banner476

Hangi okulun ne şekilde dönüştürüleceğine kim karar veriyor?

Eğitim Sen İstanbul 2 No`lu Şube Kadıköy`de İmam Hatipe dönüştürülen Okullarla İlgili Basın Açıklaması Ardından Oturma Eylemi Yapmıştır..

Sendikalar 28.06.2014, 19:40 28.06.2014, 19:41
Hangi okulun ne şekilde dönüştürüleceğine kim karar veriyor?
 4+4+4 kesintili eğitim sistemine geçişle başlayan eğitimdeki dönüşüm öğrencileri, öğretmenleri ve velileri mağdur etmeye devam ediyor. Bu dönüşümün en yoğun yaşandığı merkezlerden biri ise Kadıköy.

 

Geçtiğimiz dönem imam hatip okuluna dönüştürülen Acıbadem‘deki Özdemiroğlu Okulu ve yıkılması gündemde olan Ahmet Sani Gezici Lisesi‘ndeki sorunlar sürerken Çiftehavuzlar‘daki üç okulun daha dönüştürüleceği haberleri gündeme oturdu.

 

50. Yıl Cumhuriyet Feridun Tümer, İlhami Ahmet Örnekal ve Yeşilbahar Ortaokulları dönüşüm kervanına son katılan okullar oldu. Yeşilbahar Ortaokulu‘nun imam hatip ortaokuluna dönüştürülmesiyle birlikte, üç okulun öğrencileri ve öğretmenlerinin tek okula sıkıştırılması söz konusu.

 

Bu dönüşüm sonucunda sınıf mevcutlarının artması, çocukların oyun alanlarının daralması, öğretmenlerin akıbetinin belli olmaması ve eğitim kalitesinde bir düşüşün yaşanması muhtemel. Zira daha önce dönüştürülen okullarda bu sıkıntılar yaşandı, yaşanıyor.

 

Okul dönüşümlerinden kaynaklı yaşanan sıkıntılara yıllardır ortak olan öğretmen sendikası Eğitim-Sen de öğrenci ve velilerin mücadelesine her platformda destek veriyor.

 

Kadıköy‘de faaliyet gösteren Eğtim-Sen 2 No‘lu Şube Başkanı Turgut Yokuş ile özellikle Kadıköy‘de artan imam hatip okulları üzerine konuştuk.

 

Kadıköy‘de yoğun olarak bir talep olmamasına rağmen her yıl yeni bir okulun imam hatibe dönüştürüldüğüne şahit oluyoruz. Eğitimciler Sendikası olarak bu gidişatı nasıl görüyorsunuz?

 

Siyasi iktidar kendi ihtiyaçları üzerinden eğitim sistemiyle oynadı. 4+4+4 kesintili eğitim sistemini getirmeye çalıştı. Biz Eğitim-Sen olarak o gün karşı çıktık ama bize rağmen yasalaştı. Bizim o gün belirlediğimiz iki tane temel kavram vardı: 4+4+4 sistemi dinsel ya da gerici diyebileceğimiz yaşamın inşasıdır, ikincisi de piyasalaştırıcıdır. Yani yeni bir rantlaşma meselesidir. Dolayısıyla birincisine baktığımız zaman bunun sonuçlarını bugün görüyoruz. Hala zorunlu din dersinin devam ettiği bir süreçte genel liseler kapatıldı. Anadolu Liseleri, Meslek Liseleri kaldı geriye. Adrese dayalı kayıt alacakları için her yere imam hatip okulları açmaya başladılar. Çocukları en yakınlarındaki imam hatip okullarına gitmeye mecbur bıraktılar. Bu bilinçli bir tercihtir; bu bir yönlendirmedir. Aslında yeni bir hayatın inşası dediğimiz süreçtir. Bunun yanında bir de özel okullara yönlendirme var. Örneğin Acıbadem gibi sosyoekonomik yapısı yüksek bir semtte devlet okulu bırakmadılar. Çocukların önüne iki seçenek koydular, imam hatip ya da özel okul. Tabi ki gelir düzeyi yüksek veliler imam hatiptense özel okulu tercihe ediyor ama bu da çok bilinçli bir yönlendirme.

