And Sen Meb’ten usulsüz yapılan görevlendirmelerin iptalini istedi!

And Sen Meb’ten usulsüz yapılan görevlendirmelerin iptalini istedi!

Anadolu Eğitim Çalışanları Birliği Sendikası ( And-Sen) ; Meb’ten görevlendirmelerin usulüne uygun yapılmasını ve usulsüz yapılan görevlendirmelerin ise iptalini istedi!..

 Konuyla ilgili olarak sitemize bir açıklama yapan Anadolu Eğitim Çalışanları Birliği Sendikası ( And-sen ) Genel Başkanı Erdoğan YAZICI ; “ Bakanlığımızın özellikle taşra teşkilatlarında; İl-İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, bağlı okul ve kurumlarında memur ve hizmetlilerin büyük bir çoğunluğunun kurum içi geçici görevlendirme ile çalıştıkları bilinen bir gerçektir. Şöyle ki; Kadrosu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde olan bir memur veya hizmetli okullarda, kadrosu okullarda olan bir memur ve hizmetli ise İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde Kaymakamlık olurları ile ve üstelik memur ve hizmetlinin isteği dışında geçici görevlendirme yoluyla çalışmaktadır.

            Geçici görevlendirmeler memur veya hizmetlinin fikri dahi alınmadan “ ben yaptım oldu “ mantığıyla yapılmakta ve her altı ayda bir yenilenerek 2 yılı geçmemesi gerekirken yıllardır aynı kurumda geçici görevle görevlendirme onayları yenilenmeden çalışanlarında bulunduğu aşikardır. Özellikle İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde bu sebeple aşırı yığılmalar olmasına rağmen okul ve kurumlarda memur ve hizmetli sıkıntısı hat safhaya ulaşmıştır. Bu yüzden okulunun memur veya hizmetlisi geçici görevle İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde görevlendirildiği için bu okulların sıkıntı yaşadığı da yine bilinen bir gerçektir.

            Ayrıca; Ülke genelinde İş-Kur yoluyla çalışan geçici işçi ve belediyelerden temizlik işçisi olarak Bakanlığımıza bağlı okul ve kurumlara geçen sürekli işçilerin bir kısmının da İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde veya okullarda masa başı memurluk veya şoförlük görevlerine verildiklerinden dolayı kadro şişkinliğine ve kurum içi huzurun bozulmasına sebebiyet vermesinin yanında, kadrolu memur veya hizmetlilerinde bundan dolayı mağduriyetler yaşayarak başka okul veya kurumlara görevlendirildikleri sendikamıza iletilen sorunların başında yer almaktadır.

            Memur veya şoför olarak görevlendirme gerektiği hallerde; Bakanlığımız bünyesinde görev yapan üniversite veya lise mezunu hizmetlilerin görevlendirilmesi bununda yeterli olmadığı durumlarda Belediyelerden temizlik işçisi olarak geçen liyakatli sürekli işçilerin görevlendirilmesi, diğerlerinin ise hizmetli sıkıntısı çeken okul veya kurumlara temizlik işçisi olarak görevlendirilmesi,  kanuni ve hukuki yönden daha uygun olacaktır.

            Kaldı ki; Bakanlığımıza bağlı okul ve kurumlarda hizmetli açığı çığ gibi iken ve bazı okullardaki bütün sınıfları bir hizmetli temizlerken, ikili öğretim yapan okullarımızda hizmetli yetersizliği varken, temizlik işçilerinin memur olarak görevlendirilmesi izah edilemez bir durumdur.    

            Ayrıca; 25 Şubat 2011 tarihli ve 27857 sayılı 1. Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6111 sayılı Kanunun 115.md ile değişik 657 sayılı Kanunun 8. ek maddesi gereğince 01 Ocak 2012 tarihinden önce Devlet Memurları Geçici Süreli Görevlendirme Yönetmeliği çıkarılması gerekmesine rağmen bu güne kadar bu yönetmelik çıkarılmamıştır. Bu sebepten dolayı da halen geçici görevlendirmeler usulsüz ve esassız bir şekilde devam etmektedir.


           Yine;  15/06/2011- 27965 R.G. yayımlanan 2011/1837 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile “Devlet Memurlarının şikayet ve müracaatları hakkında yönetmelik ile aday memurların yetiştirilmelerine ilişkin genel yönetmelikte değişiklik yapılması ve bazı yönetmeliklerin yürürlükten kaldırılmasına dair yönetmeliğin 5. Maddesi ile Devlet Memurları Geçici Süreli Görevlendirme Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır.

             Şu anda ise; Her hangi bir mevzuatta “Kurumlar arası” ve “kurum içi” görevlendirmelerle ilgili her hangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu belirsizlik ise çalışanların iş verimini düşürmekte, çalışma huzurunu bozmakta ve çalışanı verimsiz bir hale sürüklemektedir. Eğitim çalışanları olarak Devletin itibarını korumak ve kamu idaresine duyulan güveni tesis etmek bizlerin asli görevidir.

             Bu sebeplerden dolayı Bakanlıktan; Halen Kaymakamlık olurları ile usulsüz bir şekilde yapılan kurum içi geçici görevlendirilen memur ve hizmetlilerin geçici görevlerinin iptal edilerek kadrolarının bulunduğu okul veya kurumlara geri dönmelerinin sağlanması ve yukarıda izah ettiğimiz konular hakkında sendikamıza bilgi verilmesi İstenmiştir.” Dedi

 

Erdoğan YAZICI

Anadolu Eğitim Çalışanları Birliği Sendikası

( And-Sen ) Genel Başkanı

             

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

3 Yorum