EBS: İLKSAN SEÇİMLERİ ŞAİBELİDİR

EBS: İLKSAN SEÇİMLERİ ŞAİBELİDİR

Eğitim Bir Sen resmi sitesinde yaptığı açıklamayla İLKSAN seçimlerinin şaibeli olduğunu şu cümleyle ifade etti: 'Seçim pusulalarının ilkel yöntemlerle elle yazıldığı ve sandıkların güvenli bir şekilde kurulmamış olmasına rağmen ilçe temsilcilerinin %32’sini sendikamızın desteklediği delegeler kazanmıştır.'

Dün yurt genelinde İLKSAN ilçe temsilcileri seçimi yapıldı. 1150 civarında ilçe temsilcisi için yapılan seçimde kutsal ittifaklara rağmen, sendikamızın desteklediği 350 civarında ilçe temsilcisi seçilmiştir. Çok sayıda ilçede ise kutsal ittifaklar nedeniyle az farklarla desteklediğimiz adaylar kazanamamıştır. Seçim pusulalarının ilkel yöntemlerle elle yazıldığı ve sandıkların güvenli bir şekilde kurulmamış olmasına rağmen ilçe temsilcilerinin %32’sini sendikamızın desteklediği delegeler kazanmıştır. 

Seçimde delege adaylarının isimlerinin elle yazılarak seçim sandıklarına atılması İLKSAN’ın ne kadar ilkel yöntemlerle yönetildiğini tekrar görmüş olduk. Bazı illerde 500 sınıf öğretmeninin 2 il delegesini seçmesi, 32 bin öğretmenin en fazla 4 il delegesini seçiyor olması da İLKSAN yapısının ne kadar demokratik olduğunu(!) göstermektedir. Ayrıca aday olmak için 5 yıl üyelik şartı aranması bazı ilçelerde aday çıkmamasına da sebebiyet vermiştir. Türkiye genelinde onlarca yerde bu sorun yaşanmıştır. İLKSAN’ın seçim süreci ve kriterleri demokratik kriterler değildir. Türkiye’nin en büyük ili İstanbul’da birinci olduk. Ancak İstanbul’da çıkarılacak en fazla il delegesi 4’ü geçmeyecektir. İstanbul, Adıyaman,  Ağrı, Bingöl, Bolu, Konya, Kayseri, Malatya, Eskişehir, Kahramanmaraş, Rize, Isparta, Siirt, Şırnak, Giresun, Yalova, Ordu, Uşak, illerinde birinci olduğumuz iller arasında, Batman, Iğdır, Bayburt, Sakarya, Sivas, Erzincan illerinde ise ilçe temsilcileri sayıları eşit çıkartılmıştır. 

Eğitim Bir Sen olarak; 

2693 kişinin İLKSAN otellerinde ücretsiz yararlandıranlara ve muhasebe kayıtları ile oynayanlara hesap sormaya devam edeceğiz. 

Bir eğitim çalışanının dahi alın terinin heba edilmesine razı olmayacağız. 

İLKSAN’ın yönetim anlayışını, ilçe temsilcileri seçim süreçlerinin anti demokratik oluşunu tartışmaya devam edeceğiz. 

Demokratik toplumlarda olmayan zorunlu üyelik uygulamasının kaldırılması için mücadelemizi sürdüreceğiz. 

Eğitim çalışanlarının alın terinin ölü yatırımlara dönüşmesine karşı mücadeleye, hesap sormaya devam edeceğiz. 

Kapalı devre çalışan ve kapalı devre denetlenen İLKSAN’daki usulsüzlüklerin ve savurganlıkların üzerine gitmeye devam edeceğiz. 

Sendika olarak gerçekleri gün yüzüne çıkardık. 

Kral çıplaktır dedik. 

Usulsüzlük yapan, yolsuzluğa bulaşanların uykularını kaçırdık. 

İLKSAN’da açığın 1,1 milyarın üzerinde olduğunu ve İLKSAN’ın iflasa gittiği gerçeğini kamuoyuyla paylaştık. Zorunlu üyelik anlayışı ile iflasa sürüklenen İLKSAN’a yeni üyeleri dahil edip iflası öteleyen bir yapıya herkesi katmaya çalışan anlayışın bir an önce son bulmasını istedik. Bu konudaki ısrarımız toplu sözleşme tekliflerimiz arasındadır ve zorunlu üyeliğin bitmesi için elimizden geleni de yapacağız. 

Aday olan, mücadele eden, bu süreçte okul okul dolaşarak İLKSAN gerçeklerini anlatan tüm temsilcilerimize ve yöneticilerimize, adaylarımıza, yine bu süreçte adaylarımızı destekleyen, katkı sunan herkese teşekkür ederiz.

 İLKSAN ile ilgili hakikatleri söyledik, söylemeye devam edeceğiz.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

4 Yorum