Diyarbakır Eğitim Bir Sen :“Risale-i Nur Külliyatı Bir İslam Eseridir.”

Basına ve Kamuoyuna “Risale-i Nur Külliyatı Bir İslam Eseridir.”

Sendikalar 20.08.2014, 15:14 20.08.2014, 16:10
Diyarbakır Eğitim Bir Sen :“Risale-i Nur Külliyatı Bir İslam Eseridir.”

Memur Sen Diyarbakır İl Temsilciliği, 18 Ağustos 2014 tarihli Yeni Asya Gazetesinde yayınlanan İbrahim ÖZDABAK imzalı çizilen karikatür İslam Âlimi Bediüzzaman Said Nursî’nin yazdığı Risale-i Nur Külliyatı’nın basılmasında tekelleşmeyi ve devletin yasağını sert bir dille eleştirmektedir

. Bu eleştiriyi yaparken çizdiği karikatür Hıristiyan teslis inancının esaslarından biri olan çarmıh ile beraber resmedilmesi Risale-i Nur eserlerine karşı yapılmış ciddi bir saygısızlıktır. Risale-i Nurlara yapılan haksızlığı sembolize ederken başak bir dinle vurgu yapması İslami hassasiyete sahip kesimleri rahatsız etmiştir. Memur Sen Diyarbakır İl Temsilciliği çizilen karikatürü bir Alimimize karşı yapılmış bir saygısızlık olarak görmekte ve tasvip etmemektedir.


Memur Sen Diyarbakır İl Başkanı Yunus MEMİŞ, Risale-i Nur konu sırası takip etmeyen ve güncel ve İslami konularda Bediüzzaman Said Nursî tarafından 1925 yılında yazılmaya başlanmış, 24 yılda tamamlanmış kitapçıklardan oluşan bir külliyattır. Bediüzzaman Said Nursî kitapları 20. yüzyılın düşünce dünyasını derinden etkileyen, felsefi akımlar ve bilimsel gelişmeler neticesinde ortaya çıkan iman ve İslam’la ilgili köklü soru ve sorunlara karşı İslam'ın savlarını ispat etmek amacıyla yazmıştır. 24 yılda büyük zorluklarla yazılan Risale-i Nur Külliyatı’nın başka dinlerle sembolize edilmesini tasvip etmemekteyim.

Yorumlar (4)
ALTAY 6 yıl önce
haber başlığınızı değiştirin. eğitim-sen değil eğitim birsen olacak
fatma 6 yıl önce
kesinlikle katılıyorum
SOSYAL BİLGİLER 6 yıl önce
yayınlarınızda sesimizi duyurun artık. hep sınıfçıları yayınlıyorsunuz.. böyle yayıncılık olmaz
SELİM 6 yıl önce
şunlarin ti̇pleri̇ne ibi̇ bakin hele. herşey bi̇tti̇ sai̇ti̇n yazdiği bu eseri̇ i̇slam eseri̇ kilma mi kaldi. si̇z ki̇msi̇ni̇z de bunlarla i̇lgi̇li̇ açiklama yeterli̇li̇ği̇ni̇z var. ülkeme bak ki̇mleri̇n eli̇nde oyuncak olmuş yazik bu memlekete.i̇şi̇ni̇zi̇ yapin sendi̇kaciliğinizi yapin adam gi̇bi̇ si̇ze cveri̇len görevi̇ yapin.da adam??

Gelişmelerden Haberdar Olun

@