banner476

Eğitim İş: "Sözleşmeli ve Ücretli Öğretmenlerin Hak Kayıpları Ne Olacak?"

Eğitim kurumlarının iki hafta süreyle tatil edildiğinin açıklanmasının ardından bianet'e konuşan Eğitim-İş Başkanı Orhan Yıldırım "90 bin ücretli öğretmen girdikleri ders saati karşılığında maaş alıyor. Bu insanlar nasıl geçinecek" dedi, öğretmenlerin hak kayıplarının önüne geçilmesi istedi.

Sendikalar 13.03.2020, 18:27
Eğitim İş: "Sözleşmeli ve Ücretli Öğretmenlerin Hak Kayıpları Ne Olacak?"

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Başkanı Orhan Yıldırım eğitim kurumlarında derslere ara verilmesinin ücretli ve sözleşmeli öğretmenlere hak kaybı yaşatacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün yapılan tüm bakanları yanı sıra Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un da katıldığı “Koronavirüs toplantısı” sonrası bianet’e açıklamalarda bulunan Yıldırım, öğretmenlerin hak kayıplarının önüne geçilmesini istedi.

Okulların 16-23 Mart arası tatil edildiğini, 23-30 Mart arası ise uzaktan eğitim verilmesi kararının alındığını hatırlatan Yıldırım özetle şöyle konuştu:


"Milli Eğitim Bakanlığı bu süreçteki öğretmenleri muğlaklıkta bıraktı. Bugün ya da hafta sonu yayınlanacak genelgeyle konunun detaylarını daha iyi öğreneceğiz fakat Bakanlığın yaklaşımı öğretmenlere bu süre zarfında ücret ödememe yönünde. 

"Çocukları virüs salgınından korunmak adına okulların tatil edilmesini adımını gerçekçi ve doğru bulsak da sonraki adımları doğru bulmadığımızı belirtmeliyim.

"Çünkü Türkiye’yi düşündüğümüzde uzaktan eğitim çok gerçekçi değil. Evinde bilgisayarı olmayan, interneti olmayan çok sayıda öğrencimiz var. Öğrenciler arısı eşitlik olmadığı için uzaktan eğitim beraberinde sorunları da getirecektir. Bunun yerine okulların Haziran’daki kapanış süresi uzatılabilirdi.

"Kaldı ki alınan karar muhtemelen öğretmenleri iki haftalık süreçte okuldan uzak tutacak ve ücretsiz izne ayıracaklar. Öğretmenlerin maaşlarının son derece düşük olduğu hatırlatmakta fayda var. Öğretmenler geçimlerini okulların koymuş olduğu ek ders ve kurslarda eğitim vererek sağlıyor.

"Şimdi iki haftalık süre boyunca öğretmenler ek derslere girmeyecek. Bu da öğretmenlerin gelir kaybına neden olacak.

"90 bin ücretli öğretmen ders karşılığı maaş alıyor"
"Sözleşmeli ve ücretli çalışan öğretmenlerimiz var. 90 bin kadar ücretli öğretmen girdikleri ders saati karşılığında maaş alıyor. Aldıkları ders ücreti zaten asgari ücretin altında.

"Bakanlık ücretli öğretmenlerin iki haftalık dersini keserse bu insanlar nasıl geçinecek. Yaklaşık 2 bin lira alan öğretmen maaşının yarını kaybedecek. Bir ay boyunca bin lira gibi komik bir rakamla öğretmenlerin geçinmelerini mi bekliyorlar?

"Mali yükü neden öğretmenler çekiyor?"
"Anlaşılan o ki, Bakanlık bu durumdan tasarruf etmeyi düşünüyor. Bunun rakamsal karşılığı iki haftalık süreçte 1 milyar 200 milyon TL’ye varacak. Milli Eğitim Bakanlığı iki haftada kendi ödemesi gereken tutardan en az bu kadar tasarruf edecek.

"Biz Bakanlıktan bu mağduriyetin giderilmesini istiyoruz. Madem devlet tarafından alınan bir karar, bunun mali yükünü neden öğretmenler çeksin. Tasarruf eğitimden, sağlıktan yapılmaz. Geliri zaten düşük olan eğitim çalışanlarına fatura edilmesinin önüne geçilmesi gerekiyor." (HA)

Yorumlar (8)
ücretli- 4 ay önce
Hükümetler gelip-geçici. Elbette bir gün ücretli öğretmene yapılan bu haksızlığı görüp hakkını verecek bir hükümet gelir..Bu devran böyle gitmez.
Mustafa 4 ay önce
Ücretli öğretmen ek ders leri ilelgili bakanlığın bir açıklama sı yok.
adm-- 4 ay önce
Elazığ depreminde de. ücretli öğretmenleri mağdur ettiler. Hem deprem mağduru olduk hemde ek ders mağduru. 3 haftalık ek dersi ödemediler. Kendi menfaatleri için her türlü kanunu çıkarırlar. Allah'tan korkmaz. Utanmaz adamlar.
Ücretli_ 4 ay önce
Ücretli öğretmene yapılan bu kadar haksızlık ortadayken. Her ne hikmetse hükümetin içinde gizli bir el şartların iyileştirilmesine engel oluyor..milletvekilleri mi? kim bunlar çıkaramadım. 5000 kadro olayında şartları değiştiren yine bunlardı.Allah hesabını sorar bunlardan.Kul hakkını yiyenler. Ahiret hayatını unutmasınlar.
nurhayat 4 ay önce
işte o gizli elin isteklerini bakan istese değiştirir. demekki istemiyor. halen ücretliler içinde bu bakandan memun olan varsa anketlerde söyleyecek söz yok. sen koyun ol ben güderim
ali 4 ay önce
köylerde internet yok dağ köylerinde televziyonu olmayan tv kanalarının çekmediği çok yer var uzaktan eğitim çocuklara bi fayda vermicek mantıklı olan haziran ayında okulun uzatılması
Burcin 4 ay önce
Milletvekilleri kendi menfaatleri için yasa çıkarırlar bir işte yaptıklarıda yok fazla maaşta alıyorlar acaba bu helalimi bize gelince az maaşı çok görürler
Ücretli öğretmen adalet var mi 4 ay önce
Allah sizi bildiği gibi yapsın çıkıp boş boş konuşma yapmayın . Ücretli öğretmenler mafettiniz . Ayrıca uzaktan eğitim diyorsun köyde ne arar internet , elektrik yok bir de kalmış uzaktan eğitim alacaklar.Hep ezbere iş peşindesiniz . Dilerim Rabbimden bunca ücretli öğretmen arkadaşlarımın hakkını yediniz . Allah'ından bulunun zalimler bu işin ahireti de var.vicdansiz zalimler 1000 TL ücretli öğretmen maaşı mı olur.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@