banner476

Eğitim-Bir-Sen: Tepkimiz sonuç verdi, gelir vergisi düzenlemesi 'torba tasarı'dan çıkarıldı

Tepkimiz sonuç verdi, çalışanlar için vergi kesintisi oranının yüzde 27 yerine yüzde 30 olarak uygulanmasına ilişkin hüküm torba yasadan çıkarıldı. Konuya ilişkin bir açıklama yapan Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Oranlar konusunda atılan doğru adım matrahlarla da devam ettirilmeli, matrahlar MTV’deki artış oranı kadar (yüzde 25) arttırılmalı” dedi.

Sendikalar 13.10.2017, 18:56
Eğitim-Bir-Sen: Tepkimiz sonuç verdi, gelir vergisi düzenlemesi 'torba tasarı'dan çıkarıldı

Genel Başkan Ali Yalçın’ın yazılı açıklama yayımlayarak eleştirdiği ve Memur-Sen’in, 81 İl Temsilcilikleri tarafından yapılan basın açıklamalarıyla tepki gösterdiği “Gelir Vergisi Düzenlemesi” torba tasarıdan çıkarıldı.

Yapılan açıklamaya göre, "Gelir Vergisi Kanunu'nun üçüncü dilimindeki ücretler için yapılacak vergi kesintisi oranının yüzde 27 yerine yüzde 30 olarak uygulanmasına" ilişkin madde, verilen önergeyle, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen ‘torba tasarı’dan çıkarıldı. Üçüncü dilimdeki vergi kesintisi oranı, mevcut durumdaki gibi yüzde 27 olarak uygulanmaya devam edilecek. Konuya ilişkin konuşan Ali Yalçın, bu gelişmenin Memur-Sen’in teklifle kazanım üretme maharetinin yanında tepkiyle kayıp engelleme maharetinde olduğunu tescillediğini belirtti.

Vergi kesintilerine verdiğimiz tepki adaletsizliğin giderilmesine kaynak olmalı

Yalçın, “Gelir Vergisi 3. Dilimdeki artış hazırlıklarından vazgeçilmesini doğru buluyoruz. Bu sonucu demokratik sivil tepkinin yanlıştan vazgeçilmesi örneği olarak görüyoruz. Nihayet ‘yanlış hesap’ komisyondan döndü. Memur-Sen olarak gerçekleştirdiğimiz tepki eylemleri ‘gelir vergisi’ mağduriyetinin artmasına engel oldu, tüm teşkilatlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

Matrahlar, MTV’deki artış oranı kadar artırılmalı

Oranlar konusunda atılan adımın matrahlarla da devam ettirilmesi gerektiğini ifade eden Yalçın, “Matrahlar, MTV’deki artış oranı kadar (yüzde 25) artırılmalı. Gelir vergisinde hedef daha az mağduriyet değil, vergi kaynaklı kayıplara son verecek adalet olmalı. Ayrıca, Toplu Sözleşme tekliflerimiz arasında yer alan ve hayata geçirilmesinin gerekliliğini gerekçeleriyle ortaya koyduğumuz kamu görevlilerinin gelir vergisine ilişkin yüzde 15’i aşan kısmının kamu işverenince karşılanması teklifimizin de bir an önce karşılık bulmasını bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
 

İlgili açıklamalarımız

Gelir Vergisinde Oran Değil Matrahlar Arttırılmalı

OVP İle Sadece Vergi Değil, Gerginlik de Artırılıyor

Emek Kesimi Vergide Eziyet Değil Adalet Bekliyor

Orta Vadeli Program Memuru Hedef Almamalı

Eğitim-Bir-Sen

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (3)
Erkan 3 yıl önce
Ya güldürmeyin insanı tepkileri sonuç vermiş miş.Olmayan bir şeyin başarısı mı olur. Eğer gerçekten bir şey yapacaksanız memur vergi dilimlerini indirin.O zaman belki 3,5 zam rezaleti unutulabilir.
Efe 3 yıl önce
Zaten % 30 luk dilim üst düzey memurları ilgilendiriyor. Bizim le pek alakası yok
Ogretmn 3 yıl önce
Tepkisi sonuc vermis sikiyorsa yuzde 15 lik dilimi yuzde 10 a indir yada vazgectim 14 e indir ekdersi arttir vergi matrahini yukselt artik millet yutmuyor sizin bu sovlari hicbir sendikaya uye olmamakla ne kadar dogru bi is yaptigim bikere daha ispat oldu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@