banner476

BES'e bağlı memurlar yarım gün iş bıraktı

BES ve BASK üyeleri, temmuz ayında zam alınmadığını gerekçe göstererek, memur maaşlarını protesto etti

Sendikalar 15.07.2014, 14:22 15.07.2014, 14:23
BES'e bağlı memurlar yarım gün iş bıraktı
 Büro Emekçileri Sendikası (BES) ve Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) üyeleri, temmuz ayında zam alınmadığını gerekçe göstererek, memur maaşlarını çeşitli şekillerde protesto etti.
BES üyeleri, tüm illerde iş bırakarak alanlarda oturma eylemi yaparken, BASK ise geçen yıl imzalanan toplu sözleşmeyi yakarak tepkisini gösterdi.

Sloganlar atarak Güvenpark'ta toplanan BES üyeleri, oturma eyleminde bulundu. Burada grup adına açıklama yapan BES Genel Başkanı Fikret Aslan, imzalanan toplu sözleşmenin iki yılı kapsadığını ve Enflasyon farkı ödenmesinin mutabakatta olmadığını savundu.

"Türkiye, bugün bir ilki yaşıyor, tarihte ilk defa temmuz ayında kamu emekçilerine zam yok. 2014 yılı için seyyanen 123 lira zam yapıldığından ilk defa kamu emekçileri 2014 Temmuz ayında zam alamamaktadır" diyen Aslan, 2015 yılında verilecek yüzde 3+3 zammın bu yılın enflasyon farkını karşılayamayacağını ileri sürdü.

Aslan, kamu emekçilerine 2014 yılı için verilen 123 lira seyyanen zammın, yılın ilk 6 ayında enflasyonun altında kalmasına rağmen enflasyon farkının olmadığını belirterek, "Bugün, büro emekçileri olarak tüm illerde iş bırakarak alanlara çıktık. Hak kayıplarına, istihdam belirsizliğine 'hayır' demek için alanlardayız" dedi.

-BASK, toplu sözleşmeyi yaktı

BASK üyeleri adına Güvenpark'ta açıklama yapan BASK Genel Başkanı Bayram Zengin, memur ve emeklilerin uzun yıllardan sonra ilk kez temmuz ayında zamsız maaş aldıklarını ve enflasyon farkı alamadıklarını söyledi.

Zengin, haziran ayı sonu itibarıyla 2014 yılının ilk 6 aylık TÜFE'nin yüzde 5,7 olduğunu kaydederek, hükümetin 2014 yılının tamamı için öngördüğü yüzde 5,3'ün şimdiden aşıldığını iddia etti.

BASK olarak yapılan toplu sözleşmeyi tanımadıklarını ifade eden Zengin, açıklamasının ardından imzalanan toplu sözleşmeyi yakarak temmuz ayı memur maaşlarını protesto etti.

Mersin'de eylem vardı 
Sabah saatlerinde maliye binası önünde bir araya gelen memurlar, sloganlar atarak tepkilerini dile getirdiler. Ayrıca memurlar çalan davul ve zurna eşliğinde öğlene kadar halaylar çektiler. Öğle saatlerinde memurlar adına açıklama yapan KESK Dönem Sözcüsü Yusuf Kaya, son imzalanan Toplu İş Sözleşmesi'nin 2 yılı kapsadığını belirterek, "Enflasyon farkı ödenmesi mutabakatta yoktur. 2014 yılı için seyyanen 123 TL zam yapıldığından ilk defa kamu emekçileri 2014 Temmuz ayında zam alamamaktadır, 2015 yılında verilecek yüzde 3+3 zammın bu yılın enflasyon farkını bile karşılayamayacağı ortadadır. Yine iki yıl için imzalanan toplu sözleşmede kamu emekçilerinin maaş artışı dışında hiçbir sorunu ve talebi gündeme bile getirilmemiştir. Memur-Sen hükümetin teklif ettiği artışın daha da altında bir artışa imza atarak sendikal mücadele kara bir leke olarak tarihteki yerini almıştır" diye konuştu.

Temmuz ayında memurların zam almadığını savunan Kaya, "Kamu emekçilerine 2014 yılı için verilen 123 TL seyyanen zam yılın ilk altı ayında enflasyonunun altında kalmasına rağmen enflasyon farkı da yok. Enflasyon hesaplarının emekçilerin hayatının gerçekleri ile örtüşmediği ve vergi adaletsizliğinden kaynaklı gelir kayıplarımızı da göz önüne aldığımızda kamu emekçilerinin gelir kayıplarının görünenden daha çok, daha fazla olduğu gün gibi ortadır. Zorba yasa ile özellikle vergi ve SSK primlerine yönelik çıkartılacak afla, sermaye kesimlerine ve yandaşlara birçok imtiyaz ve mali menfaat getirirken, büro iş kolunda birçok kurumumuzu 3 yıl sürecek yoğun bir ilave iş yükünün altına sokmaktadır. Bugün tüm Türkiye'de eşitsizliklere, ayrımcılığa, kadrolaşmaya, güvencesizliğe, hak kayıplarına, istihdam belirsizliğine, baskı, sürgün ve cezalara bir kez daha hayır demek için yarım gün iş bıraktık" dedi. Konuşmaların ardından eylemlerine olaysız bir şekilde son veren memurlar, işlerinin başına döndü.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@