Büyük Gazze Yürüyüşüne 10 Binlerce Kişi Katıldı

Büyük Gazze Yürüyüşüne 10 Binlerce Kişi Katıldı

Sendikalar 18.07.2014, 11:49 18.07.2014, 11:51
Büyük Gazze Yürüyüşüne 10 Binlerce Kişi Katıldı
 Memur-Sen ve İHH’nın işbirliği ile İsrail'in Gazze'ye yaptığı saldırıları protesto eylemi 10 binlerce kişinin katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi. Büyük Gazze Yürüyüşü’nde konuşan Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu “Katil ve Siyonist İsrail katliamlarına son verinceye kadar dualar ve eylemlere devam etmeliyiz. Kahrolsun İsrail, kahrolsun emperyalizm, kahrolsun BM, yaşasın Gazze direnişi” dedi.

 

Memur-Sen ve İHH’nın Gazze’deki katliamlara “DUR” çağrısına 10 binlerce kişi katıldı. Duyarlı bütün sivil toplum ve yardım kuruluşları İsrail’i protesto etmek için Taksim-Tünel'e akın etti. Topluluk, "Katil İsrail hesap verecek", "İsrail yıkılsın, Filistin'e özgürlük", "Hamas'a selam, direnişe devam” sloganları atıp, tekbirler getirerek Galatasaray Lisesi'ne kadar yürüdü. 

Zulüm Karşısında Tarafız

Gündoğdu, ninnilerle uyuması gereken bebeklerin, Gazze'de kurşunlarla öldürülmesine tepki göstermek için toplandıklarını ve zulüm karşısında taraf olduklarını ifade eden Gündoğdu, “Şeyh Ahmet Yasin diyor ki: 'Ümmetin suskunluğunu size şikâyet ediyorum yarabbi'. Bu mesele, ümmetim meselesidir. Kâfirler istese de istemese de Allah lütfunu tamamlayacaktır. Biz diktatörleri, Esed'i engelleyebilseydik, Mursi'ye destek çıkabilseydik, Gazze'de açılan tüneller asla kapanmazdı. Onun için, bu bir hükümet meselesidir. İslam ülkeleri diktatörleri seyrediyor” diye konuştu.

 

Diren Gazze, Kahrol İsrail

Eylemde coşkulu kitleye seslenen Ahmet Gündoğdu, katil İsrail yönetimini kınadı. “Katil ve Siyonist İsrail katliamlarına son verinceye kadar dualar ve eylemlere devam etmeliyiz” diyen Gündoğdu, Cumartesi günü iftardan sonra bütün vicdanlı yürekleri İstanbul İsrail Başkonsolosluğu önündeki protesto eylemine davet etti. 

Batı Öldürme Medeniyetidir

ABD’nin Gazze’de yaşananlara ilişkin “İsrail'e karşı orantısız güç gözlemlendi” açıklamasını skandal olarak nitelendiren Gündoğdu “Batı medeniyeti, öldürme medeniyetidir. İslam ülkeleri kendine gelmek ve kenetlenmek zorundadır. Bu çirkefliğe karşı birleşmek, güçlenmek zorundayız. Bugün Gazze nüfusunun bir kısmı bile Hıristiyan olsaydı, İsrail bu saldırıları yapar mıydı? Avrupa ve ABD, buna izin verir miydi? Irkçılığın tamamına karşıyız ama Hitler ölmedi, kılıf değiştirdi. Karada, denizde, intifada her yerde, diren Gazze kahrolsun İsrail. Kahrolmasını gerektirecek her şeyi yaptığı için, kahrolsun İsrail” şeklinde konuştu.

 

Zalimler İçin Yaşasın Cehennem

Mescid-i Aksa’nın altının oyulduğunu aktaran Gündoğdu, Sezai Karakoç’un “Onlar sanıyorlar ki, biz sussak mesele kalmayacak. Oysa biz sussak tarih susmayacak” sözlerini hatırlatarak, “Onun için diyoruz ki, yaşasın zalimler için cehennem” dedi.
Gündoğdu, organizasyonu yapan İHH ile Memur-Sen'in yanı sıra emeği geçen tüm sivil toplum örgütlerine teşekkür etti.

 


 

İsrail Her Yerde Boykot Edilecek

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım ise, İsrail'i protesto için toplandıklarını, bu protestonun İsrail'e cevap niteliğinde olduğunu söyledi. Yıldırım, “İsrail, dünyanın her yerinde protesto ediliyor ve her geçen gün yalnızlaşıyor. Filistin'de kadın ve çocukları vurmakla kendi sonunu hazırladı. İsrail'i protesto eden kalabalıklar daha da artacak, malları boykot edilecek” şeklinde konuştu. 

Katillerle Normalleşme Olmaz

Filistin'e gerçekleştirdiği saldırılara rağmen İsrail'in dünyanın birçok ülkesi tarafından desteklendiğini anlatan Yıldırım, şu şekilde konuştu: “Bugün bir ahlaksızlığa daha şahit olduk. ABD, 'İsrail'e 620 milyar dolar veriyoruz' dedi. Ey ABD, gerçek yüzünü göstermek için bu kadarını yapmana gerek yok. Zaten katil olduğunu biliyorduk. Şimdi Türk halkına, siyasetçilere, iktidara, siyasi partilere, bütün dünyaya sesleniyorum, İsrail ile bütün ilişkilerinizi kesin. Sayın Başbakanımızın dediği gibi bunlarla normalleşme değil, bunlara selam bile verilmez.”

- See more at: http://www.egitimbirsen.org.tr/manset-haberleri/buyuk-gazze-yuruyusune-10-binlerce-kisi-katildi/2749/#sthash.XpuKy2ZK.dpuf
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@