Koncuk'tan Yönetmelik Değişikliğine Eleştiri

Koncuk'tan Yönetmelik Değişikliğine Eleştiri

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerini düzenleyen yönetmeliğinin değiştirilmesine ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Koncuk, bu uygulamanın, okullarda Akmerkez-Mahmutpaşa tartışmasını başlatacağını, okulların podyuma döneceğini kaydederek, şunları söyledi: “Uzun zamandır tartışılan bir konuydu bu. Doğrusu bizim her zaman çekincelerimiz oldu bu konuda. Çekincelerimizin birinci nedeni ekonomik kaygılardır. Çünkü Türkiye'de gelir dağılımı adaletsizliği söz konusu. Bu ciddi problemi çözmedikten sonra, bu uygulamaya geçmenin ciddi sıkıntılar getireceğini düşünüyorum. Belki de okullarda Akmerkez Mahmutpaşa tartışmasını hep beraber yaşayacağız. Mahmutpaşa'dan giyinen öğrenciler, Akmerkez'den giyinen öğrenciler şeklinde birtakım sözleri duyacağız. Karnını doyuramayan, çocuğunu kahvaltı yaptıramadan okula gönderen ailelerimizin varlığını bu ülkede herkes biliyor. Bu durumda okullarımız podyuma döndüğünde bu fakir fukaranın çocuğu bu podyum yarışında nasıl yer alacak? Oluşacak yeni durumun, çocuklarımız üzerindeki travmatik etkilerini iyi hesaplamak gerekir. Eğitimde fırsat eşitliği iddiasını taşıyanların, çocuklarımızın psikolojilerini doğrudan ya da dolaylı olarak bozabilecek yeni zeminler yaratmasını kabul edilemez olarak görüyorum. Arkadaşları arasındaki ortamın, çocukların aileleri ile ilişkilerini dahi olumsuz etkileyebileceğini ve çocukların anne babalarına karşı duygusal bir güvensizlik yaşayabileceklerini dahi gözden kaçırmamak gerekir. Dolayısıyla anne ve babalar üzerinde çok ciddi baskılar oluşacağını düşünüyorum.”

Eğitim ve öğretimdeki hedefin öğrencileri öğrenmeye kanalize etmek olduğunu belirten Koncuk, bundan sonra gerek kız, gerekse erkek öğrencilerin ‘bugün ne giyeceğim' telaşına düşeceğini ifade etti. Koncuk sözlerini şöyle sürdürdü: “Dolayısıyla eğitim-öğretime odaklanma yerine, ne giyeceğine odaklanan bir öğrenci profili ile karşı karşıya kalacağız. Ben bunun çok doğru bir yaklaşım olduğunu düşünmüyorum. Tek tip kıyafet uygulamasının, tek tip düşünen insan modeli yaratmaya yönelik olduğu iddiasını da saçmalık olarak görüyorum. Kabuk değiştirmekle kafa değişmez. Mesele zihniyeti değiştirmektir.”

Serbest kıyafet uygulamasını okullarda güvenlik problemi yaratacağına da dikkati çeken Koncuk, “Biz okul ortamında dışarıdan gelen yabancı insanları kılık-kıyafetlerinden ayırt edebiliyorduk. Bundan sonra ‘kim öğrenci kim öğrenci değil' bu ayrımı yapmak mümkün olmayacak. Zaten okullarda yaşanan ciddi bir güvenlik problemi var. Bu uygulama da güvenlik açığını artıracaktır. Korkarım ki, uygulama hayata geçtiğinde gerek öğrencilere ve gerekse öğretmenlere yönelik şiddet vakalarında önemli bir artış gözlenecektir.” diye konuştu.

İmam Hatiplerde ve Kur'an-ı Kerim Dersinde Başörtüsü Kararı Doğru Bir Adımdır

Kız öğrencilerin imam-hatip ortaokul ve liseleri ile çok programlı liselerin imam-hatip programlarındaki tüm derslerde, ortaokul ve liselerde ise seçmeli Kur'an-ı Kerim derslerinde başlarını örtebilmesini doğru bulduklarını kaydeden Koncuk şunları kaydetti: “Yalnız İmam Hatipliler ve Kur'an'ı Kerim dersini başörtülü okumak yönünden yapılanın yanlış olmadığını düşünüyorum. Çünkü İmam Hatip okullarına çocuklarını gönderen velilerimizin zaten bu yönde bir beklentisi vardı. Bunun yanında diğer okullarımızdaki seçmeli Kuran-ı Kerim dersinde de kız öğrencilerimizin başını örtebilmesi çok doğru bir uygulama olacaktır. Kur'an'ı Kerim'i okumanın bir adabı vardır ve başörtüsü bunlardan bir tanesidir.

Bu arada şunu da belirtmek istiyorum ki; madem tek tip kıyafet uygulaması, insanları tek tip düşünceye kanalize ediyor ve bunu yanlış olarak kabul ediyoruz; o zaman devlet memurlarına da kıyafet serbestisi getirelim. Öğrencilerimize hak gördüğümüzü neden devlet memurlarına hak görmüyoruz? Ben bunu anlamakta zorlanıyorum.”

Suni Gündem Oluşturulmasın

Eğitimin devasa sorunlarla boğuştuğu bir dönemde oluşturulan tartışma ortamını da garipsediğini ifade eden Koncuk, “Biraz da bu yönetmeliğin değiştirilmesinin sebebini Türkiye'de dikkatleri dağıtmaya yönelik olduğunu düşünüyorum. Hükümet yine tribünlere oynuyor. Toplumumuzda, İmam Hatiplerde ve Kuran-ı Kerim derslerinde kız öğrencilerimizin başını örtebileceğine yönelik genel bir mutabakat zaten var. Bunu medya üzerinden gündemin ilk sıralarına taşıyarak diğer başka sorunların üzerinin örtülmek istendiğini düşünüyorum. Bugün, ülkemizin öncelikli meselesi kıyafet yönetmeliği değildir. Bu ülkede nerdeyse sosyal bir yara haline gelmiş olan gelir dağılımı adaletsizliği var, terör belası var, bölücülük sorunu var, işsizlik var, okullarımızda ciddi eksiklikler var. Eğitim- öğretimde sistem tartışması yaşıyoruz, eğitim hayatımızın dağlar gibi duran sıkıntıları var. Bunları çözemeyen Milli Eğitim Bakanlığı, tribünlere oynamak adına, kılık-kıyafet yönetmeliğini değişikliğini eğitimin gündeminin ilk sırasına taşıyarak neleri gizlemenin telaşında anlamıyoruz.” Şeklinde konuştu.


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.