Eğitim İş'den Şube binası açıklaması

Eğitim İş'den Şube binası açıklaması

Çanakkale Şubemizin yeni binasının açılışı Genel Başkanımız Veli Demir'in de katılımıyla yapıldı.

 Açılışa Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kepez Belediye Başkan Ömer Faruk Mutan, CHP Merkez İlçe Başkanı Nejat Önder, İl Genel meclis üyesi Hicri Nalbant'ın yanı sıra diğer sendika başkanları ile çok sayıda davetli katıldı.

Sendikanın yeni binasının açılış töreninde konuşan Demir, Türkiye genelinde örgütlenme çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

“MEB’in 2014 rakamlarına göre, yandaş oluşumlar hariç, en fazla büyüyen sendika Eğitim-İş’tir. Güzele, iyiye doğru gidiyoruz. Ancak bugün bu hizmet binamızı açarken yönetsel anlayışlardan dolayı, ülkemiz için aynı temennilerde bulunamıyoruz. Yaklaşık bir, bir buçuk ay önce Soma'da ciddi bir katliam yaşandı. İş Kazası adı altında resmi rakamlara göre 301 işçi yaşamını kaybetti.  Öncelikle onları saygıyla anıyorum. Katliamın sorumlusu taşeronluğu kurumsallaştıran, vahşi kapitalizmin liberal politikalarını kuralsızca uygulayan siyasal iktidardır.

Çanakkale sıradan bir şehir değil, Mustafa Kemal'in Sarı Paşa olduğu il ve Kurtuluş Savaşının ön sözünün yazıldığı yerdir. Atatürk devrim ve ilkelerine bağlı, demokratik, kamusal eğitimin yegane savunucusu Eğitim-İş’in Genel Başkanı olarak Çanakkale'de bulunmaktan çok mutluyum. Hizmet binamızın yenilenmesiyle örgütümüz Çanakkale’de daha da etkin olacaktır.”

Demir, 12 yıldır iktidarda bulunan AKP Hükümeti’nin birçok konuda onarılmaz yaralar açtığını ancak en büyük tahribatı eğitim alanında yaptığını söyledi ve “Bilimsel, laik, demokratik eğitim ters düz edildi. Arkasından çıkarılan 4+4+4 diye adlandırılan ucube yasa ile eğitim sistemi bilimsellikten, laiklikten uzaklaştırıldı ve bu sistemle okullarımız medrese haline getirildi. Bilim ve sanat eğitimi okullardan kapı dışı edildi. Bu kadar sorumsuzluğa rağmen umudumuzu asla yitirmedik. Ben bu kötü ve karanlık günlerin sona ereceğini düşünüyor, hizmet binamızın eğitime, eğitim çalışanlarına, Çanakkale'ye güzellikler getirmesini diliyorum” dedi.

Geçtiğimiz yıl Ağustos’ta hükümet ile masaya oturan Memur-Sen’in, hükümetin teklifinin bile gerisine düşerek 123 TL seyyanen artışa imza attığını anımsatan Demir,  bu nedenle bu yıl enflasyondan en çok etkilenecek kesimin memurlar olacağına dikkat çekti. Demir, enflasyon farkı uygulamasının yeniden gündeme gelmesi gerektiğini vurguladı ve “Bu çerçevede TBMM gündeminde bulanan torba kanun içerisine memurlara ve emeklilere 2014 yılı için enflasyon farkı verilmesine ilişkin bir hüküm eklenmelidir. Toplu sözleşmede enflasyon farkını almayan, sadece seyyanen bir zamma imza atanlar, hükümetin teklifinden bile daha düşük bir teklife ‘evet’ diyenler, bu vebalin sahibidirler. 2014 yılında memurun ekonomik kayıplarının sorumlusudurlar” diye konuştu.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise “Genel Başkan söylenecek her şeyi söyledi zaten, ben de size hayırlı olsun diyorum. Yeni yerinizde daha rahat edeceğinizi umuyorum” dedi. Açılışın ardından şube binasına geçen davetliler yapılan yiyecek ikramıyla birlikte bir süre sohbet etti.

Çanakkale’de ayrıca işyerleri ziyaret edilerek geniş katılımlı üye toplantıları gerçekleştirildi, Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti ziyaretinde ise gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

EĞİTİM İŞ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.