İLKSAN Seçimlerinin Akıbeti, EBS'nin Toplu Sözleşmedeki Duruşuna Bağlı!

İLKSAN Seçimlerinin Akıbeti, EBS'nin Toplu Sözleşmedeki Duruşuna Bağlı!

Ertelenen İLKSAN seçimlerinin akıbetini 6. dönem toplu sözleşme görüşmeleri belirleyecek.

 2022 ve 2023 yılları için kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personellerin zam oranları 6. dönem toplu sözleşme görüşmelerinde olacak. 

 Öğretmenlerin de maaş ve ek ders ücretleri başta olmak üzere yüzlerce beklentileri var. 2-3 ay içerisinde büyük bir değişiklik olmazsa toplu sözleşme görüşme masasına yetkili sendika olarak Memur-Sen oturacak.

 Koronavirüs salgını sebebiyle İLKSAN ilçe temsilci seçimleri ertelenmiş, erteleme sebebiyle MEB çok büyük tepki toplamıştı.

 6. dönem toplu sözleşme görüşmelerinde EBS'nin bağlı olduğu Memur-Sen, memurların istekleri için olumlu kazanımlar elde ederse İLKSAN seçimlerine de güçlü bir şekilde girecektir.

 Öğretmenlerin %3-5 sözde zam ve enflasyon farkına karınları doymuştur. Öğretmenlerin beklentileri kısaca şöyledir:

 

1- 3600 ek gösterge sözü yıl bitmeden tutulmalıdır.

 2- Unvanı öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olanların taban aylıklarına 2.000 TL zam yapılmalıdır.

 3- Öğretmenlik meslek kanunu bakanlık, hükümet, sendikalar ve eğitim camiasındaki paydaşlarla kamuoyuna açık bir şekilde görüşülmeli ve kısa sürede çıkarılmalıdır.
 
 4- Yıllardır adil olmayan, branş bazında farklılık gösteren haftalık maaş karşılığı ders sayısı tüm öğretmenler için 15 olmalıdır.

5- Haftalık ödenen nöbet ücreti 3 ek ders saatinden 5 ek ders saatine çıkarılmalıdır.

6- Öğretmenden kaynaklanmayan durumlar için sebebi her ne olursa olsun ek ders kesintisi yapılmasının önüne geçilmelidir.

7- İYEP, DYK, destek eğitim odası, okuma yazma vb. kurslardaki hizmet puanı ve ek ders ödeme adaletsizliği acilen giderilmelidir.
 
8- Öğretmenlere ödenen ek ders ücreti %50 artırılmalıdır.

9- Yüksek lisansını tamamlamış öğretmenlere ödenen %5 artırımlı ek ders ücreti %25'e, doktorasını tamamlamış öğretmenlere ödenen %15 artırımlı ek ders ücreti %50'ye yükseltilmelidir.

10- Öğretmenlere eğitim öğretim yılı başında ödenen eğitim öğretime hazırlık ödeneği, 1 aylık maaş olarak düzenlenmeli ve sabitlenmelidir.

11- Ücretli öğretmenlere aylık ödenen ücretler asgari ücretin altında kalması halinde 2.825,90 TL'ye tamamlanıp ödeme yapılmalıdır.

12- Öğretmenlerin maaş promosyon anlaşma yetkisi il/ilçe MEM'lerden alınmalı, ihaleler bakanlıkça gerçekleştirilmelidir. 

13- Sendikalı öğretmenlere ödenen toplu sözleşme ikramiyesi artırılmalıdır.

14- Sendika üyeliği ve istifa işlemlerinin e-devlet üzerinden yapılmasına imkan sağlanmalıdır.

15- MEB ve ÖSYM sınavlarında görev alan öğretmenlerin sınav görevlisi ücretleri %50 artırılmalıdır.

16- Sözleşmeli istihdam kaldırılmalı, öğretmenlerin tamamı kadrolu olmalıdır.

17- Öğretmen, Uzman Öğretmen ve Başöğretmen unvanları arasında yıllar önce tek bir sınavla açılan fark telafi edilmelidir.

18- Öğretmenlerin özür grubu tayinleri için sürekli bir il/ilçe emri uygulaması yapılmalı, bu dönemde tayin isteyen öğretmenlerin tamamı yer değiştirebilmelidir.

19- Hizmet bölgesine göre diğer kamu kurumlarındaki personelin neredeyse tamamına ödenen doğu tazminatı gibi bir ek ödeme, öğretmenlere de ödenmelidir.

20- 2022 ve 2023 yılları için genel zam oranı %20+20 ve enflasyon farkından az olmamalıdır.

 Dolayısıyla 6. dönem toplu sözleşme görüşmeleri süreci İLKSAN seçimlerini doğrudan etkileyecektir. Öğretmenlerin beklentileri, yaklaşık 13-14 yıldır komik miktarlarda olan zam oranları ve iyileştirmelerin derhal düzeltilmesidir.

 Mebpersonel.com - Özel Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum