmesinde emek veren, ter akıtan teşkilat mensuplarına teşekkür etti.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
14 Yorum