BOŞ NORMLAR ÇOK AZ, ÖĞRETMENLER TAYİN İSTEYEMİYOR

BOŞ NORMLAR ÇOK AZ, ÖĞRETMENLER TAYİN İSTEYEMİYOR

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK'un basın açıklamasıdır.

 

"Öğretmenler için boş norm çok az, sınıf öğretmenleri tayin isteyemiyor."

 

İller arası tayinler önümüzdeki günlerde yapılacak. Başvurular başladı, ancak iller arası tayin isteyen pek çok öğretmen sisteme girdiğinde tayin istediği ilde kendi normunun açık olmadığını gördü.,

 

Bilhassa sınıf öğretmenlerine 7 ilde açık görülüyor bu iller:

 

Bitlis

 

Hakkari

 

Iğdır

 

Kastamonu

 

Şanlı Urfa

 

Şırnak

 

Tekirdağ illeridir.

 

Bu illerde de son derece a boş norm ilan edilmiş durumdadır. Bilişm öğretmenliği gibi branşlarda da sıkıntı yaşanmaktadır. Mesela Ankara’da, kökeni teknik öğretmen olan bilgisayar öğretmenlerine 6 okul açılmışken, diğer bilişim öğretmenlerine bir tek boş kadro bulunmamaktadır.

 

Sınıf öğretmenlerinde yukardaki 7 il dışında açık norm görünmemesi, 4+4+4 sistemi sebebiyle pek çok öğretmenin norm kadro fazlası görünmesidir. Bilindiği gibi, MEB, bir branşta norm kadro fazlası öğretmen varsa, o ile yer değiştirmeyi kapalı tutmaktadır.

 

4+4+4 sistemi tartışılırken Türk Eğitim Sen, bir çok sınıf öğretmeninin norm kadro fazlası olacağını söylemiş, ancak bizzat Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer sınıf öğretmenlerinin norm kadro fazlası olmayacağını, söylemiş, hatta, daha da ileri giderek 5. Sınıflara sınıf öğretmenlerinin girmeye devam edeceğini açıklamıştır. Bunları söyleyen Ömer Dinçer’i destekleyen, sendikaların varlığını hepimiz biliyoruz. Bu sendikalar bazı illerde 4+4+4 sistemini kanunlaştırdığı için, Hükümete teşekkür eden dövizleri sendika binalarının önüne asmış, sınıf öğretmenlerinin, bir tekinin dahi, norm kadro fazlası olmayacağını iddia etmişlerdi.

 

Bu sistemi ihdas edenlerin yüzünden şuanda, pek çok sınıf öğretmeni norm fazlası olmuş, bir çok branş öğretmeninin okulu değişmiştir. Norm kadro fazlası sınıf öğretmenlerinin oluşması sebebiyle, bugün yer değiştirmek isteyen sınıf öğretmenleri tayin isteyememektedir.

 

Görüldüğü üzere bu problem, birbirine bağlı olayların yarattığı bir problemdir. Ancak, bu mağduriyetin yaşanmayacağı sözünü veren, başta Bakan Ömer Dinçer ve onun taşeronluğunu yapanlar, “Bir tek sınıf öğretmeni norm kadro fazlası olmayacaktır.” Sözünün arkasında olmalıdır.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, yayınladıkları kitapçıklarda, halen, sınıf öğretmenlerin norm fazlası olmayacağını, bu konuda tedirginlik yaratmaya çalışanlar olduğunu söyleyebilmektedir. Biz, Türk Eğitim Sen olarak, tedirginlik yaratmak için değil, yaşanacak sıkıntıları öngördüğümüz için hem MEB’i hem de bu sözde sendikaları uyardık.

 

Ömer Dinçer’e şunu söylüyoruz, evet biz tedirginlik yaratmak için bunları söyledik, ama, sen söyle bakalım, sınıf  öğretmenleri norm kadro fazlası oldu mu, olmadı mı? Bu sebeple, illerarası tayin isteyemeyen kaç sınıf öğretmeninin mağdur olduğunu biliyormusun.

 

Sayın Ömer Dinçer sözünü tut, norm kadro fazlası olan sınıf öğretmenlerini mağdur etme, onları kendi okullarında tut. İllerarası yer değiştirmek isteyen sınıf öğretmenlerine tüm illerde yeni boş kadrolar aç.

 

Türk Eğitim Sen olarak, özür grubu tayinlerinde nasıl bir tablo ile karşılaşacağımızdan ciddi endişe duyuyoruz. Eş ve sağlık özründen tayin isteyen öğretmenler de, aynı sayıda, yetersiz, boş kontenjan ile karşı karşıya kalırsa, binlerce aile bir yıl daha ayrı kalmak zorunda kalacaktır. Bu sebeple Ömer Dinçer, il ve ilçe emrine tayin hakkını yeniden açmalıdır.

 

Bugün öğretmenler başta olmak üzere, tüm eğitim çalışanlarının yaşadığı sıkıntıların ana sebebi Milli Eğitim Bakanlığıdır. Bilhassa, acemi İnsan Kaynakları Genel Müdürü, acemi Bakan yaşananların ana sorumlusudur. Ömer Dinçer’i biraz vicdanlı olmaya ve öğretmenleri sahiplenmeye davet ediyoruz. Ömer Dinçer, öğretmenlere acı veren uygulamalarından bir an önce uzaklaşmalıdır. Aksi takdirde ne kendisinin, ne de Milli Eğitim Bakanlığının başarılı olması, Türk Milli eğitimini geleceğe taşıması mümkün olmayacaktır. Bu kafayla bir yere varmak imkansız görünmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum