banner476

DANIŞTAY, ANAOKULLARINDA REHBER ÖĞRETMEN NORMUNUN KALDIRILMASINI DURDURDU

DANIŞTAY, ANAOKULLARINDA REHBER ÖĞRETMEN NORMUNUN KALDIRILMASINI DURDURDU

Sendikalar 23.06.2017, 18:11 23.06.2017, 18:14
DANIŞTAY, ANAOKULLARINDA REHBER ÖĞRETMEN NORMUNUN KALDIRILMASINI DURDURDU

Milli Eğitim Bakanlığı 18.06.2014 tarihli yönetmelikle Anaokullarında rehber öğretmen normunu kaldıran daha doğrusu Anaokulunda rehber öğretmen normuna yer vermeyen düzenlemeye imza atmıştı.
Bu düzenlemeden sonra MEB bu okullardaki Rehber Öğretmenleri görevden almış okullarını değiştirmişti.  Bu düzenleme de Danıştay 16.dairesi tarafından eksik düzenlemeden durdurulmuştu. 
Rehber Öğretmenleri sevindiren bu karardan sonra MEB bu kez yönetmelikte değişikliğe giderek Anaokulları hariç ibaresi koyarak yeniden Anaokullarında rehber öğretmen bulunmaması gerektiğine ilişkin düzenleme yapmıştı.

Uygulamanın yanlışlığı konusundaki tüm itirazlarımıza rağmen MEB’in geri adım atmaması üzerine 25.11.2016 tarihli bu düzenlemeye karşı da dava açtığımızı duyurmuştuk.

Görülen davada Danıştay davamızı haklı görmüş ve yürütmeyi durdurma kararı vermiştir.

MEB'in temelsiz,  bilimsel gerçeklerden ve gerekçelerden uzak tavrı ve ısrarının hukuka aykırılığı yargı tarafından bir kez daha ispatlanmıştır. Bu kararla birlikte MEB, derhal bu ısrardan, vazgeçmeli, düzenleme yapmalı ve görevden aldığı öğretmenleri okullarına iade etmelidir.  

EĞİTİM-İŞ MERKEZ YÖNETİM KURULU

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (5)
Kim oynuyor bu işle 3 yıl önce
Bu normlarla kim oynuyor kardeşim.Anaokulunda rehber öğretmen olmayacakta nerde olacak.Ikide bir hangi pedagoji özürlüsü veriyor bu kararı.yüksek mahkeme olmasa çocuklar Allaha emanet
Şükrü 3 yıl önce
Hele şükür Danıştay 'a helal olsun.
hacer 3 yıl önce
oyuncak gibi al ver al ver...bu kurumda nice arkadaşımız var mağdur olan oradan oraya tayine giden.anaokullarında rehber öğretmeni̇n bulundurulmamasi pedagoji̇k olarak ne kadar saçma.b daha doğru kararlar i̇çi̇n adim olmuş.teşekkürler
Murat 3 yıl önce
Son derece yerinde bir karari danistay bozmus.idareci olmak isteyen rehber ogretmenler anaokulunu tercih ediyor.Ne anlar rehber ogretmen anaokulu idareceliginden?
doğru yanlış 3 yıl önce
mahkemeler idarenin takdir yetkisine giren karar veremez.üst hukuk normuyla çelişen bir uygulama yok burda.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@