banner476

KPSS’de Soru Hırsızlığı ile Mülakatla Torpil Yapılması Arasında Ne Fark Var?

İsmail Koncuk: ''KPSS’de Soru Hırsızlığı ile Mülakatla Torpil Yapılması Arasında Ne Fark Var?''

Sendikalar 27.12.2016, 18:27
KPSS’de Soru Hırsızlığı ile Mülakatla Torpil Yapılması Arasında Ne Fark Var?
KPSS’de soru hırsızlığı ile mülakatla torpil yapılması arasında ne fark var? İkisi de aynıdır. İkisi de kul hakkı yemektir.

“Son düzenlemelerle birlikte maalesef öğretmenlik mesleği tarihinde ilk defa mülakatlı hale geldi Öğretmenler daha önceleri sadece KPSS ile atanabiliyordu. Bu noktada 2010 yılındaki KPSS hırsızlığını hatırlatmak istiyorum. 2010 yılında KPSS hırsızlığı yaşandı. Bu hırsızlığı Türk Eğitim-Sen olarak ortaya çıkardık ve Eğitim Bilimleri Sınavı’nın iptalini sağlamıştık. O dönemde yüksek puan alan gençler bize kızmıştı. Hatta ‘Başkanım, bunlarla uğraşma’ diyenler oldu. ‘Neden?’ diye sorduğumda, ‘Yüksek puan aldık. Eğer bir kez daha sınava girersek ve yüksek puan alamazsak, ne olur? dediler. Bunun üzerine ‘Bu hırsızlığı görmezden gelmemi istiyorsunuz?’ diye sordum. ‘Evet’ dediler. Ben de ‘Buna razı gelemem. Hırsızlık var ve biz bu sınavın iptal edilmesi için ne gerekiyorsa yapacağız’ demiştim. Nitekim hırsızlığın belgesini ortaya koyduk. Hırsızlık yapanlardan bir tanesi Isparta’nın Yalvaç ilçesindeydi. Bu kişi, sınavdan 5 gün önce soruların geldiğini itiraf etti ve Eğitim Bilimleri Sınavı’nı iptal etmek zorunda kaldılar. Üzüldüğüm nokta şu: 2010 yılında bu mücadeleyi verirken, herkes koro halinde beni suçladı. ‘Hırsızlık yok. Sendika başkanı yalan söylüyor’ dediler. Haklı olduğumuz ortaya çıktı, şimdi de bizim verdiğimiz belgeler ile hırsızlığın üzerine gidiliyor. Biri KPSS’de hırsızlık yapmış, biri istisnai kadrolarla torpilli yerleştirilmiş, biri de mülakat sistemi ile torpilin yolunu açıyor. Ne farkı var? Sadece yöntem farklıdır. Hiç kimse kusura bakmasın, doğruları söyleyeceğiz. KPSS’de soru hırsızlığı ile mülakatla torpil yapılması arasında ne fark var? İkisi de aynıdır. İkisi de kul hakkı yemektir. Bu nedenle Türkiye’de alın terinin kıymeti harbiyesinin olmasını sağlamak hepimizin görevidir.”
Yorumlar (5)
HELAL SANA KONCUK BAŞKAN 4 yıl önce
Mülakat ve soru çalma ikiside emek istismarı.Biri adi hırsızlık, diğeri kılıf.Koncuk Başkan doğruları dile getirmiş yine...
Fatma zincir 4 yıl önce
Doğru söze nedir
Nejat 4 yıl önce
Mülakatı destekliyorum.kosullara uymayanlar elensin
abdurrahman 4 yıl önce
koşullara uymayanı elemek için değil, istediklerini atamak için kullanıyorlar mülakatı. koşullara uymayanı staj zamanında elesinler. veya üniversiteye mülakatla alım yapsınlar. ne işi var mülakatın öğretmen olmuş adamla ? savıcı, hakimi, doktoru, mühendisi mülakata alıyor mu devlet ? bu işin saçma olduğunu 5 yaşında çocuklar bile anladı, bi siz anlamadınız !
Mustafa 4 yıl önce
kpss de mulakat zaten torpil demek, eş anlamlı kelimeler. bir kere burada bir mantık hatası var.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@