Çalışanlar Arasındaki Ücret Makası Açılıyor

Çalışanlar Arasındaki Ücret Makası Açılıyor

TÜRKİYE KAMU-SEN GENEL TEŞKİLATLANDIRMA SEKRETERİ VE TÜRK BÜRO-SEN GENEL BAŞKANI FAHRETTİN YOKUŞ’UN YAZILI BASIN AÇIKLAMASI

 TÜRKİYE KAMU-SEN GENEL TEŞKİLATLANDIRMA SEKRETERİ VE TÜRK BÜRO-SEN GENEL BAŞKANI FAHRETTİN YOKUŞ’UN YAZILI BASIN AÇIKLAMASI 

 

 

Değerli Basın Mensupları,

 

ÇALIŞANLAR ARASINDAKİ ÜCRET MAKASI AÇILIYOR

 

Bilindiği üzere, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen son Torba Yasa ile daire başkanı ve grup başkanlarının ek göstergesi 3000’den, 3600’e çıkarılmıştır. Bu düzenleme ile aylık ve ikramiye bağlama oranları %70’den, %130’a yükseltilmiştir.

 

Türk Büro-Sen olarak, kuruluşumuzdan bu güne kadar çalışanların hak ettikleri ücretleri almadıklarını, unvanlar arasında ücret bakımından farklılıklar olduğunu, bu farklılığın giderilmesi için yapılacak maaş zamlarının düşük ücretle çalışanlara daha fazla, yüksek ücretle çalışanlara daha düşük verilmesi suretiyle farklılığın giderilmesini talep ettik.

 

Yıllardan beri gerek toplu görüşme masalarında, gerekse toplu sözleşme masasında, tüm unvanların ek göstergelerinin ve özel hizmet tazminatlarının yeniden düzenlenmesini talep ederken, ek göstergesi olmayan  yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlar ile ek göstergesi olmayan diğer çalışanların da ek göstergeden faydalandırılması gerektiğini hep gündeme getirdik.

 

Yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlara ek gösterge verilmesi ve ek göstergesi düşük olan şube müdürü, müdür, müdür yardımcısı, uzman, uzman yardımcısı, VHKİ, memur, güvenlik görevlisi ve şoförlerin ek göstergesinin artırılması beklenirken, Hükümet çıkardığı Torba Yasa ile tüm çalışanları hayal kırıklığına uğratmıştır.

 

HÜKÜMETTEN ATADIĞI BÜROKRATLARINA KIYAK

 

Bu uygulama ile çalışanlar arasındaki maaş farkı açılmıştır. Hükümet zaman zaman belli bürokratlar için böyle düzenlemeler yapmaktadır. Geçmişte de mülki idari amiri, genel müdür yardımcısı ile savcı ve hakim unvanlarında çalışanlara ücret artışı yapmıştı.

 

Çalışanlar arasında yapılan bu ayrımcılık, çalışma barışını bozmuş, memurların moral ve motivasyonunu olumsuz etkilemiştir.

 

KAMUDA ÜST DÜZEY YÖNETİCİ OLMAYANLARA HAK YOK

 

Hükümet şark kurnazlığı ile alkol yasasını tartıştırmış, kamuoyunu meşgul etmiş, daire başkanlarının ek göstergesinin artırıldığını kamuoyundan gizlemiştir.

 

Kamu çalışanları ise haklı olarak, daire başkanı altında bulunan tüm unvanların ek göstergesinin artırılması ve yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlara da ek gösterge verilmesini beklemektedir.

 

Geçtiğimiz yıl toplu sözleşme masasında tüm memurları ilgilendiren ve 161 maddeden oluşan sorunların çözümü için verdiği sözü tutmayan hükümetin, böyle bir ayrımcılığı yapması kamu çalışanları arasında infial yaratmıştır. Kamu çalışanları arasında yapılan bu ve benzeri adaletsiz uygulamalar çalışma barışını bozmaktadır.

 

Üst düzey yönetici kadrosunda olmayan memurlarımızın büyük bir bölümü geçim sıkıntısı içinde kıvranırken, hükümetin daire başkanı ve gurup müdürlerine özgü çıkardığı yasa, kamuda adalet duygusuna vurulan bir darbe olmuştur.

 

Türk Büro-Sen olarak; yapılan bu haksızlığı kınıyor, diğer unvanların ek göstergeleri artırılma ve yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlara da ek gösterge verilene kadar mücadelemizi devam ettireceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.