DES: Eğitimde gelinen nokta özenle korunmalı

DES: Eğitimde gelinen nokta özenle korunmalı

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, 2012 yılının eğitimde değişim yılı ve demokratik adımların atılmaya başlandığı bir dönem olduğunu söyledi. Avcı, “Yapılan reform çalışmalarını tümden infaz etme...

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, 2012 yılının eğitimde değişim yılı ve demokratik adımların atılmaya başlandığı bir dönem olduğunu söyledi. Avcı, “Yapılan reform çalışmalarını tümden infaz etme kolaycılığı ve ucuz yolu terk edilmelidir. Biz de yapılanları yetersiz, kimi uygulamaları eksik ve çarpık buluyoruz, fakat eğitimde geldiğimiz nokta özenle korunmalı.” dedi.

Fatih projesini, her çocuğun internete bağlanmasını destekleyen bir proje olması nedeniyle önemsediğini ve eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirecek bir proje olarak gördüklerini söyleyen Avcı, "Finlandiya'da okullar arası başarı farkı yüzde 5, Türkiye'de ise yüzde 70. Türkiye'de 60 bin kaliteli üniversite programı var. Bir buçuk milyon üniversite adayı buraya hücum ediyor. Kimi üniversitelerin ve bazı programların boş kalması bunu ispatlıyor. Yani eğitimde fırsat, kalite ve istihdam eşitliği konusunda ciddi sıkıntılarımız bulunuyor. 12 yıllık zorunlu eğitim reformunun faydaları yıllar sonra fark edilecektir. 12 yıllık zorunlu eğitimin temel hedefinin aktif, demokratik ve nitelikli meslek sahibi vatandaş yetiştirmek olduğu unutulmamalıdır Bunun için öğrenciyi edilgenlikten kurtaracak, müfredat merkezli değil, öğrenci merkezli bir eğitim sistemi yapılandırmasına ihtiyaç vardır." diye konuştu.

Okullarda, ders saatleri dışında ibadetini yerine getirmek isteyen öğrenci ve öğretmenlere okul idarelerince kolaylık gösterilmesi ve bir mescit hazırlanması yönünde yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğunu aktaran Avcı, bu düzenlemenin temel din ve vicdan hürriyetinin ve demokratik eğitim sisteminin bir gereği olduğunu kaydetti.

Çeşitli mülahazalar ve dini çekinceler nedeniyle çocuğunu yalnız hemcinslerinin devam ettiği okullara göndermek isteyen velilere de uygun eğitim kurumlarının açılması gerektiğini aktaran Avcı, "Devletin, bütün vatandaşlarına eğitim hakkını sağlamak ve taleplerine göre eğitim hizmetlerini kolaylaştırmak gibi bir sorumluluğu vardır. Bu nedenle karma eğitim kurumları yanı sıra yalnızca kızların yahut erkeklerin devam ettiği okullar maharetiyle tüm çocuklarımızın okullaşması sağlanmalıdır." dedi.HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.