 

 

‘ANADOLU YAKASINDA EN ÇOK DÖNÜŞÜM KADIKÖY`DE‘

Sendikanızın örgütlü olduğu Anadolu yakasındaki 9 ilçeden en çok okul dönüşümünün yaşandığı yer Kadıköy. Kadıköy(de yoğun biçimde bir İmam hatipleştirme operasyonu var. Kadıköy halkının ya da Kadıköy(de yaşayan insanların gerçekten bu okullara ihtiyacı var mı? Talepleri var mı?

 

Bu başlı başına tartışılır bir konu ama biz olmadığını düşünüyoruz. Özdemiroğlu tüm itirazlara rağmen imam hatibe dönüştürüldü. Ahmet Sani Gezici Lisesi karma liseydi, önce kız lisesine çevirdiler, şimdi öğrencileri Fikirtepe‘de bulunan Murat Paşa İlkokulu‘na gönderiliyor. E-5 otoyolunun hemen kenarında ‘şato‘ diye adlandırabileceğimiz Erkek İmam Hatip Lisesi açıldı. Şimdi de Çiftehavuzlar‘a doğru bir kayma operasyonu var. Çiftehavuzlar‘daki Yeşilbahar Ortaokulu‘nu imam hatibe dönüştürmelerinin hiçbir haklı gerekçesi yok çünkü talep yok. Aynı zamanda oradaki eğitimi alt üst edebilecek bir proje. Siz bir okul değişiminde, okul kapatmada en azından o sürecin paydaşlarıyla onu paylaşırsınız. Yani veli ne yapıyor? Öğrenci ne yapacak? İlgili sendikaların görüşleri nedir? vs…

 

Hangi okulun ne şekilde dönüştürüleceğine kim karar veriyor?

 

Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bir komisyon oluşturulmuş ama kimlerden oluştuğunu biz de bilmiyoruz. Bu komisyon Çiftehavuzlar bölgesinde bir imam hatip okuluna ihtiyaç olduğu hatta bunun o bölge için zaruri olduğu düşüncesinde.

 

Nerede nasıl bir okula ihtiyaç duyulduğunu bu komisyon mu belirliyor?

 

4+4+4 kesintili eğitim sistemine geçildikten sonra böyle bir uygulamaya gidildi. Hangi okulun ilkokul, hangisinin ortaokul, hangisinin imam hatip olacağına bu komisyon karar veriyor. Ancak bu komisyonda sendika temsilcileri, öğretmenler ve veliler yok. Bize sormuyorlar. Her yerde işletilen ‘Ben yaptım oldu‘ politikasının devamı eğitimde de görülüyor.

 

Çiftehavuzlar‘daki üç okulun durumu ne olacak?

 

Yeşilbahar Ortaokulu‘nu tamamen kapatıp imama hatip ortaokulu yapmak istiyorlar. Ferudun Tümer Ortaokulu‘nu da kapatıp çok programlı lise yapmayı düşünüyorlar. Bu iki okulun öğrenci ve öğretmenlerini İlhami Ahmet Örnekal Ortaokulu‘na taşıyacaklar. Evet, orada yeni bina yapıldı ama üç tane okulun öğrencilerinin ve öğretmenlerinin bir okul bahçesine sıkıştırılması başlı başına ciddi sorunlar getirecek.

 

Nedir bu sorunlar?

 

Birincisi: Bir kere sınıflar kalabalıklaşacak. Dünya ortalamasına baktığınızda Kore 34 öğrenci mevcuduyla sınıf kalabalığı en fazla olan ülke. Ama uygun olanı 22 civarındadır. Okul birleştirilmeleriyle sınıftaki öğrenci sayısı 40‘ı geçecek. Yine bu birleştirmelerde onlarca öğretmen arkadaşımız norm fazlası olacak, nerede açık varsa –bu Esenyurt da olabilir Sultanbeyli de- isteği dışında oraya gönderilecek.

 

 

‘İMAM HATİPLERE BÜYÜK VAATLERLE ÖĞRENCİ TAŞINIYOR‘

 

Kadıköy‘de imam hatip okullarına giden çok öğrenci var mı yoksa çevre ilçelerden mi geliyorlar?

 

İntaş Lisesi tümüyle imam hatip lisesine dönüştürülürken, Bostancı 23 Nisan Zehra Hanım ile Erenköy Mehmet Akif İlköğretim Okulları da imam hatip ortaokulu oldu. Geçen yıl Özdemiroğlu‘nu, Gözcübaba Lisesi‘ni dönüştürdüler, şimdi Yeşilbahar ve Kaptan Hasanpaşa Ortaokulları gündemde. Biz bu okullara büyük vaatlerle öğrenci taşındığını düşünüyoruz. Vaatlerin başında servislerin ücretsiz olması geliyor, yemekler de ücretsiz dağıtılıyor. Dördüncü sınıf öğrencileri arasında yarışma yapıp kazananlar imam hatiplere yönlendiriliyor bir ödül gibi. Eğitim masraflarının büyük bölümünün karşılandığına dair duyumlar geliyor bize. Kesinlikle Kadıköy‘deki imam hatiplerin sınıf mevcutlarının büyük oranda dışarıdan taşındığı biliniyor.

 

Özellikle Kadıköy‘deki okulların dönüştürülmesinin altında politik bir neden mi var?

 

Tabi ki! 4+4+4 nerden başladı baktığınızda başbakanın "dindar bir nesil yetiştireceğiz" söylemini unutmamak lazım. Kamuoyunda dindar nesil, kindar nesil tartışmaları yapılıyordu. Aslında burada tamamen politik bir tercih var. Kadıköy ilerici aydınlık insanların yoğun olarak yaşadığı bir merkez. Kadıköy‘ün muhafazakarlaştırılması için yürütülen bir eğitim projesi bu. Kadıköy‘de ciddi bir şekilde yaşam tarzına müdahale var. İmam hatiplerle Kadıköy‘ün bu ilerici demokrat yüzü dönüştürülmek isteniyor.

 

İstanbul Kadıköy‘de Eğitim-Sen İstanbul 2 No‘lu Şube öncülüğünde toplanan veli ve öğrencilerden bazıları okullarının imam hatipe çevrilmesini bazıları da yıkılarak taşınmasını protesto etti. Boğa heykeli önünde toplanan kalabalık Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önüne kadar yürüyüp burada oturma eylemi yaptı.

 

Kadıköy‘de okullarının İmam Hatip‘e dönüştürülmesini ve okullarının yıkılıp başka yere taşınmasını istemeyen velilerin şikayetlerini dikkate alan Eğitim-Sen İstanbul 2 No‘lu Şube Başkanlığı tarafından Boğa heykeli önünde protesto gösterisi düzenlendi. Gösteriye Eğitim-Sen İstanbul 2 No‘lu Şube üyeleri, Yeşilbahar Ortaokulu, Ahmet Sani Gezici Lisesi ve 50. Yıl F.Tümer Ortaokulu öğrencileri ile velileri katıldı. Katılımcılar, "Okuluma dokunma", "Kesintisiz eğitim istiyoruz", "Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller" ve "Karar benim okul benim, okuluma dokunma" yazılı döviz açtı. Saat 14.00‘te heykel önünden Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binasına doğru yürüyüşe geçerek Bahariye Caddesi‘nde yürüyen göstericilere vatandaşlar da alkışlarla destek verdi. Eylemciler "Gerici ırkçı eğitime hayır", "Kadıköy uyuma okuluna sahip çık" diye slogan attı.

 

Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önüne gelen grup adına Eğitim-Sen İstanbul 2 No‘lu Şube Başkanı Turgut Yokuş, yaptığı açıklamada "AKP karanlığına karşı yürüttüğümüz mücadele birleşik bir muhalefeti gerekli kılıyor. Kamuoyunda 4+4+4 eğitim sistemi olarak bilinen eğitimin gericileştirilmesi ve piyasalaştırılmasını esas alan dönüşümler tüm toplumu hedef almaya gerici hayat tarzını dayatmaya Kadıköy ilçesinin demokratik yapısını değiştirmeye yönelik girişimlerle devam ediyor. Mücadelemizde bizimle beraber yol arkadaşlığı içinde bulunmuş tüm halkımızla ve kurumlarla gerici ırkçı eğitime karşı yürüttüğümüz mücadelemizde yan yana olmaya çağırıyoruz" dedi.

 

Katılımcılar, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde oturma eylemi yaptı. 


EĞİTİM-SEN

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@