BU BOYKOT YAPILMAMALIDIR!

BU BOYKOT YAPILMAMALIDIR!

SBS ve PYBS bu hafta sonu tüm Türkiye’de yapılacak. Sınavda görev alma konusunda Bazı sendikaların üyelerine açıkça çağrı yapmaları üzerine tüm yurtta sınav görevi alma konusunda bazı iptal taleplerinin geldiği ve cuma günü görev iptali taleplerinin artabileceği endişesi artık gizlenmiyor.Bakanlık konuyla ilgili tedbirleri yapılan toplantılarda görüşüyor.

PERSONELMEB.NET/ÖZEL HABER

Öğretmenler; özellikle kendilerinin sürekli eleştirilmesi, mali haklarının kaybına duyarsız kalınması ve özelinde de yapılan merkezi sınavlarda emniyet güçleri, diğer görevliler ve hizmetliler arasında en az ücreti almaları hususlarından duydukları rahatsızlıkları yapacakları boykotla duyurmak niyetindeler.

Tüm bunlara rağmen bu boykot yapılmamalıdır:


Bu boykot yanlış olur, çünkü muhtemel bir sınav iptali kaosa yol açar.
8. Sınıf öğrencilerinin gireceği SBS öğrencilerin hayatlarında bir defaya mahsus girebildikleri bir sınavdır ve belki de bu sınav hayatlarının akışını değiştirecek önemdedir. Büyük bir heyecanla sınava hazırlanan öğrenciler kaybedecekleri motivasyonu yeniden kazanabilecek yaşta ve psikolojik olgunlukta değiller.

Öğretmenler sonuna kadar haklıdır. Yapılan eleştiriler gerçekten onur kırıcıdır. Öğretmenlerin toplum nezdinde itibarlarını zedeleyen açıklamalar yapılmıştır ve bu herkes tarafından biliniyor.

Ek ödeme alamayan öğretmenler ciddi bir gelir kaybına uğramıştır ve ders ücreti almayan bir öğretmen en düşük memur maaşına talim eder hale gelmiştir. Ders ücretleri de öyle sanıldığı kadar çok değildir, (Ayrıca yüz binlerce öğretmen ders ücreti alamamaktadır.)


Merkezi sınavlara gelince. Oturum başı 5 saat ders ücreti alan bir öğretmenin eline yaklaşık 40 TL ücret geçmektedir, bunun yanında bir hizmetli yaklaşık 65 TL ücret almaktadır. 


Çok açıktır ki öğretmenler mağdur edilmiştir. Öğretmenler sürekli eleştirilen, açığı aranan, tüm olumsuzlukların potansiyel sorumlusu durumundan çıkarılmalıdır. Öğretmenlere görevlerinin itibarı ve önemi nispetinde maddi iyileştirme yapılmalı ve ek ödeme verilmelidir. Merkezi sınavlarda görev alan öğretmenlere sınav yürütme komisyonunun hemen altında ve diğer tüm görevlilerin üzerinde bir ücret ödenmelidir.


Yine de, evet yine de sınav görevi boykot edilmemelidir.

Bu çocukların zor duruma düşürülmesini öğretmen vicdanı kabul edemez.


Öğrenciler cezalandırılarak bir yere varılamaz.


Toplum nezdinde haklıyken haksız duruma düşmek ve olumsuz bir imaj vermemek gerekir.


Tüm sendikalar derhal 08.06.2012 tarihinde açıklama yaparak üyelerinin sınavlarda görev almaları yönünde çağrıda bulunmalıdır.


Bu yazılanlardan dolayı personelmeb.net olarak tepki toplama riskini alıyoruz, çünkü biz bir eğitim sitesiyiz ve öğrencilerin geleceği her şeyden önemlidir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum