EBS Şube Başkanı İdris ŞEKERCİ: 4 Yılını Dolduran Müdür Yardımcıları için  mülakat çözüm olabilir.

EBS Şube Başkanı İdris ŞEKERCİ: 4 Yılını Dolduran Müdür Yardımcıları için mülakat çözüm olabilir.

Eğitim Bir Sen İstanbul Şube Başkanı İdris ŞEKERCİ: 4 Yılını Dolduran Müdür Yardımcıları için mülakat çözüm olabilir.

Müdür yardımcılığı sınav puanına göre atamaların yapılacağı açıklamasından sonra  İstanbul Eğitim Bir Sen  Şube Başkanlarından İdris Şekerci facebook adresi üzerinden  "DEVLETE GÜVEN DUYMAK SUÇ MU?!"  başlıklı açıklaması.


Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak sözünü bilmem hatırlayan var mı?

Bir iyiliği murat ederken var olan iyiyi heder etmek mesela!..Her seçimin artısı eksisi olacaktır bu doğru.

Sınavla atamanın da olumlu olumsuz tarafı tartışılabilir elbet..Kimsenin ruhunun dahi duymadan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün inisiyatifi ile yönetici belirlendiği günlerde Eğitim Bir Sen'in talebiyle sınavlı atama yönetmeliklerinin çıkması bir nebze de olsa objektif atama kriteri oluşturmuştu.

Ne olduysa 17-25 Aralık ve Gezi olayları ile pandoranın kutusu açılmış,okul yönetimleri neredeyse birer derebeylik olmuş; seçimle göreve gelen hükümete açıktan meydan okumaların yetişme ocakları olu vermişti.

Ve kendi içinde tartışılabilecek mülakatla yönetici belirleyen atama yönetmeliklerinin doğmasına neden olmuştu bu durum.

Az gittim,uz gittim dere tepe düz gittim hesabı her ne kadar okul müdürlüğüne seçme de ve yenileme de çare bulunduysa da müdür yardımcısı seçiminde bir mesafe alınamadı ne yazık ki!..

4 yılı dolduran-ki kanunla yöneticilik süresi 4 yıl ile sınırlandı-müdür yardımcılığı yenilemesi sorunu aşıladı.Her 4 yıl da sınava girmeleri akıl kârı olmayacağına göre yeniden inha hakkı verildi ikinci 4 yıl için..

Kendini bilmez,üyesini dahi düşünmeyen sendika-lar mahkemeye verince inha hakkı ellerinden alınmış oldu;sınavla atanmış müdür yardımcılarının!...

Şimdi devletine güvenleri gereği sınava girmeyerek inha edilmeyi bekleyen,süreleri dolduğu için öğretmenliğe icbar edilen,okulların kahrını çeken, 4 yılını tamamlamış müdür yardımcıları ne olacak?!.

Madem ki adalet mülkün temelidir;öyleyse sınavla atanmış ve süresi dolduğu için öğretmenliğe geçmek durumunda kalan müdür yardımcılarının hakları iade edilmelidir.

Yönetmelik -evet yargı kararına uyulmalıdır-de yapılacak küçücük bir ekleme ile bu kayıp telafi edilebilir!..

Nasıl mı?!

Madem ikinci 4 yıl için müdürleri mülakata çağırarak değerlendirme yargının tecviz ettiği bir durumdur, pekâlâ Müdür Yardımcıları için de bu uygulama bir yol olarak kullanılabilir...

Dedik ya Meselâ!..

İdris Şekerci/EBS Şube Başkanı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
19 Yorum