Başöğretmen Mustafa Kemal YILMAZ’ı Kaybettik…

Başöğretmen Mustafa Kemal YILMAZ’ı Kaybettik…

İçinde bulunduğumuz ahval ve şeraite rağmen hala Mustafa Kemaller yetiştirme ülküsü ile sınıflara giriyorsak bunu devraldığımız mirasa, öğretmenlerimize borçluyuz. Bize insan olmayı, yurttaş olmayı, ebedi öğrenciliği öğreten sevgili öğretmenlerimiz…

 Mustafa Kemal Yılmaz o öğretmenlerden biriydi. Son nefesine kadar yazılarıyla, unutulmaz sohbetleriyle bizi aydınlatmaya devam etti. 2011 24 Kasım’ında sendikamızın BAŞÖĞRETMENLİK ONUR ÖDÜLÜ’nü alan Mustafa Kemal YILMAZ; tören sırasında yaptığı konuşmada bağımsız cumhuriyetimizi koruma ve yurttaş yetiştirme görevinin öğretmenlere bırakıldığını hatırlatarak, “ben hala gönüllü olarak derse girmeye hazırım” dediğinde bir aday öğretmen kadar heyecanlı, son dersten henüz çıkmış kadar taptazeydi.

1940 Yılında başladığı öğretmenlikten asla emekli olmadı. Milli Eğitim Bakanlığında Genel Müdür seviyesinde ve Bakanlık Başmüfettişi olarak hizmet veren YILMAZ, bir dönem Londra Kültür Ateşeliği yaptı, 5 yıl boyunca da Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET)-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu üyesi idi.

1948’de Fransızcadan, 1956’da İngilizceden Devlet Memurları Yabancı Dil Sınavını veren Yılmaz, İngiltere’de Cambridge Üniversitesinden İngilizce Ehliyet Sertifikası sahibi olarak uzun yıllar profesyonel turist rehberliği de yapmış, yabancı dil ders kitapları yazmıştır.

1965 -1973 Yılları arasında Aydın Milletvekili olarak 2 dönem Mecliste olan Mustafa Kemal Yılmaz Yasama görevi sırasında, Dışişleri; Milli Eğitim ve Bütçe Komisyonu üyeliklerinde bulundu.

Öğretmen örgütlenmesinde 1950’ den itibaren çaba harcamış ve bir ara Türkiye Öğretmen Dernekleri Milli Federasyonu Genel Sekreterliğini yürütmüştür.

İngiltere’de Gelibolu Derneğinin (Gallipoli Association), Ankara Profesyonel Turizm Rehberleri Derneği (ARED)’nin, Atatürkçü Düşünce Derneğinin ve Birleşmiş Milletler Türk Derneğinin üyesi olan YILMAZ, Türk Parlamenterler Birliğinin de kurucu üyelerindendi.

Ülkü, Varlık, Şadırvan, İdarecinin Sesi, Ozanca, Çağrı, Ilgaz, Kemalist Ülkü, Beşparmak, Yeni Defne, Emeklinin Sesi, Ankara’da Müdafaa-i Hukuk, Mersin’de İleti dergilerinde ve Bartın Gazetesinde, Aydın’da Mücadele, Yeni Söke ve Kuşadası Halkın Sesi gazetelerinde yazıları, şiirleri yayınlanmıştır.

Mustafa Kemal Yılmaz, şair İbrahim Zeki Burdurlu’nun Öğretmen Şairler Antolojisi’nde, şair ve emekli senatör Fevzi Halıcı’nın hazırladığı ve TBMM tarafından bastırılan Parlamenter Şairler Antolojisi’nde,  Aydınlı Şairler Güldestesi’nde, Abdülkadir Güler’in Cumhuriyetimizin 75. Yılı anısına hazırladığı Sökeli Şairler ve Yazarlar -Güldeste’de (Ankara, 1998) ve Yusuf Mardin’in hazırlamış olduğu Kültür Bakanlığınca yayınlanan “The Pocket Book of Twentieth Century Turkish Poeyrt” adlı İngilizce yayında yer almıştır.

Şiirlerini “Denizinin Getirdiği Ölü Asker” (1975), “Toprak Soyu” (1993) adlı kitaplarında yayınlamıştır. Ayrıca 1940’tan itibaren yazdığı tüm şiirleri içeren Umurlu Çiçekleri adlı kitabı 2001 yılında basılmıştır. Bunlara ek olarak Umurlu’dan Çıktık Yola, Atatürk Umurlu’da ve Umurlu’da Bir Zeytin Ağacı, Aman Analar Ağlamasın adlı kitapları vardır. 

Bize “iyi ki öğrencisi, iyi ki öğretmen olmuşuz” dedirten örnek insan, cumhuriyet öğretmeni Sayın Mustafa Kemal Yılmaz’a minnet ve şükran duygularıyla doluyuz. Onu ebediyete uğurlarken Anadolu’nun her yerine çiçek tohumları gibi saçılmış öğrencileri olarak  başta eşi, çocukları ve torunları olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı diliyor, Başöğretmenimize Rahmet diliyoruz. İzinden yürüyeceğiz…

Başöğretmen Mustafa Kemal YILMAZ, 13 Mart 2013 Çarşamba günü önce Aydın Vilayet Binası önünde yapılacak devlet törenine ardından, Bey Camiinde öğle namazı sonrası cenaze namazından sora sonsuzluğa uğurlanacak.

Cansel Güven

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.