DİYANETİN ŞEHVET FETVASI MİLLİ EĞİTİMDE KARŞILIK BULUYOR

EĞİTİM-İŞ'TEN YAPILAN AÇIKLAMA:

Sendikalar 19.01.2016, 18:51
DİYANETİN ŞEHVET FETVASI MİLLİ EĞİTİMDE KARŞILIK BULUYOR
 İstanbul Beykoz’daki bir lisede Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni E.Ş’nin tayt-pantolon giyen kız öğrencilerinin ‘şehvete’ sebep olduğunu söylediği basına yansımıştır.
Diyanet’in skandal fetvaya imza atmasının ardından, E.Ş’nin bu son derece çirkin ifadeleri kullanarak tacizi ve tecavüzü meşrulaştırması, tecavüzü ve şiddeti kadınların suçu olarak gören hastalıklı zihniyetin dışa vurumudur.

Yaşanan bu olay, kadını toplumsal hayattan dışlayarak eve kapatmaya çalışan, “en az üç çocuk” söylemiyle kadınların bedeni hakkında söz sahibi olmak isteyen, 6 yaşındaki kız çocuğuyla evlenilebileceği, bir babanın öz kızına duyduğu şehvetin haram olmadığı yönünde fetva veren, karma eğitimi tahrik edici bulan ve yasaklamaya kalkan, okullarda türbanı serbest bırakan, AKP zihniyetinin dışa vurumudur. 

E.Ş’nin bu tavrını, AKP iktidarının ahlak adına sıkça kullandığı cinsiyetçi, sözde muhafazakar söylemlerle namus ve ahlak anlayışını salt kadına indirgemesinden, kadını değersizleştirmesinden, bağımsız olarak değerlendirmek mümkün değildir.  

Bu nedenle yaşanan olayı, kadınları hem yasalarla hem uygulamalarla ciddi baskı altına alan, eğitimi gerici anlayışa teslim eden politikaların bir sonucu olarak değerlendiriyoruz.

Konu kamuoyuna yansımıştır. Dolayısıyla örtbas edilemez. Cumhuriyet savcılıklarını ilgili kişi hakkında soruşturma açmaya, ayrıca İstanbul Valiliği’ni ve Milli Eğitim Bakanlığı’nı da adı geçen öğretmen ve varsa olayı örtbas etmek isteyen yöneticiler hakkında idari yönden inceleme ve soruşturma başlatmaya davet ediyoruz. Eğitim-İş olarak konunun takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz. 

          EĞİTİM-İŞ MERKEZ YÖNETİM KURULU 
Yorumlar (1)
muro 4 yıl önce
Egitim is kendine yakisani yazmistir. Islam dusmani olduklarini her seferinde deklare eden zihniyetin sunu bilmesini isterim ki siz ne kadar islam dusmani iseniz ben sizden 10 kat laikligin dusmaniyim 6 yasindaki cocuktan kastlari peygamberimizin esi ayse validemizi agizlarina alan zihniyeti Allaha havale ediyorum.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@