BECAYİŞ YENİ MAĞDURLAR YARATTI

BECAYİŞ YENİ MAĞDURLAR YARATTI

BECAYİŞ YENİ MAĞDURLAR YARATTI


Milli Eğitim Bakanlığınca Özür Durumundan Yer Değişikliği Yapılamayan Öğretmenler İle Bunların Görevli Oldukları Kurumlara Atanmak İsteyen Diğer Öğretmenlerin Karşılıklı Yer Değişiklikleri kısacası becayiş için başvurular alınmış ve  5 Ekim tarihinde de başvuran öğretmenlerin atamaları yapılmıştır. 
Bakanlıkça yapılan becayiş duyurusunda özür durumundan yer değiştirme talebinde bulunmuş ancak talebi gerçekleştirilememiş öğretmenin kadrosunun becayişe açılacağı ve bu kadroya müracaatların’’7- Karşılıklı yer değiştirmeler, özür durumundan atanma talebinde bulunan öğretmenin atanmak istediği ilçe merkezindeki eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere öncelik verilmek suretiyle yapılacak, bunun mümkün olmadığı yerlerde sırasıyla o ilçenin belde ve köylerinden başvuran, bunun olmadığı hallerde ise il genelinde başvuruda bulunan öğretmenler arasından yapılacak, belirtilen öncelik sırasına göre talebin birden fazla olması halinde hizmet puanı üstünlüğü dikkate alınacaktır.’’ hükmü çerçevesinde öncelikle özür grubundan yer değiştirmek isteyen öğretmenin atanmak istediği ilçe merkezindeki eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlere öncelik verilerek, bunun mümkün olmaması durumunda o ilçeye bağlı belde ve köylerinden başvuranlara, bunun mümkün olmadığı durumlarda ise il genelinde başvuranlar arasından yer değiştirme yapılacağı ifade edilmiştir.
 
Gelinen nokta da özür durumundan atanma talebinde bulunan öğretmenin atanmak istediği ilçe merkezindeki öğretmenlerle yer değiştiremediği durumlarda özrünün bulunduğu yerden başka ilçelere yer değişiklikleri yapılmıştır. Daha önceki uyarımız dikkate alınmadığı için pek çok öğretmen mağdur edilmiştir.    Özür durumundan yer değişikliği yapamayan öğretmenlerden becayiş yapmaları için hiçbir başvuru alınmamış, özrünün bulunduğu yer dışında bir ilçeye atanmak isteyip istemedikleri sorulmamış, onayları alınmamıştır. Bu konuda Türk Eğitim-Sen olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na yazı yazarak özür grubundan tayin isteyerek başvuruda bulunan ancak bu talebi gerçekleşmeyen öğretmenlerin onayının alınmasını istemiştik. Bu haklı ve makul talebimize kulak tıkayan Milli Eğitim Bakanlığı res’en becayiş uygulaması yaparak yeni mağduriyetlere kapı açmış ve bu konuda yapılabilecek pek çok hukuki işleme de zemin hazırlamıştır. 

Milli Eğitim Bakanlığı’nı bir kez daha kişilerin onayı alınmadan bu tür uygulamalar yapılmaması konusunda uyarıyoruz. 

TÜRK EĞİTİMSEN

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum