banner476

Bu Kez Yanılmak İstiyoruz!

Eğitimbirsen Genel Mevzuat Sekreteri Ramazan Çakırcı : Bu Kez Yanılmak İstiyoruz!

Sendikalar 23.08.2012, 08:29 23.08.2012, 08:29
Bu Kez Yanılmak İstiyoruz!
 
Toplumların dört temel hizmet alanı vardır: Eğitim, güvenlik, adalet ve sağlık. Eğitim, diğerlerinin temelini oluşturur. Eğitimin en önemli unsurlarının başında ise öğretmenler gelmektedir. Öğretmenlerin sorunları çözülmeden, en iyi eğitim sistemi bile olsa, eğitimde gelişme sağlamak mümkün değildir.

 

Eğitim çalışanları olarak her ne kadar en temel sorunumuz ekonomik olarak görülüyorsa da, son bir yılda Milli Eğitim Bakanlığı’nın keyfi uygulamaları ve Bakanın söylemleri bu sorunu unutturmuş durumda. Maalesef Sayın Bakanın öğretmenlerin en temel sorunu olan ekonomik sorunu unutturma yönüyle başarılı(!) olduğunu söylemek mümkündür. Çıkışlarıyla öğretmenlerin itibarını her geçen gün zedeleyen ve özlük haklarını gasp eden yöneticilik anlayışıyla hareket eden bir yöneticiden mali hakları iyileştirmesi konusunda katkı beklemek abes olacağı gibi, uygulamalarıyla eğitim çalışanlarının bedduasını alan bir Bakanının başarılı olmasını beklemek de bir o kadar abes olur.

 

Öğretmenlerin sorunlarına kulağını tıkayan ve sunduğumuz önerilerin önemli bir kısmını dikkate almadığı için her geçen gün sorunları kartopu gibi büyüten bir Bakanlığın sorunlara artık çözüm üretebileceğini düşünmüyoruz. Bir yıldır her gün farklı bir sorunla uyanır olduk. Son iki ayda öğretmenlerin yer değiştirmelerinde yaşanan sorunlar o kadar büyüdü ki, önümüzdeki öğretim yılında tam bir keşmekeş yaşanacağı aşikardır. Geçen Nisan ayından beri Bakanlık yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde, atama ve yer değiştirme için sağlıklı bir takvimin işletilmesini istedik. Maalesef bu konuya Bakanlığın en üst yöneticilerinden tutun en alt yöneticilerine kadar herkes kulak tıkamış durumda. Şu ana kadar sayısızca bilgi notu, talep yazısı ve rapor sunduk ama maalesef Bakanlık bunların çoğuna duyarsız kalmıştır. Okulların açılmasına kısa bir süre kalmasına rağmen Bakanlıkta hala bir belirsizlik, bir plansızlık sürmektedir. Oysa bugüne kadar sunduğumuz raporlar dikkate alınmış olsaydı, mağduriyetler asgariye inecek ve eğitim-öğretim yılı içerisinde yaşanması muhtemel sorunların önemli bir kısmı çözüme kavuşmuş olacaktı.

 

Bakanlığa sunduğumuz raporlar, bilgi notları ve talep yazılarında ve yaptığımız yüz yüze görüşmelerde;

 

-Mayıs ayında okulların dönüşümünü ve normların belirlenmesini, Anadolu liselerine öğretmen seçme sınavını kazanan öğretmenlerin atamalarının yapılmasını,

 

-Haziran ayında il içi ve il dışı yer değişikliği işlemleri ile iller arasında karşılıklı yer değişikliği işlemlerinin gerçekleştirilmesini,

 

-Temmuz ayında sınıf öğretmenlerinin yan alanlarını da kapsayacak şekilde branş değişikliği yapmalarına imkan sağlanmasını,

 

-Ağustos ayında özür durumuna bağlı yer değişikliği işlemlerinin ve ilk atamaların yapılmasını isteyerek; öğretmenlerin yaz tatillerinin zehir edilmemesini, Eylül’de az da olsa motive olmuş bir şekilde okullara dönmelerinin sağlanmasını talep ettik.

 

Bakanlık yetkilileri çok iyi hatırlarlar, son beş aydır yaptığımız onlarca görüşmede; yaz döneminde nasıl bir takvim işletilmesi gerektiği, çözüm yollarının ne olduğu yönündeki söylemlerimizi ve geçen her süreç sonrası güncellediğimiz çözüm önerilerimizi. Her süreç öncesi de, sonrasında olduğu gibi, sorunların çözüm yollarını paylaşarak her defasında uyarıcı görevimizi yerine getirdik. Bakanlık, kendi bildiğini yaptığı gibi, süreci de o kadar yavaştan aldı ki, bugün işin içinden çıkılmaz bir noktaya gelinmiştir.

 

Maalesef Bakanlıkta olmayan ahenk ve işbirliği, görev bilinci ve sorumluluk anlayışı, süreci bu noktaya getirmiştir. Özür durumuna bağlı yer değişikliğinde illerde farklı uygulamalardan dolayı Bakanlığı uyardığımızda da, illerin bir e-mail ile bilgilendirilmesiyle çözülecek basit hususlarda bile Bakanlık bürokratlarının inisiyatif alamadıklarına ve basit bir sorunu dahi kangrene dönüştürdüklerine şahit olduk.

 

Burada okulların açılmasına çok az bir süre var ama Bakanlık, kervan yolda dizilir anlayışında. Anlaşılan o ki, yüzbinlerce öğretmenin ve milyonlarca öğrencinin mağdur edilmesi sonucunda bir kaos ortamı oluşturulunca, Bakanlık bu anlayışından vazgeçecek.

 

Bakanlık, mağduriyetlerin bir kısmının yaşanmasını kaçınılmaz duruma getirdi. Ama gelinen süreçte oluşabilecek muhtemel yeni mağduriyetleri önlemek için tekrar uyarıda bulunmayı bir zaruret olarak görüyoruz.

 

Bazı sorunlar kangrenleşmiş olsa da, yeni sorunların ve mağduriyetlerin oluşmaması için az da olsa Bakanlığın öğretmen diye bir derdi varsa, şu önerileri dikkate alarak, bizi yanıltmasını isteriz:

 

-Bu hafta (23-26 Ağustos) içerisinde öğretmenlerin özürlerin olduğu ilçelere atamaları yapılmalıdır. Bu atamalardan sonra özür durumuna bağlı atama süreci durdurulmalı, branş değişikliği gerçekleştirildikten sonra tekrar bu süreç başlatılmalıdır.

 

 -27 Ağustos’ta branş değişikliği süreci başlatılmalı, Eylül’ün ilk haftasında süreç tamamlanmalıdır.

 

-Branş değişikliği süreci ile eş zamanlı olarak öğretmenlere iller arası becayiş hakkı verilmeli,  karşılıklı yer değiştirme elektronik ortamda başvuruya imkan sağlayacak şekilde yapılmalıdır.

 

-Branş değişikliği süreci tamamlandıktan sonra normlar iki gün içerisinde güncellenerek özür durumuna bağlı yer değişikliği istemiş olup, atamaları gerçekleşmeyen öğretmenlerin özürlerinin olduğu yerlere Eylül’ün ikinci haftasında atamaları yapılmalıdır. Burada, illerdeki norm açığı ve norm fazlası durumuna bakılmaksızın yer değişikliği gerçekleştirilmelidir. Bakanlığın, öğretmenlerin özürlerinin olduğu ilde öğretmen fazlalığı olduğu gerekçesiyle öğretmenlerin özür durumunu çözmemesinin iki eşi de verimsizleştirmekten ve motivasyonunu bozmaktan başka bir sonuç getirmeyeceği açıktır. Bunun için öğretmeni, çalıştığı ilde olsun, gideceği ilde olsun, ‘fazlalık var’ gerekçesiyle özrünün olduğu ile ‘göndermiyorum’ demek, eğitime hiçbir katkı sağlamayacaktır.  A ilinde de olsa, B ilinde de olsa fazlalık fazlalıktır. Bu durumda olan öğretmenlerin yerini değiştirmemek, diğer eşin moral ve motivasyonunu düşürmekten ve onu verimsizleştirmekten başka bir sonuç doğurmayacaktır.

 

-Her ne kadar gecikmiş olsa da, Anadolu liselerine öğretmen seçme sınavını kazanmış olan öğretmenlerin atama süreci tamamlandıktan sonra ilk atama için süreç başlatılmalıdır.
Yorumlar (9)
sınıfçı 8 yıl önce
sendika olarak özür grubu için ne yaptınız.eşim başka ben başka şehirdeyim.vicdanları sızlamıyorsa allah ıslah etsin hepimizi.hakkım varsa helal etmeyecem kimseye.ne aile nede birşeyim kalacak.
AHMET 8 yıl önce
lütfen sendi̇ka olarak bakanliği duyuracak eylemler yapalim
AHMET 8 yıl önce
eş durumu özründen terci̇h yapamadim çünkü aydin ki̇mya branşina kapali
kin_kusuyorum _size 8 yıl önce
allah aşkına bide çıkıp açıklama yapıyorlar. hepinize lanet olsun sizin yüzünüzden eşimden cocuğumdan ayrı kalacağım. hadi o kadar üyeniz var çıkın eylem yapın il emrini versinler. yok ama nerde siz eylem de yapmazsınız çünkü malum yandaş sendikesınız!!!!!!
sınıfçı 8 yıl önce
3-4 ay önce aklınız neredeydi, bu karmaşayı hiç mi tahmin edemediniz...
sınıf öğrt 8 yıl önce
bu psikolojiyle öğretmenlerden nasıl performans bekleyecekler
Siz hep yanıldınız ya. hatırlamıyor musun? 8 yıl önce
bu 4+4+4 hükümetle sizin ortak eseriniz. hani hiç kimse mağdur olmayacaktı mağdur olacağını söyleyenler. rant ve üye peşinde olanlardı. daha açık olacaktı falan falan uzatılabilir. zaten hep yanıldığınızın en büyük ispatıdır 4+4+4. bir okullar açılsın 66ay ile 72-84 ay arası çocuklar bir arada eğitime başlasın asıl o zaman göreceğiz yanılgınızı. artı gelecek senelerde daha da artacak norm fazlası öğretmen sayısıyla.
telefonlara neden bakmıyorsunuz? 8 yıl önce
telefonlara bile çıkmıyorsunuz. bir de açıklamamı yapıyorsunuz? siz yanılmadığınız bir stratejik konu söylesenize eğitim ve eğitimcinin geleceği ile alakalı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@