Kamuda kılık-kıyafet dayatması son bulsun

Kamuda kılık-kıyafet dayatması son bulsun

Memur-Sen Konfederasyonu'na bağlı Eğitim Bir-Sen Kastamonu Şubesi üyeleri, kamuda kılık-kıyafet dayatmasına dikkat çekmek maksadıyla 2 Ocak'ta bir eylem gerçekleştirecek.         Sendika üyelerinin...

Memur-Sen Konfederasyonu'na bağlı Eğitim Bir-Sen Kastamonu Şubesi üyeleri, kamuda kılık-kıyafet dayatmasına dikkat çekmek maksadıyla 2 Ocak'ta bir eylem gerçekleştirecek.

        Sendika üyelerinin ‘sivil itaatsizlik' göstererek çalıştıkları kurumlara kravatlarını çıkararak serbest kıyafetle gideceğini dile getiren Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Orhan Sancaktaroğlu, ‘Yeni Yıl Yeni Başlangıç Olsun, Kamuda Kılık Kıyafet Dayatması Son Bulsun' sloganıyla taleplerini ifade edeceklerini belirtti. Sancaktaroğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Yeni yılın ilk mesai günü olan 2 Ocak 2013'de sivil itaatsizlik göstererek kravatları çıkarıyor, iş yerlerimize serbest kıyafetle gidiyoruz. Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe konulan ve 2013-2014 eğitim-öğretim yılında uygulamaya geçilecek olan öğrencilere kılık-kıyafet serbestisinin ardından öğretmenler için de kılık-kıyafet serbestîsi getirilmesi için daha önce TBMM önünde ve 10 Aralık İnsan Hakları Günü'nde tüm illerde yaptığımız eylemlere bir yenisini daha ekliyoruz. ‘Yeni Yıl Yeni Başlangıç Olsun, Kamuda Kılık Kıyafet Dayatması Son Bulsun' sloganıyla taleplerimizi dile getireceğimiz eylemde ense tıraşı, saç, sakal, bıyık, tırnak uzunluğu gibi anlamsızlıklar içeren; kot ve benzeri pantolonu yasaklayan, başörtüsü takanlara başı açık olmayı şart koşan, antidemokratik dayatmaları içeren 1982 model darbe ürünü yönetmeliğin bir an önce değiştirilmesi konusundaki kararlılığımızı ortaya koyacağız. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin kılık kıyafetine dair yönetmeliği çağ dışı buluyoruz. Kalıplara sokulmuş öğretmenden özgür bireyler yetiştirmesini isteme çelişkisinden kurtulmak istiyoruz. Çalışanların giydiği kılık-kıyafeti değil; yaptığı işi, yetiştirdiği insanları konuşmak istiyoruz. Bu nedenle yeni yılın ilk mesai günü olan 2 Ocak'ta sivil itaatsizlik göstererek kravatları çıkarıyor, iş yerlerimize serbest kıyafetle gidiyoruz.”


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum