BU OKUL, “BİZİM OKUL” DEĞİL

BU OKUL, “BİZİM OKUL” DEĞİL

Eğitim Bir Sen İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı TALAT YAVUZ'UN "BU OKUL, “BİZİM OKUL” DEĞİL" Açıklaması

 Televizyon dizilerinde oluşturulan öğretmen ve okul imajı, öğretmenleri üzmeye devam ediyor. Her yıl mutlaka televizyon kanallarında eğitimcileri aşağılayan, hakaret eden, beceriksiz gösteren diziler yayına giriyor.

 

                Son olarak ATV’de, “Bizim Okul” dizisi, bu görevi devralmış görünüyor. Ne konuştuğu anlaşılamayan edebiyat öğretmeni, akli melekelerini kaybetmiş kimya öğretmeni ve diğerleri. Bu okulun öğrencileri konuşma ve davranış bozuklukları ile ön plana çıkıyor. Öğrenci ve öğretmenlerinden aile hayatı düzenli olanı yok.

                Sanat desen sanat değeri yok. Hababam Sınıfı taklit edilmeye çalışılmış; yapılan, hala severek izlediğimiz Hababam Sınıfı’na da hakaret sayılacak cinsten. Kekemelik gibi insanın kendi elinde olmayan bir özelliği üzerinden komiklik üretilmeye çalışılmış. Ülkemizin özelliği olan bütün yöresel şivelere en kaba şekilde alay edilerek yer verilmiş.

 

                Ülkemizde dizilere konu edilen meslek mensuplarından sadece öğretmenler aşağılanmaktadır. Polis konu edilir, kahraman ve fedakârdır; doktor konu edilir, işini titizlikle yapar ve mükemmeldir. İşadamı, avukat, futbolcu, bekçi… Kim derseniz deyin hepsi saygındır, işini iyi yapar. Ne hikmetse söz konusu öğretmen olunca bütün olumsuzluklar sıralanır. Bu durumun sebebi nedir? Sadece öğretmenler üzerinden mi komiklik üretilebiliyor.

 

Ülkemizin en ücra köşelerinde fedakârca görev yapan öğretmenler bunu hak etmiyor. Neden başarılı, fedakâr bir öğretmen modeli konu yapılmaz dizilere? Ülkemizde böyle öğretmen yok mu sizce?

 

Gençliğimizin, anne ve babaların elinden çıkıp gittiği, her türlü tehlikenin kol gezdiği bir dönemde öğretmen imajını yıkmanın kime faydası olacak. Batı toplumunun yaşadığı toplu okul katliamları, uyuşturucu ve alkol bağımlılığı, çocuk hamileler, silah tutkusu ve yok etme duygusu problemleri kapımıza dayanmışken, buna direnebilecek tek meslek grubunun bu şekilde toplum nezdinde sorumsuzca değersizleştirilmesinden kaybeden öğretmenler değil toplumumuz olacaktır. Bu ve benzeri dizilerin yapımcıları ve bu seviyesiz dizilere televizyonlarında yer veren televizyon sahipleri yaptıkları bu işi bir kez daha düşünmelidir.

 

Talat YAVUZ

Eğitim Bir Sen İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı  

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

3 Yorum