banner476

Eğitim Bir Sen'den İl Müdürüne 'DİKTATÖR' Suçlaması

Samsun'da İl Milli Eğitim Müdürünün Maarif Hareketi diye başlattığı projeye Eğitim Bir Sen'den çok sert eleştiriler geldi.

Sendikalar 29.12.2016, 14:58
Eğitim Bir Sen'den İl Müdürüne 'DİKTATÖR' Suçlaması
 Samsun Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Nejdet Güneysu; “İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan Maarif Hareketi Projesi Gönüllülük ve Kurum Disiplini anlayışı ile yürütülmesi gerekirken Diktaya ve Reklam yarışına dönüştürülmemelidir” dedi. 
Güneysu yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan Maarif Hareketi Projesi Gönüllülük ve Kurum Disiplini anlayışı ile yürütülmesi gerekirken Diktaya ve Reklam yarışına dönüştürülmemelidir. 

Maarif hareketi Samsunumuzda Eğitim Öğretime yeni heyecan katması açısından önemlidir. Projenin uygulamaya konulmasından itibaren bir takım aksaklıkların olduğunu takip ettik ve görüş ve endişelerimizi İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile paylaştık.

Eğitim-Bir-Sen Olarak; Projenin uygulama alanı olan okullarımızda idareci ve öğretmenlerimize yeterince anlatılamamasından, hedefin ve kapsamının net olarak ortaya koyulamamasından ve baskıya dönüşmesi endişesinden kaynaklanan bir takım aksaklıkların olduğunu gördük.

Samsunda Eğitim Öğretimin kalitesinin artırılması sadece İl Milli Eğitim Müdürlüğünün isteği ve sorumluluğu değil; hepimizin sorumluluğudur.

Okullarımızın Maarif Hareketi Kapsamında Proje üretme yarışına sokularak; Her etkinliğin Proje çöplüğüne dönüştürülmesinden endişe ediyoruz.

Kurumlarımız Gereksiz zaman, Kırtasiye israfı ve Reklam yarışına sokulmamalıdır.

Maarif hareketi projesi ile İdareci ve Öğretmenler geçmişte çalışmıyordu; Bu Proje ile çalışacaklar anlayışının doğmasına neden olmamalıdır.

Kurum ve İdareciler Karne veya – Danıştay tarafından zaten iptal edilmiş -Performans değerlendirme tehdidi ile tedirgin edilmemelidir.

Kaynak:Gazete Gerçek

Projeyi başarıya ulaştıracak olan Eğitim Çalışanlarına güven ve işbirliği önemsenmeli; tehdit olarak algılanacak söz ve eylemlerden vazgeçilmelidir.

Sosyal Projelerle Akademik Başarıyı artırmaya yönelik Projeler dengeli olmalıdır. Okulların başarısının TEOG ve YGS ile ölçüldüğü bir sistemde; Öğretmen ve idarecilere reklama yönelik Angarya işler yüklenmemelidir.

Okullar Proje üretme yarışına sokularak idareci ve öğretmenler asli işlerinden uzaklaştırılmamalıdır. Okullar arası rekabet gösteriş yarışına dönüştürülmemelidir.

Maarif hareketi projesinin uygulanmasında görülen aksaklıkların plansız ve programsız hareket edilmesinden değil de uygulayıcılardan kaynaklanıyor yaklaşımı yanlıştır.

Samsun Eğitim-Bir-Sen olarak maarif hareketinin iyi yönetildiğinde ve yönlendirildiğinde yararlı olacağına inanmamıza rağmen, kurum idareci ve eğitim çalışanlarının zaten var olan iş yükünün daha da artırılmasına dönüştürülmesini istemiyoruz.”
Yorumlar (2)
Kimyacı 4 yıl önce
Başkan sonuna kadar haklı,
Ogretmen 4 yıl önce
Kesinlikle doğru. Amacı yenilikci imajı vermek olan şirin görünme çabası olan iş ve işlemler. Ama okullar proje çöplüğüne dönüştü...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@