Gaz Almak İçin Değil Sonuç Almak İçin Eylem Yaparız

Gaz Almak İçin Değil Sonuç Almak İçin Eylem Yaparız

Gaz Almak İçin Değil Sonuç Almak İçin Eylem Yaparız

 Sultanbeyli İlçe Temsilciliğimiz, genişletilmiş istişare toplantısını Genel Sekreterimiz Ahmet Özer’in katılımıyla Sancaktepe Birikim Koleji Konferans Salonu’nda yaptı. Toplantıda konuşan Ahmet Özer, 4+4+4 kesintili eğitim sisteminin, Eğitim-Bir-Sen olarak 18 Milli Eğitim Şurası’nda verdiğimiz önergeyle kamuoyu gündeminde yer almaya başladığını ifade ederek, yükseköğretim öncesi eğitim sürecinin 1+4+4+4 şeklinde 13 yıl olması yönündeki önergemizin kabul edilerek şura kararına dönüştüğünü hatırlattı.

Özer, sözlerini şöyle sürdürdü: “4+4+4 eğitim sistemi modeli, vesayetçi zihniyetin eğitim sistemindeki son kalıntısı konumundaki sekiz yıllık kesintisiz zorunlu ilköğretim uygulamasını sona erdirmeyi amaçlayan önergemiz çerçevesinde alınan şura kararına dayanmaktadır. Başka bir deyişle, eğitim sistemimizin en kapsamlı istişari organı olan Milli Eğitim Şurası kararının siyasi irade tarafından uygulanmasının eseridir. Gelinen noktada, 18. Milli Eğitim Şurası’nda sunduğumuz önergeyle, eğitim sisteminden vesayetçi dayatmaların temizlenmesine aracılık edecek yasal düzenlemeye dönüşmesine, bu suretle milletin talebi doğrultusunda demokratik, özgürlükçü ve sivil aklın ürünü bir eğitim sistemi modelinin hayata geçirilmesine hem öncülük hem de aracılık ettik. Sonuç itibariyle 4+4+4 eğitim sistemi modeli, doğrudan millete ait bir öneri olarak ortaya çıkmış ve kanunlaşmıştır.” 


Toplu sözleşme yasasının çıkmasında Eğitim-Bir-Sen’in payının büyük olduğunu kaydeden Özer, “Yetkili sendika olarak toplu sözleşme masasına sağlam ve kamu çalışanlarının faydasına bir kanunla oturmak istedik. Bu noktaya kolay gelmedik. Zorlu bir süreçti ve sinirlerin gerildiği zamanlar oldu. Yasa tasarısı komisyona geldiğinde mutabık kaldığımız taleplerin tırpanlandığını gördük. Sesimizi yükseltmemiz gereken zamanda, kar-yağmur demeden Ankara’da Güvenpark’a ve Meclis önüne yürüdük. Basın açıklamaları yaptık. Tepkimiz üzerine tasarı alt komisyona havale edildi. Komisyon görüşmelerinde ve genel kurul safhasında da konunun takipçisi olduk. Yasanın genel kurulda kabul edilmesi ve akabinde Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmasıyla yeni bir süreç başladı. Masa için hazırlıklarımızı tamamladık. Biz gaz almak için 30-40 kişilik eylemler yapmayız. Bağcıyla bir sorunumuz yok, sonuç almak için eylem yaparız ve sonuç da alırız” dedi. 


Yeni anayasa çalışmaları konusuna da değinen Özer, “Mevcut anayasa bir darbe anayasasıdır. Yasakçı bir zihniyeti barındıran, insanların özgürlüklerini kısıtlayan bir anayasadır. Milletin değerlerinin içinde yer aldığı yeni bir anayasaya ihtiyaç vardır. Bu toplumun kışları, güzleri olmuştur. Tekrar kışları yaşamak istemiyoruz” şeklinde konuştu.

Toplantıya, İstanbul 4 No’lu Şube Yönetim Kurulu üyelerimiz, İstanbul 3 No’lu Şube Yönetim Kurulu üyelerimiz, Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy ve Sultanbeyli’deki üyelerimiz katıldı. 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.