Cesaret mi, Cehalet mi?

Cesaret mi, Cehalet mi?

Cesaret mi, Cehalet mi?

 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun “sendika üyesi olamayacaklar” başlıklı 15. maddesinin birinci fıkrasının c bendinde yer alan, “Bu Kanuna göre kurulan sendikalara; … Bu Kanun kapsamında bulunan kurum ve kuruluşların müsteşarları, başkanları, genel müdürleri, daire başkanları ve bunların yardımcıları, yönetim kurulu üyeleri, merkez teşkilâtlarının denetim birimleri yöneticileri ve kurul başkanları, hukuk müşavirleri, bölge, il ve ilçe teşkilâtlarının en üst amirleri ile bunlara eşit veya daha üst düzeyde olan kamu görevlileri, belediye başkanları ve yardımcıları, … Üye olamazlar ve sendika kuramazlar” hükmüne rağmen Sivas İli Koyulhisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yılmaz, Türk Eğitim-Sen’e üye olmuş ve üyeliği, adı geçen sendikanın 22.05.2012 tarihli ve 123 sayılı kararıyla kabul edilerek, şeklen geçerlik kazanmış ve kendisinden ilgili sendika hesabına Haziran 2012 ayına ilişkin üyelik aidatı kesintisi yapılmıştır.

İlçe Milli Eğitim Müdürü olan söz konusu şahsın, 4688 sayılı Kanun’un yukarıda mezkûr hükmünü bilmemesine imkân yoktur. Buna karşın üyelik başvuru formu tanzim etmek ve aylığından sendika üyelik aidatı kesintisi yaptırmak suretiyle sendika üyeliği tesis etmesi, 657 sayılı Kanun’un 125. maddesi kapsamında disiplin suçu teşkil etmesi yanında, üzerinden yöneticilik görevinin alınmasını gerektirecek şekilde göreviyle bağdaşmayacak mahiyette bir fiil teşkil etmektedir. Söz konusu şahsın, bulunduğu görevi, görevin niteliğine uygun bir objektiflik ve tarafsızlıkta yerine getiremeyeceğine, kendisinden bunun beklenilmeyeceğine, tesis ettiği işlemlerin mebdeinden malul hale geleceğine şüphe yoktur.


Milli Eğitim Bakanlığı’na bir yazı göndererek, adı geçen şahıs hakkında gerekli idari tahkikatın başlatılarak işlem yapılmasını ve hakkında açılacak tahkikat sonuçlanıncaya kadar yöneticilik görevinin üzerinden alınmasını istedik. 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.