banner476

Hedefimiz, sendikamızı her üniversitede yetkili yapmaktır

İstikbalimiz için Yenikapı ruhuyla çalışacağız

Sendikalar 26.12.2016, 18:39
Hedefimiz, sendikamızı her üniversitede yetkili yapmaktır
 Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın Yayla, hem özlük hem özgürlük mücadelesi verdiklerini ifade ederek, “Büyük resme bakmak lazım. Herkes kendi bulunduğu yerden bakarsa dar çerçevede görür. Siyasi irade belirsizliğinin olduğu bir dönemde onlarca kazanımın elde edilmesiyle sonuçlanan bir toplu sözleşme imzaladık. Buna rağmen, ağaca odaklanıp ormanı görmeyen, göremeyen ya da görmezden gelen, ön yargılarının kurbanı olmuş adı sivil, beyni üniformalı zevat, laf cambazlığını sendikacılık sanarak, neredeyse bütün kazanımların altında imzası olan genel yetkili sendikaya, Eğitim-Bir-Sen’e çamur atmaktadır. Söylenmekle, sadece sorunları dile getirmekle çözüm ürettiğini sanan bu sendikamsı yapılara en güzel cevabı, daha çok çalışarak, kazanımlarımıza yenilerini ekleyerek, sorunlara çözüm önerileri getirerek, çözüme katkıda bulunarak yine biz vereceğiz. Zaman, çatışma, sataşma, kavga zamanı değildir. Bunun farkında olarak, Yenikapı ruhunu kuşanarak, birlik ve beraberliğe davet ederek, parlak bir istikbal için bütün gücümüzle çalışacağız” dedi.Erzurum 1 No’lu, Trabzon ve Giresun şubelerinin toplantılarında konuşan Hasan Yalçın Yayla, mensubu oldukları milletin değerleriyle barışık bir teşkilat olduklarını belirterek, “Bu nedenle, teşkilatımızın her bir üyesi, görevi, konumu ne olursa olsun, teşkilatına sahip çıkmalı, yılların mücadelesi sonucu elde edilen kazanımların korunması, milli iradenin kesintiye uğratılmaması için var gücüyle çalışmalıdır” şeklinde konuştu.

Kazanımlarımızın heba olmaması için mücadelemize devam edeceğiz

Yarınlarımızın bugünden daha iyi olması için birlik ve beraberlik içerisinde, el ele, omuz omuza yürümek gerektiğini söyleyen Yayla, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemiz üzerine oynanan oyunları boşa çıkarmak, emperyalist güçlerin içimizdeki maşalarına, hainlere fırsat vermemek için birlikteliğimizi, kardeşliğimizi daha da sağlamlaştırmalıyız. Eğer bunu başaramazsak, şimdiye kadarki bütün kazanımlarımız bir çırpıda yok olur gider.”

İhanet şebekesi ülkemizi kaosa sürüklemek için her yolu denemektedir

Güncel meselelere de değinen Yayla, 15 Temmuz ihanet girişiminin etkisinin halen devam ettiğini, o gün başaramayanların bugün farklı yollardan yine ülkeyi kaosa sürüklemek için her türlü yola başvurduklarını söyledi. İhanet şebekeleriyle sonuna kadar mücadele edilmesinden yana olduklarının altını çizen Yayla, haksızlığa uğrayan kim olursa olsun, onun hakkını sonuna kadar savunacaklarını kaydetti.
 Hedefimiz, sendikamızı her üniversitede yetkili yapmaktır

Üniversitelerde sendikacılığın niteliğinin ancak örgütlülüğün genişlemesiyle mümkün olacağını dile getiren Yayla, “Örgütlülüğün artması, özgürlüğümüzün sınırlarının genişlemesi, özgünlüğümüzün pekişerek evrenselleşmesi, iş huzurumuzun hane hane yayılması anlamına gelmektedir. Sendikamızı her üniversitede yetkili yapmak, sendikal mücadeleyle hak ettiğimiz her şeye ulaşmak, insan emeğini değerli, iş hayatını insan onuruna yakışır hale getirmek hedefimizdir. Üniversitelerde sendikamızın yetkili olması demek, keyfiliklerin önüne set çekmek, yanlışa dur demek için ruhsatı elimize almak, sendikamızın gücüne güç katmaktır” ifadelerini kullandı.


Yayla, Eğitim-Bir-Sen olarak, üniversitelerin bilimle buluşmasına, özgür düşünceyle tanışmasına, özerk bir şekilde bilgi ve teknoloji üretmesine, medeniyetimizin öz değerleriyle kucaklaşıp evrensel ilke ve doğrular ışığında yeniden yapılanmasına katkıda bulunmayı, sadece sendikal bir misyon olarak görmediklerini kaydederek, “Bunu medeniyet davamızın zirve noktalarından biri olarak değerlendiriyoruz. Bu nedenle, insanı ve özgür düşünceyi baz alan, fertlere başarılı bir hayat için gerekli eğitimi, onun karakter ve zihin yapısına en uygun şekilde verecek, bilimsel bilgi üreten ve geliştiren bir yükseköğretim sisteminin oluşturulmasının yanında üniversite çalışanlarının iş güvencesine sahip çıkan, çalışanları ortak bir amaca yönelen ortaklar olarak görerek herkese hakkını teslim eden, paylaşımcı ve katılımcı bir üniversite yönetimi öngören bir YÖK Kanunu için çabalarımız, girişimlerimiz, dün olduğu gibi, bugün de devam etmektedir, edecektir” diye konuştu.


Toplantılarda, Eğitim-Bir-Sen Erzurum 1 No’lu Şube Başkanı Erkan Ciyavul, Trabzon 1 No’lu Şube Başkanı Mehmet Kara, Giresun Şube Başkanı Mustafa Öz de birer konuşma yaparak, çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi verdi. 
 


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@