Eğitim Bir Sen Ek Ödemeyi söke söke alır

Eğitim Bir Sen Ek Ödemeyi söke söke alır

Eğitim Bir Sen Ek Ödemeyi söke söke alır.Memur camiasının en mağdur kesimi hiç kuşkusuz öğretmenlerdir. Mesleğinin özü insan yetiştirmek olan bu camianın mensuplarına hak ettiği değer hem maddi hem de manevi olarak verilmemektedir. 

666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile birlikte “Eşit İşe Eşit Ücret” anlayışı ile birçok kamu çalışanın ek ödeme oranlarında düzenlemeler yapıldı. Yapılan bu düzenlemede öğretmenlerimizin unutulması bizleri üzmüştür.

Yetkililerin ek ödeme konusunda öğretmenlerimizi unutması, bizlere ek ödemeyi her alanda hatırlatma ve ek ödemeyi alma sorumluluğunu yüklemiştir.

Ek ödeme hususunda Genel Başkanımız Sayın Ahmet Gündoğdu " Toplu sözleşme masasında Ek Ödeme en öncelikli konumuz ve söke söke alacağız " diyerek Eğitim Bir Sen’in ek ödeme ile ilgili net tavrını ortaya koymuştur. Bu açıklama aynı zaman da ek ödeme sorununa nokta koyacak derece önemli bir açıklamadır. Çünkü geçmiş yıllarda elde ettiğimiz kazanımlar bunun bir göstergesidir. Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi sürecinde meydanlarda şov yapanlara, en güzel cevap sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi ile verilmiştir. Her ne kadar birileri sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçmesinin, kestiği pastalar sayesinde olduğunu düşünse de bu bir Memur Sen kazanımıdır. Çünkü birilerinin derdi bağcıyı dövmek, bizim derdimiz ise üzüm yemekti.

Ek ödeme konusunda Eğitim Bir Sen İstanbul Şubelerimizin 24 Kasım 2011 tarihinde Ak Parti İstanbul İl Başkanlığının önünde yaptığı eylem ise konu ile ilgili bir başka somut adımdır. “Öğretmenleri unutanı, bizde unuturuz” diyerek gerekli tepki ortaya koymuştur.

Eğitim Bir Sen olarak hem genel merkez hem de şubeler bazında ek ödeme sorununa bakışımız net bir şekilde ortadadır. Ancak birilerinin üye sayısını artırma adına ortaya attığı “öğretmenlere ek ödeme verilmeyecek” şeklinde ki karalama kampanyaları öğretmenin sorunundan nemalanmaktan başka bir şey değildir. Hele bunu yapanların Toplu Sözleşme Hakkına referandumda Hayır diyenlerin olması ise öğretmen camiasının karşısına büyük bir çelişki olarak çıkmaktadır.

Bu güne kadar Memur Sen ve Eğitim Bir Sen olarak elde ettiğimiz kazanımlara sahip çıkmaya çalışanların, Toplu Sözleşme ile elde edeceğimiz kazanımlara da sahip çıkmaya çalışacağını çok iyi bilmekteyiz. Çünkü Eğitim Bir Sen Toplu Sözleşmede öğretmenlerimizin ve öğretim elemanlarımızın ek ödeme mağduriyeti mutlaka ortadan kaldıracaktır. Bu da en yetkili ağzından açıkça dile getirilmiştir.

Memur Sen olarak geçmiş yıllarda ki Toplu Görüşmeler de ki kazanımlarımız ortadadır. Bunların birkaçını sıralamak gerekirse:

- 2011 yılında kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerine birinci altı ay için %4, ikinci altı ay için %4 olmak üzere yıllık %8,16 artış yapılacak. Merkez Bankası’nın 2011 enflasyon tahmininin ortalama 5,3 olduğu dikkate alındığında, maaş artış oranının enflasyon tahmininin üzerinde olması sağlanmıştır. Hatta, maaş artış oranı en yüksek enflasyon tahmini olan %7’nin de üzerinde olmuştur. Bu kıyaslamada ek ödeme, toplu görüşme ikramiyesi ve eş yardımı da dikkate alınmamıştır.
- Evli, 3 çocuklu, eşi çalışmayan sendika üyesi 14/2’deki bir hizmetlinin 2011 Temmuz maaşı 1541 TL olacak. Bunun anlamı, en düşük memur maaşında yıl sonu itibarıyla %18 artış gerçekleşmesi
- Çalışmayan eş için yapılan aile yardımında, %8’lik artışa ilave yıllık bazda 40 TL artış sağlanmış, asıl önemlisi sözleşmeli personelinde bu yardımdan yararlanması sağlanarak onların aylıklarında 1 Ocak 2011’dan itibaren 114 TL’lik ilave bir artış olacak, 1 Temmuz 2011’de ise bu artış yaklaşık140 TL’ye ulaşacak.
- 2008 yılında üzerinde mutabakata varılan ve 2009 ve 2010 yıllarında herhangi bir artış yapılmayan ek ödemelerde; 2011 Ocak’tan geçerli olmak üzere en düşüğü 80 TL artış yapılmıştır.
-Toplu görüşme ikramiyesi, yeniden hayata geçirilmiş ve 3 ayda bir sendika üyesi kamu görevlilerine 45 TL ikramiye ödenmesi sağlanmıştır.

Bu kazanımlar son 27 yılın en önemli kazanımlarıdır.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunda yapılan değişiklikler ile elde edilen kazanımlardan bazıları ise;

Yabancı ülkede çalışmak için izin alan memurun eşine de aynı sürede aylıksız izin hakkı getirilmesi; Özürlülere esnek çalışma koşulları sağlanması; 
Hamilelerin, gebeliğin yirmi dördüncü haftası ile doğumdan sonraki bir yıl süresince gece nöbeti ve gece vardiyasından muaf tutulması, Mazeret izin sürelerinin ve kapsamının arttırılması; Doğum ve evlat edinme sonrası ücretsiz izin süresinin 2 yıla çıkarılması, Yurt dışı eğitimine bağlı izin süresinin eğitim boyunca sürmesi; 
İzinsiz il dışına çıkış, Toplu dilekçe ve müracaatların suç kapsamından çıkarılması;
Disiplin cezalarına itiraz hakkı tanınması, Geçici görevlendirmenin 6 ayla ve mesleki nitelikle sınırlanması ile memurun muvafakatine bağlanması, Çocuk yardımındaki sayı sınırının kaldırılması, Sözleşmeli personelden alınan damga vergisinin kaldırılması ve aile yardımı ödenmesi, Emekli yolluğunun 500 Liradan 750 Liraya çıkarılması, KİT Personeline sendikalı olma hakkının verilmesi ise memurların torba yasa ile elde ettiği kazanımlardır.

Sayın Genel Başkanımız Ahmet Gündoğdu’nun söylediği gibi "Toplu sözleşme masasında Ek Ödeme en öncelikli konumuz ve söke söke alacağız " Çünkü bugüne kadar ki süreçte elde ettiğimiz kazanımlar ortadadır. Yapılacak Toplu Sözleşme ile daha fazlasını elde edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.


Melih Durmaz

Eğitim Bir Sen Sendika Yöneticisi

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum