AMASYA’DA HUKUKA KARŞI AÇIK HİLE...

AMASYA’DA HUKUKA KARŞI AÇIK HİLE...

AMASYA’DA HUKUKA KARŞI AÇIK HİLE...

Amasya İli Merkez Fatih İlköğretim Okulu’na makam onayı ile müdür olarak atanan ve aynı zamanda Eğitim Bir-Sen Amasya Şubesi Başkanı olan Şahin GÜMÜŞ’ün ataması yargı kararıyla iptal edildiği halde, yargı kararı uygulanmamış ve adı geçen şahsa izinde olduğu halde iki kez sınav görevi verilmiştir. Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından duyuruya çıkarılan isteğe bağlı yönetici atamalarına ilişkin münhal okullar listesinde ise Fatih İlköğretim Okulu müdürlük kadrosuna yer verilmemiştir.

Türk Eğitim-Sen olarak Amasya Valiliğine ve Milli Eğitim Bakanlığına gönderdiğimiz 16.05.2012 tarihli yazılarımızda, yargı kararının uygulanmasını ve Amasya İli Merkez Fatih İlköğretim Okulu müdürlük kadrosunun 2012 isteğe bağlı yönetici atamalarına ilişkin münhal okullar listesinde duyuruya çıkarılmasını talep etmiştik. Bunun üzerine Şahin GÜMÜŞ’ün ataması iptal edilmiş, fakat bu kez de aynı okula vekaleten müdür olarak görevlendirilmiştir. Amasya Valiliği, yargı kararını uygular gibi görünerek kağıt üzerinde atama işlemini iptal etmiş, ancak daha sonra gerçekleştirdiği vekaleten görevlendirme işlemiyle kanuna karşı hile yöntemini uygulamıştır. Hiçbir kural tanımaz anlayışla yapılan bu işlemler, aynı zamanda Eğitim Bir-Sen Amasya Şubesi Başkanı olan şahsa menfaat sağlamak amacına hizmet etmekte olup, idarecilik görevini üstlenenlerin tarafsızlığına leke sürmekte ve bu kişiler adına cezai sorumluluk doğurmaktadır. Zira yargı kararını uygulamamak ya da bertaraf etmek idarenin inisiyatifinde olan bir durum değildir. Yargı kararını bertaraf etmek için kanuna karşı hile uygulayan idareciler, görevi kötüye kullanma suçunu işlemekte ve aynı okula atanma şartlarını taşıdığı halde tercihte bulunamayan eğitim personelinin de mağduriyetine yol açmaktadır.


Türk Eğitim-Sen olarak, Amasya İlinde gerçekleşen bu kural ve otorite tanımaz davranışlara seyirci kalabilmemiz mümkün değildir. Bu nedenle, Bakanlığa ve Amasya Valiliğine yeniden yazı göndererek, Amasya İli Merkez Fatih İlköğretim Okulu’na vekaleten müdür olarak görevlendirilen Şahin GÜMÜŞ’ün görevlendirme işleminin iptal edilmesini, aksi takdirde ilgililer hakkında adli makamlara suç duyurusunda bulunacağımızı bildirdik.


 


MEB’e yazdığımız yazı için tıklayınız (word pdf)


Valiliğe yazdığımız yazı için tıklayınız (word pdf)HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.