Eğitim Çalışanlarının Sorunları MEB'e İletildi

Eğitim Çalışanlarının Sorunları MEB'e İletildi

Eğitim-İş'ten Yapılan Açıklama: EĞİTİM ÇALIŞANLARININ ÖNE ÇIKAN SORUNLARINI MEB'E İLETTİK

  GenelSekreterimiz Şenol Eyüboğlu, Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları GenelMüdürlüğü Sendikal İlişkiler ve İşlemler Grup Başkanı Salih Altuntaş'a, norm kadro fazlası durumuna düşen sınıf öğretmenlerinieritmek için yapılan alan değişikliğinin, eğitimi ve öğretmenleri olumsuzetkilediğini iletti. Eyüboğlu, alan değişikliği yapan öğretmenlere bir defayamahsus olmak üzere önceki alanlarına dönme hakkı verilmesini istedi. 

 

        Eyüboğlu ve Genel Özlük Hukuk Sekreterimiz Ömer Arslan, SalihAltuntaş'ı makamında ziyaret etti. Altuntaş'a, alan değişikliği, norm kadrofazlası öğretmenler, Fen ve Anadolu liselerine öğretmen atamaları, yöneticinormları ve yardımcı hizmetlilerin sorunlarını içeren bir dosya sunan Eyüboğlu,şöyle konuştu:

 

        “4+4+4 eğitim sistemi nedeniyle norm kadro fazlası durumuna düşensınıf öğretmenlerini eritmek, özür durumu mağduriyetlerini gidermek içinyapılan alan değişikliği, eğitimi ve öğretmenleri olumsuz etkilemiş ve yenimağduriyetler yaratmıştır. Alan değişikliği yapan birçok öğretmenimizinpsikolojisi bozulmuştur ve branşlarını değiştiren öğretmenlerimiz yeni alanlarınauyum sağlayamamaktan, öğrencilerine faydalı olamamaktan şikayet etmektedir. Bakanlık, yarattığı mağduriyeti bir an önce gidermelidir. Bunun için herne kadar alan değişikliği kılavuzunda, ‘alan değişikliği yapıldıktan sonraiptal edilmeyecektir' ibaresi bulunsa da gerek eğitimin niteliği, gerekse alandeğişikliği yapmış öğretmenlerin geri dönüş talepleri dikkate alınmalı ve birdefaya mahsus olmak üzere alan değişikliği yapan öğretmenlere yeniden öncekialanlarına dönmelerinin sağlanması gereklidir.” 

 

        Altuntaş, 2013 yılı Haziran ayında branş değişikliği açılacağını, fakatyoğun talep olması durumunda Bakanlığın bunu dikkate alabileceğini kaydetti.

 

NORM KADRO FAZLASI ÖĞRETMENLERİN ATAMALARI YILSONUNA KADAR DURDURULMALIDIR

        Genel Özlük Hukuk ve TİS Sekreterimiz Ömer Arslan, 4+4+4 eğitimsistemi nedeniyle başta sınıf öğretmenleri olmak üzere binlerce öğretmenin normkadro fazlası durumuna düştüğünü, illerde bu öğretmenlerin atamalarınınyapılmakta olduğunu söyleyerek en azından bu yıla mahsus olmak üzere buatamaların durdurularak öğretmenlerin mağdur edilmemelerini istedi.

 

FEN VE ANADOLU LİSELERİNE ÖĞRETMEN ATAMALARINDA HUKUKSUZLUK SÜRMEKTEDİR

        Yine Fen ve Anadolu Liselerine öğretmen atamalarındaki haksız vehukuksuz uygulamaların sendikamızın uyarısına rağmen devam ettiğini vurgulayanArslan, ileride bu konunun yargıya taşınması durumunda yeni bir kaos yaşanacağıuyarısında bulundu.

 

YÖNETİCİ NORMLARININ İLİŞKİLENDİRİLMESİNDE KARMAŞA YAŞANMAKTADIR

        Arslan, ortaokul ve ilkokulların birlikte eğitim gördüğüokullardaki yönetici normlarının ilişkilendirilmesinde belli bir standardınuygulanmadığını belirterek bu konunun bir mevzuat ile düzeltilerek karmaşayason verilmesini talep etti.

 

DERS GİRİŞ ÇIKIŞ SAATLERİNDEKİ SORUN GİDERİLMELİDİR

        Ortaokul ve ilkokulların birlikte eğitim gördüğü okullarda ilkokulöğrencilerinin son dersten çıkış saati ile ortaokul öğrencilerinin son derstençıkış saatleri arasındaki farklılıktan dolayı okullarımızda nöbet görevleriyleservis hizmetlerinde sorunlar yaşandığına dikkat çeken Arslan, Bakanlığın bukonuyla ilgili önlem alması gerektiğini söyledi. Altuntaş, bu sorunun çözümüiçin okul binalarının ayrılması gerektiğini kaydetti.

 

OKULLARA AYRILAN YARDIMCI HİZMETLER KADROSUNU SORDUK

        Bugün okullarda 70 bin hizmetli kadrosuna ihtiyaç olduğunu, 26 bin415 okulda ise hiç hizmetli bulunmadığını kaydeden Eyüboğlu, “22 bin 997 adetboş hizmetli kadrosunun öğretmen kadrosuna dönüştürüleceği basına yansıdı.Böyle bir çalışma var mıdır? Ayrıca hizmetli ihtiyacının karşılanması içinBakanlıkça yapılacak bir çalışma var mıdır?” diye sordu. 

 

        Altuntaş ise Bakanlığın boş hizmetli kadrolarının öğretmenkadrosuna dönüştürülmesi yönünde bir çalışmasının olmadığını belirtti ve “Okullarımızdahizmetli personel sıkıntısı var. Ancak boş kadrolara atama yapabilmemiz içinMaliye Bakanlığı'nın onayı gerekiyor. Onay alamadığımız için hizmetli açığınıpiyasadan hizmet alımıyla karşılıyoruz” diye konuştu.

 

ÜNVAN DEĞİŞİKLİĞİ VE ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ SINAVLARI

        Altuntaş, “Ünvan değişikliği sınavının ne zaman yapılacağı”sorusunu ise “Unvan değişikliği için çok sayıda başvuru olacak ve sınav, hizmetiçi eğitimin ardından yapılacak. Hizmet içi eğitimi karşılayacak ödenekolmadığından sınav yapılamadı. Ama bu sınav en kısa zamanda yapılmalı. Bakanlıkbu sorunu çözmek istiyor” şeklinde yanıtladı.

        

        Eyüboğlu, şube müdürlüğü sınavına da değindi ve “2006yılında Hüseyin Çelik'in Milli Eğitim Bakanlığı döneminde şube müdürlerisınavsız atanmış, bu atamalar Danıştay 2. Dairesinin 2009/62 esas nolu kararıylaiptal edilmiştir. Ancak bu karara rağmen halen görevde olan şube müdürlerivardır. Şube müdürlüğü sınavı ne zaman yapılacaktır?” sorusunu yöneltti.  Altuntaş, Bakanlığın bu konuda çalışmayürüttüğünü ve sınavın 2013 yılında yapılacağını bildirdi.

 

EĞİTİM İŞ


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.