EBS Genel Sekreteri Latif Selvi:10 yılını dolduran öğretmenin sınavsız uzman sayılması gerçekçi bir talep değil.

EBS Genel Sekreteri Latif Selvi:10 yılını dolduran öğretmenin sınavsız uzman sayılması gerçekçi bir talep değil.

EBS Genel Sekreteri Latif Selvi:10 yılını dolduran öğretmenin sınavsız uzman sayılması gerçekçi bir talep değil.

Ali Kemal Erdem tarafından iNDEPENDENT Türkçe İnternet sayfasında Uzman öğretmenlik sınavı eğitimcileri böldü... Muşlu: Çalışma barışını bozacak; Selvi: Yüzyılın düzenlemesi başlığıyla yayınlana haberde Uzman öğretmen ve başöğretmen unvanlarının verilebilmesi için yapılacak sınav eğitimciler arasında polemiklere neden oluyor. Karşı çıkan Eğitim-Sen'den Muşlu ile olumlu bulan Eğitim-Bir-Sen'den Selvi, sorularını yanıtladığı ifade edildi.

Eğitim Bir Sen Başkan Vekili Latif Selvi, 10 yılını dolduran her öğretmenin sınavsız uzman sayılması yönündeki taleplerin gerçekçi olmadığını savunduğunu yazdı.7

işte o açıklama

"Hiçbir kriter koymadan sadece hizmet yılı gözeterek tanımlama yasaya göre mümkün değil"

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) ise düzenlemeye daha olumlu bakan örgütlerden.

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi, 10 yılını dolduran her öğretmenin sınavsız uzman sayılması yönündeki taleplerin gerçekçi olmadığını savundu.

"Uzmanlık için illa tek başına bir sınav kriter olmayabilir" diyen Selvi, "Ama hiçbir kriter koymadan da sadece hizmet yılı gözetilmek suretiyle uzman veya başöğretmen tanımlaması yapılması mevcut yasaya göre şu anda mümkün değil" ifadelerini kullandı.

"Diğer meslekler gibi öğretmenlikte de kademeleşme olması yadırganmamalı"

Akademide, doktorlar arasında, askeriyede ve daha pek çok meslek grubunda kademeleşme ve buna bağlı olarak maaş artışlarının olduğuna dikkati çeken Selvi, benzer bir düzenlemenin öğretmenlikte de olmasının yadırganmaması gerektiğini kaydederek, şöyle konuştu:

Yapılan düzenleme ile öğretmenlik de bir kariyer meslek olarak tanımlanıyor. Bütün kariyer mesleklerde kariyer tanımlamaları da hep sınavla yapılıyor. Örneğin doktorlar da uzman olmak için sınava giriyorlar. Uzman ve başöğretmen olan arkadaşlarımızın da bir takım ekstra hakları olacak ama sorumlulukları da olacak.

"Unvanlar gereksiz tartışmalarla itibarsızlaştırılmamalı"

Uzman ve başöğretmen unvanlarının gereksiz tartışmalarla itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını söyleyen Selvi, "Kıymetsizleştirmek doğru değil. Bu öğretmenler için yüzyılın düzenlemesi ama tabii bunu hak eden de buradan bir artı elde etmiş olacak. Bu da bizim meslekteki kariyer basamaklarımızın bir karşılığıdır. Mesela doktor öğretim üyesiyle profesörü ayrı tutabilir miyiz? Çünkü profesörün pek çok çalışması var. O çalışmalardan sonra hak ettiği bir unvan var. Bunun için profesör diyorum. Yoksa üniversitede hoca demiyoruz yalnız başına. Öğretim elemanı diye bir tanımlama var" değerlendirmesinde bulundu.

Selvi, kariyer mesleklerde kademeleşme için sınav yapılmasının yaygın görüldüğünü söyledi

"Mevcut uzman öğretmenlerle diğerleri arasında bir dışlanma olmadı"

Düzenlemenin öğretmenler arasında bir ayrımcılığa, öğrencilerin öğretmenlere bakış açısında sorunlara yol açacağı görüşlerine katılmadığını vurgulayan Latif Selvi, "2006'da uzman ve başöğretmen olan arkadaşlarımız oldu. Halen de bu unvana sahipler. O günden beri onlarla diğer meslektaşları arasında bir dışlanma veya diğer öğretmenlere karşı velilerin, öğrencilerin olumsuz davranışı olduğuna dair bize yansıyan tek bir olay olmadı" diyerek sözlerini tamamladı.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

328 Yorum