banner476

Başbakana Mektup: “Bayram Öncesi İkramiyede Israrlıyız”

BASK' tan Başbakana Mektup: “Bayram Öncesi İkramiyede Israrlıyız”

Sendikalar 21.06.2017, 18:36
Başbakana Mektup: “Bayram Öncesi İkramiyede Israrlıyız”

BASK (Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu), Genel Başkan Bayram Zengin ve Genel Sekreter Cansel Güven imzasıyla Başbakan Sn. Binali YILDIRIM’a geçen hafta bir mektup göndererek, Ramazan Bayramı öncesinde memurlara seyyanen birer maaşları tutarında ikramiye verilmesini istedi.

Konuyla ilgili olarak bir basın açıklaması yapan BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN şöyle dedi:

Memurların 2002 yılında toplu pazarlık düzenine geçmesinin 16. yılındayız. 16 yıldır BASK olarak bayram ikramiyesi talebimizi her bayram öncesi ısrarla yineliyoruz.

16 yıl boyunca 3 Cumhurbaşkanı, 5 başbakan ve 9 hükümet değişti, memurların haklı ikramiye taleplerinde bir değişiklik olmadı.

Ramazan Bayramına sayılı günler kala talebimizi bir kez daha yineliyoruz.

BASK olarak, geçtiğimiz hafta sayın Başbakana bir mektupla talebimizi tekrar ilettik.

Tabiatı gereği ilave gıda harcamalarının yapıldığı Ramazan ayını geride bırakmaya hazırlanırken  Ramazan Bayramı memurları zor durumda bırakacaktır.

Çünkü gelenek ve göreneklerinin yaşatılması bakımından dini bayramlar yeni ve ilave harcamalar nedeniyle ertelenemez giderlerin yapıldığı günlerdir.

Başka illerde de olsa anne-baba ve diğer yakınlarını ziyaret etmek, sıla-i rahim yapmak da geleneklerimizin bir parçasıdır.

Öte yandan okulların tatil olması ve yaz mevsimi nedeniyle de başta çocuklar olmak üzere birkaç günlüğüne de olsa tatile gitme beklentisi ve baskısı aileleri zorlamaktadır.

Geliri sabit olan, özellikle tek maaşlı aileler;  aile büyüklerine, eşine, çoluk çocuğuna ve aile-arkadaş çevresine mahcup olmamak için söz konusu bayram harcamalarını banka kredisi kullanarak veya aile-arkadaş çevresine borçlanarak karşılamaya çalışmakta, bir sonraki bayrama kadar aylarca kredi taksiti veya borç  ödemek zorunda kalmaktadır.

İkramiye verilmesi memurları bankaların kıskacından ve borç batağından kurtaracaktır.

İŞÇİYE VAR MEMURA YOK!

Devlet, zaten kamuda çalışan işçilere her yıl 2 tam (26 günlük ücret toplamı) ve 4 yarım (13 günlük ücret toplamı) ikramiye vermektedir. Ve bu ikramiyelere 2015 yılında imzalanan toplu sözleşme ile, “Denge Ödeneği” adı altında ve 500 TL tutarında  7. İkramiye de eklenmiştir.

Nitekim 23 Haziran 2017 tarihinde, yani Bayramdan iki gün önce kamu işçilerine ilave tediyenin (ek ödeme-ikramiye) ikinci taksiti ödenecektir.

İkramiye alamayan sadece memurlardır.

Halbuki 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun 28 inci maddesinde “memurlara ikramiye verilmesi” hususu toplu sözleşmede karara bağlanacak konular arasında yer almaktadır. 16 yıldan beri yetkili sendikalar tarafından memurlara ikramiye konusunun toplu pazarlıklarda gündeme getirilmemesi masaya oturan sendikaların ayıbı ve aczidir.

Hükümetin bu durumu fırsata dönüştürmesi ve memurlara ikramiye vermemesi adalet ve eşitlik ilkesi ile bağdaşmamaktadır.

Bu nedenlerle Hükümetimizden memurlara bir jest yaparak Ramazan Bayramı öncesinde seyyanen birer maaş tutarında ikramiye vermesini istiyor ve bekliyoruz

 

BASK BASIN BÜROSU

Yorumlar (2)
Gul 3 yıl önce
Bayram öncesi ikramiye olarak alan değişikliği istiyorum
Fatma zincir5 3 yıl önce
Ah ah ne ikramiyesi artık emekli öldü nefesimizi kestiler almak kavramı bitti kiramızı yakıtımızo zor ödüyoz açız aç.ne ikramiye ne de doğru bir zam var bu nedir yahu?elin duriyelisi maaş alıyo bizden kesilen paralarla biz geçinemiyoryz bizde bu ülkenin vatandaşıyız emekli olmak suç oldu.Allah var bunlar çıksın bize yapılanlar çıksın hakkımız verilmiyo çıksın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@