EBS Sözleşmeli Öğretmenlik Uygulamasına Karşı Çıkmıyor.

EBS Sözleşmeli Öğretmenlik Uygulamasına Karşı Çıkmıyor.

Memur Sendikaları Konfederasyonunun Eğitim kanadında bulunan Eğitim-Bir-Sen'in sözleşmeli öğretmenlik uygulaması hakkında söyleyecek sözü yok mu?

 Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, geçtiğimiz hafta sözleşmeli öğretmenlik açıklaması ile ataması yapılmayan öğretmenlerle ilgili yeni bir sistemin getirileceğinin sinyalini vermişti. Bakan Yılmaz, geçtiğimiz gün TRT Haber'e yaptığı açıklamada sözleşmeli öğretmenliğin önümüzdeki hafta içinde yasalaştırılacağını açıkladı. Bu açıklama, özellikle atama bekleyen öğretmenler tarafından tepki ile karşılandı.

 Sözleşmeli öğretmenlik ile ilgili sendikalar, eğitim yazarları, atama bekleyen öğretmenler ve eğitime gönül vermiş yurttaşlar tepkilerini günlerdir dile getirdi, uygulamanın yanlış olduğu defaatle ifade edildi. Tüm bu karşı görüşlere rağmen bakan ve bakanlık sözleşmeli öğretmenlik konusunda diretti ve kanun için çalışmalara başladı.

 Bu süreçte sözleşmeli öğretmenlik ile ilgili Eğitim Bir Sen ve genel başkan Ali Yalçın'dan ses seda çıkmadı. Bilindiği üzere sözleşmeli öğretmenlik sistemi eski bakan Hüseyin Çelik zamanında hayata geçirilmiş ve büyük tepkiler toplamıştı. O süreçten sonra o zamanki genel başkan Ahmet Gündoğdu öncülüğünde Eğitim Bir Sen sendikası yurt genelinde sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınması için protesto ve yürüyüş düzenleme kararı aldı. Protestolar başlamadan Hüseyin Çelik'in yerine bakan olan Nimet Çubukçu sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi konusunda çalışma yapılacağını açıklayarak protestoları önledi.

 Eğitim Bir Sen'in protesto girişimi ve o dönem yaklaşan genel seçimlerin de etkisi ile sözleşmeli olarak göreve başlatılan binlerce öğretmen kadroya alındı. Eğitim Bir Sen o dönemde sözleşmeli öğretmenliğe verdiği tepki ile alkış toplamış ve bakanlığa o dönemde ''Öğretmenin sözleşmelisi olmaz, kadrolusu olur'' mesajını vermişti.

 Yıl 2016 oldu ve sözleşmeli öğretmenlik yine hortladı. Eğitim Bir Sen geçmiş yıllardaki gibi sözleşmeli öğretmenlik ile ilgili bırakın tepki göstermeyi değerlendirme bile yapmadı. Yıllar önceki Eğitim Bir Sen'de neler değişti, EBS genel başkanı Ali Yalçın neden suskun? Eğitim Bir Sen'in bu suskunluğunun sebebi sözleşmeli öğretmenliğe sıcak baktıkları anlamına mı gelir? Binlerce öğretmen sözleşmeli olarak göreve başlatıldıktan sonra bu süreçteki suskunluğu ile EBS, öğretmenleri sendikasına nasıl, hangi yüzle davet edecek?

 En çok üyeye sahip olmakla övünen ve genel yetkili sendika olan EBS'nin sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına tepki göstermemesi ve susması hayırlara alamet midir? Yakın geçmişte sözleşmeli öğretmenliğe ateş püsküren EBS'de kısa zamanda neler değişti de sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına susar hale geldiler? 

 Hüseyin Çelik döneminde uygulanan ve kaldırılan bu uygulamada, EBS öğretmenlere kadro verildikten sonra her platformda sözleşmeli öğretmenliğin kendilerinin girişimi ile kaldırıldığını ve çok yanlış bir uygulama olduğunu dile getirmişti. Şimdi sistem yine başa sardı. Fakat fark şu ki Eğitim Bir Sen'den ses seda çıkmıyor. Sendika, sözleşmeli öğretmenlikle ilgili düşüncelerini ne zaman açıklayacak? Doğu illerinde öğretmeni tutmanın başka yolları yok mudur? EBS, bu konuda MEB'e öğretmenlik mesleğinin ruhunu incitmeyecek projeler veya teklifler sunacak mıdır?

 Atama bekleyen 414 bin öğretmen, aileleri, eğitim camiası, eğitime gönül vermiş yurttaşlar Eğitim Bir Sen'den ve Ali Yalçın'dan sözleşmeli öğretmenlik uygulaması ile ilgili açıklama bekliyor ve bu suskunluğun sebebini merak ediyor. Eğitim Bir Sen ve genel başkan Ali Yalçın'ın sözleşmeli öğretmenlikle ilgili Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a ve bakanlığa nasıl bir tepki vereceği de merakla bekleniyor. Konu ile ilgili gelişmeleri yakinen takip edip siz değerli okuyucularımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.


www.mebpersonel.com Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum