Eğitim Uzmanlığına Sınavsız Geçişte Eksik Düzenleme Yapıldı

Eğitim Uzmanlığına Sınavsız Geçişte Eksik Düzenleme Yapıldı

Taşra eğitim yöneticilerine, eğitim uzmanlığına sınavsız geçiş hakkının verilmesi ile ilgili UEYDER basın açıklaması yayınladı


Kamu Kurum ve Kuruluşları Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde 7 Eylül 2012 tarihinde yapılan değişiklikle öğretmenlerin sınavsız olarak uzman kadrolarına geçiş yapmaları sağlanmıştır. Değişikliğe göre Millî Eğitim Bakanlığında eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dâhil kadrolardan eğitim uzmanı kadrolarına yapılacak atamalarda sınav aranmayacaktır. Bu hususta yapılan değişikliği destekliyoruz. Milli Eğitim Bakanlığında görev yapacak uzmanların eğitim kökenliler arasından seçilmesinden daha doğal bir şey olamaz. Tüm uzmanları alan dışından ya da akademisyenlerden atamak doğru bir uygulama değildir. Ancak yapılan değişiklik eksik olmuştur. Yalnızca öğretmenler değil, GİH sınıfında görev yapan taşra eğitim yöneticilerinin de sınavsız olarak eğitim uzmanlığı kadrolarına geçişi sağlanmalı idi. MEB, GİH sınıfında havuza aldığı yüzlerce yöneticiden eğitim uzmanı olarak faydalanabilir. İnsan kaynaklarını daha verimli kullanmanın yolu açılmalıdır.

Yıllardır taşra teşkilatının, yönetim anlamında yükünü çeken yöneticilerin tecrübelerinden yararlanılması gerekir. MEB yalnızca öğretmen bakanlığı değildir. Yönetim alanında yetişmiş taşra yöneticilerinin birikimi göz ardı edilmemelidir. Dernek olarak taşra yöneticilerinin de eğitim uzmanlığına sınavsız geçişini talep ediyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

UEYDER

İŞTE O DEĞİŞİKLİK;

KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN

DEĞİŞİKLİĞİ ESASLARINA DAİR GENEL YÖNETMELİKTE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK

MADDE 1 – 15/3/1999 tarihli ve 99/12647 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmeliğin 2 nci maddesinin ikinci fıkrasına (g) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki bent eklenmiştir.

“h) Millî Eğitim Bakanlığında eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına, Genel idare Hizmetleri sınıfına (GİH te eklenmeliydi)  dâhil kadrolardan eğitim uzmanı kadrolarına,”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.