Eğitimsen Kendisine Yakışanı Yaptı

Eğitimsen Kendisine Yakışanı Yaptı

Eğitimsen'den Odtü'ye ; DİRENODTÜ diye destek geldi...

 Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu`nun “Diren ODTÜ` başlıklı açıklama metni.

 

Dün ODTÜ`de  başlayan  direnişle,  hükümet kurmaylarınca çokça dillendirilen "Eylül`de olaylar yeniden başlayacak!"  istihbaratının kaynağı  ortaya  çıkmış oldu. Belli ki Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, ODTÜ`den geçireceği yolun neden olacağı ağaç katliamına gelecek tepkileri aylar öncesinden öngörmüştü. 1994 yılından bugüne Ankara`da iktidarda kalabilme başarısını yoğunlaştırılmış "sırıtma" propagandasıyla birlikte güçlü öngörülerine borçlu olan bir başkandan başka türlüsünü beklemek de hata  olurdu. Dolayısıyla Gezi direnişlerine anlam veremedikleri için isyanın arkasında sürekli içerde ve dışarıda "mihrak" arayanlar, bu defa direnişin startını verenin nice "büyük ustalar"a taş çıkartacak bir iktidar ustası olduğunu kolaylıkla görebileceklerdir.

 

Ankara`da trafik sorununu sadece köprülü kavşaklarla ve yeni yollarla çözebileceğini sanan malum "belediye lobisi"nin, topluma hizmet adı altında bir devlet üniversitesini kendi iktidarı karşısında "dize getirme" derdine düştüğü ortadadır. Başbakan Erdoğan`ın Gezi sürecindeki "o kışla yapılacak!" tavrının şimdi de "bu yol yapılacak!" biçiminde devam etmesi, AKP`nin gövde gösterisi yapmak istediğinin ifadesidir. Kaldı ki, dün gece polisin müdahalesi nedeniyle alev alan ağaçları söndürmek derdiyle, üstlerine yağan biber gazı kapsüllerine aldırış etmeden canhıraş çabalayan gençlere karşı resmen bir güç gösterisi yapılmaktadır.

 

Eğitim Sen olarak belirtmek isteriz ki, gözlerini iktidar ve rant hırsı bürüyenlerin, baktıkları her yere "talan" ve "şiddet" götürdükleri herkes tarafından iyi bilinmektedir. Sormak istiyoruz! Benim YÖK`üm, benim polisim, benim üniversitem ya da benim belediyem mantığıyla hareket eden bir iktidar karşısında, ona ait olmayan ve asla da olmayacak çokça şey olduğunun mücadelesini yürütebilmek demokrasi mücadelesi değilse nedir?

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

5 Yorum